31 Temmuz 2008 Perşembe 00:00
Karara ilk tepkiler
'Orta yol kararı ' olarak nitelendirilen "AK Parti kapatılmasın" kararına ilk tepkiler olumlu oldu. Çeşitli kesimlerin Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilk tepkileri şöyle: ~|~


Demokrasinin çıtası yükseldi
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararını, "Türkiye demokrasisi, Yüksek
Mahkememizin bu kararıyla, demokrasi çıtasını bir yukarı düzeye daha çıkarmıştır" dedi. Toptan, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye demokrasisinin önemli bir merhaleyi aştığını belirterek, "Türkiye demokrasisi, Yüksek Mahkememizin bu kararıyla, demokrasi çıtasını bir yukarı düzeye daha çıkarmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Nefes almayı sağlar
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi'nin AKP'nin kapatılmaması yönünde verdiği kararı şöyle değerlendirdi: "Önemli, olumlu bir karardır. Birlik bütünlük içinde olmalıyız. Toplumsal olarak bir nefes almayı sağlar. Demokrasi için olumlu bir karar. Milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum"

Kendimi çok rahatlamış hissediyorum
Lagendijk, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin iddianameyi onaylayarak AK Parti'yi kapatması durumunda, "Avrupa değerleriyle bağdaşmayan antidemokratik bir karar almış olacağı" görüşüne yer verdi.
"AK Parti'nin karardan doğru sonuçları çıkararak eyleme geçmesini" isteyen Lagendijk, "Türkiye daha büyük hız ve enerjiyle kendisini AB'ye götürecek reformları sürdürmeli. Buna en kısa zamanda sivil demokratik anayasayla başlanmalı. Mevcut anayasada partilerin kapatılmasına izin veren maddeler bir an önce değiştirilmeli" dedi.
Bunlara ilaveten AK Parti'nin kendisine oy vermeyenlerin endişe ve korkuları karşısında daha fazla hassas davranması gerektiğini kaydeden Lagendijk, bu kesimin AK Parti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin laik karakterini savunduğu konusunda daha açık işaretler görmek istediğini ifade etti.


MUHALEFETTEN KARARA TEPKİLER
Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkındaki kapatma davasında verdiği karara muhalefetten farklı değerlendirmeler geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural "Çeşitli yerlerin yaptıkları girişimler, oyunlar, Anayasa Mahkemesi üzerinde oynanmaya çalışan oyunlar oldu ama Anayasa Mahkemesi özerk yapısı ile karar verdiö dedi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu kararı "yargı kararıdır herkes saygı duyacakö şeklinde değerlendirirken DTP Genel Başkanı Ahmet Türk "Demokrasi adına bu karara sevindim ama bu AKP'nin yanlışı yol demek değilö diye konuştu.
Karara muhalefet partilerinden gelen tepkiler şöyle:

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek,  Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkındaki kararının "hayırlıö olmasını söyledi. Üyelerin çoğunluğunun AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği konusunda görüş birliğine vardığına dikkat çeken Özyürek, sonuçtan AKP'nin ders çıkarması gerektiğini ifade etti.
Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın açtığı kapatma davasının sonucun değerlendiren Özyürek, "Anayasa Mahkemesi kararlarına hepimizin saygı duyması gerekir" dedi. Mahkeme üyelerinin çoğunluğunun AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu noktasında birleştiğine dikkat çeken Özyürek, "Yani altı oyun anlamı budur. Umarım bu sonuçtan sonra AKP laiklikle ilgili, Anayasamızın değiştirilemez hükümleriyle ilgili daha anlayışlı, Anayasa'ya daha uygun uygulamalar yapar. Türkiye'yi tekrar kaosa sokmaz hayırlı olsun diyorum" dedi.

Özyürek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, kararı açıklarken "bu bir ciddi ihtardırö şeklindeki sözleri için de, "İhtarın ötesinde çoğunluk laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu noktasında birleşmiştir. Önemli olan budur. Daha önceki Anayasa değişikliği yapılmamış olmasaydı şu anda AKP kapatılmış olacaktı. Şu anda nitelikli çoğunluk arandığı için kapatılmıyor" diye konuştu.

Özyürek şunları söyledi: "Türkiye'de parti kapatmak çok kolaylaşmıştır. Onun için bunu zorlaştıralım diyenler, yanılmışlardır. Türkiye'de parti kapatmak çok zorlaşmıştır. Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu çoğunluk kararıyla saptanmış olan bir parti kapatılmamıştır. Ama bundan AKP ders çıkarırsa mesele yok. Ders çıkarmazsa, 'ben artık aklandım' diyerek bildiği yolda devam ederse laiklik karşıtı eylemlerine devam ederse Türkiye tekrar büyük bir kaosa girmiş olur. Türkiye'de laikliği savunan Cumhuriyeti savunan, laik demokratik Cumhuriyeti savunan milyonlar var."

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Çeşitli yerlerin yaptıkları girişimler, oyunlar, Anayasa Mahkemesi üzerinde oynanmaya çalışan oyunlar oldu ama Anayasa Mahkemesi özerk yapısı ile karar verdi. Peşin hükümlü olanlar, 'kapatılacağını' söyleyenler vardı. Bu karar, Anayasa Mahkemesi'nin kendi kararını verdiği ortaya koyuyor. MHP'nin parti kapatmalarla ilgili tavrı bellidir. Herkes de bu karardan bir sonuç çıkarmalı. Kurumları çatıştıran, yıpratan siyaset anlayışı bitmeli. Herkes yargı kararına saygı göstermeli.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu: Yargı kararıdır. Herkes saygı duyacak

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman: Bundan sonra Türkiye'de yargının rejimin teminatı olup olmayacağı konusunda bende bir soru işareti oluştu. Kişisel görüşüm, Anayasa bir kere delindi. Bunda sonra delik deşik bir Anayasa ve delik deşik Anayasa Mahkemesi olur.

DTP Milletvekili Sırrı Sakık: Anayasa Mahkemesi bizim davamızda da hazine yardımı kararı versin. Biz tüm mal varlığımızı mahkemeye bağışlayacağız zaten.

Gerginlikten uzak durulmalı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu  (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Anayasa Mahkemesinin AK Parti ile  ilgili kararını değerlendirirken, "Bundan böyle tüm kesimlerin gerginlikten uzak durulmasına, Anayasal düzen, yargı bağımsızlığı ve temel ilkelerden vazgeçilemeyeceğine dikkat etmesi lazım" dedi. 

Reform zamanı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "İnanıyoruz ki, bu kararın olumlu sonuçları kısa sürede Türk ekonomisinde kendini gösterecektir. Beklenen reformlar, beklenen yatırımlar, beklenen kanun değişiklikleri vardı. Dolayısıyla artık bunların hepsine yol verme zamanı gelmiştir" dedi.

Memleketin huzura ihtiyacı var
Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'yi kapatmama kararına ilişkin, "Herkesin bu çıkan neticeden gerekli dersi çıkaracağına inanıyorum. Memleketin huzura ihtiyacı var" dedi.

 
CHP'li İnce: Yargı kararına saygılıyız
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendirirken, "Yargı kararlarına saygılıyız. Ancak yine de bu kararda da bir ceza var. Umarım bu AKP'lilere ders olur ve yeni bir dava açılmaz" dedi.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu :
"Yargının kararına saygılıyız. Biz işimize geldiği zaman 'yargıya saygı duyuyoruz, işimize gelmediği zaman saygı duymuyoruz' demiyoruz. Yargının kararı karşısında yapılacak bir şey yok. Ancak yine de bu kararda da bir ceza var. Umarım bu AKP'lilere ders olur ve yeni bir dava açılmaz."


Büyükanıt: Bir asker olarak en yüksek mahkemenin kararına nasıl yorum getirebilirim
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Bir asker olarak en yüksek mahkemenin kararına nasıl yorum getirebilirim? Bunu benden bekleyemezsiniz" dedi.
Orgeneral Büyükanıt, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararıyla ilgili bir soruya, Orgeneral Büyükanıt, "Benden nasıl bir yorum bekliyorsunuz. Onu merak ediyorum. 'Bu karar iyidir, bu karar kötüdür'... Böyle bir şey bekler misiniz? Onu söyleyin bana, ben de cevap vereyim. Bir asker olarak en yüksek mahkemenin kararına nasıl yorum getirebilirim? Bunu benden bekleyemezsiniz. Bekliyorsanız söyleyin. Herhalde beklememeniz lazım" yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın "topluma yönelik mesajlarının sağduyulu olarak yorumlanabileceğini" ifade eden bir gazetecinin, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın ilgili siyasi partiye de bir ihtardır" dediğini hatırlatması ve bunu nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı izledim. Yargının kararını açıkladı. Benden ne karar bekliyorsunuz? Nasıl bir yorum bekliyorsunuz? Siz onu söyleyin. Siz onu söyleyebilirseniz, eğer derseniz ki bana, 'Sizin bu kararı yorumlamanız lazım' derseniz, yorumlayayım."

Orgeneral Büyükanıt, kararın sürpriz olup olmadığına yönelik bir soruya ise "Ben Anayasa Mahkemesi'nin kararını nasıl tahmin edeyim ki" cevabını verdi.
Kararın, toplumda bir rahatlama yaratıp yaratmadığına ilişkin soru üzerine, Orgeneral Büyükanıt, "Benden yorum bekliyorsanız, üzülürüm. Beklememeniz lazım" dedi.
        
"TSK NEREDEYSE YİNE ORADADIR"
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) "laiklik konusundaki düşüncesini" sorması üzerine şunları kaydetti: "Bizim laiklik konusundaki düşüncemiz hiçbir zaman değişmedi. TSK'nın laiklik konusundaki görüşü, düşüncesi ve duruşu hiçbir zaman değişmedi. Hiçbir zaman değişmez. Artık bunu söylemeye belki yorulduk yani... TSK'nın laiklik konusundaki görüşlerini hiç merak eden var mı? TSK neredeyse, yine oradadır. TSK'nın yeri değişmez. Ne benle değişir, ne benden önce değişti ne de benden sonra değişir. TSK'nın bu konumu değişmez. Biz Atatürk Cumhuriyetinin, Anayasa'da belirlenmiş ilkelerinin peşinde giden bir kurumuz, bu değişmez. Bunun günlük politikalarla alakası yok."

 

Roth: Karar, Türkiye'deki demokratik seçmen iradesinin ciddiye alındığını gösteren iyi bir  sinyal
Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında aldığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kararı "iyi bir sinyal" olarak değerlendirdi.
Roth, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, halkın büyük çoğunluğunun iradesine karşı yapılacak bir darbe ya da yasak tehdidine değil, tüm demokratik güçler arasında iyi işleyen bir siyasi rekabet ortamına ihtiyacı olduğu görüşünü belirtti Roth, "Anayasa Mahkemesinin bugünkü kararı Türkiye'deki demokratik seçmen iradesinin ciddiye alındığını gösteren iyi bir sinyal" değerlendirmesinde bulundu.

"Bir yasak Türkiye'yi siyasi ve toplumsal açıdan onlarca yıl geriye götürebilirdi" diyen Roth, ancak pazartesi günü İstanbul'da düzenlenen saldırının, krizin hala tümüyle aşılmadığını gösterdiğini, reform sürecindeki durgunluğun sürdüğünü savundu.
AB'nin, Türkiye'deki reform sürecini, yapıcı ve inandırıcı bir üyelik perspektifi ışığında desteklemek zorunda olduğunu belirten Roth, Türkiye'nin, AB'nin güvenilir bir ortak olduğu, ülkeyi demokratikleşme ve açılma yolunda desteklediği yönünde açık bir sinyale ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137