27 Mayıs 2005 Cuma 00:00
Kars Milletvekili Yiğit, CHP'den istifa etti
CHP Kars Milletvekili Selami Yiğit partisinde siyaset yapma şansı kalmadığını belirterek, CHP'den istifa etti.
Yiğit, istifasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Kars'ta 20 binin üzerinde oy alarak, CHP'nin
oylarını yüzde 100'ün üzerinde artırdığını belirtti. Selami Yiğit, milletvekili seçilip Parlamentoya katıldığı günden itibaren, milletvekilliğinin ve CHP üyeliğinin gerektirdiği tüm sorumlulukları yerine getirdiğini vurguladı.
Parti yönetiminin aldığı bütün kararlara uygun davrandığını ve görev aldığı Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ile halen üyesi bulunduğu Dışişleri Komisyonu'nda Türkiye'ye, halka ve seçim bölgesine yönelik hizmet vermeye çalıştığını kaydeden Yiğit, şunları kaydetti:
"Bu süre zarfında, CHP yönetimiyle ilişkilerimde herhangi bir sorun yaşamadım. Parti disiplinine uydum. Ancak 28 Mart 2004 seçimleri benim açımdan CHP yönetimine bakışımda bir dönüm noktası olmuştur.
Yönetimin milletvekillerini dışlayan ve adayların belirlenmesinde objektif kriterlerden uzak davranan siyaset anlayışı CHP'yi özellikle belediye başkanlıkları seçimlerinde başarısız kılmıştır.
Örneğin seçim bölgem Kars'ta, halkın beklentileri, bölgenin yapısı ve diğer partilerin durumu gözardı edilmiş, genel başkan etrafında kümelenmiş bir grubun küçük hesapları dikkate alınmıştır. Amaç, milletvekillerini seçim bölgelerinde güçsüzleştirmek, partinin yerel düzeydeki yöneticileriyle aralarında çelişkiler yaratmak ve genel merkezde kümelenmiş bu gruba bağımlı hale getirmektir.
Bütün bu yaşananlar sonunda 28 Mart yerel seçimlerinde CHP Kars'ta tarihinin en ağır yenilgisini almıştır. Konunun en üzücü yanı ise bu ağır yenilgiyi doğuran nedenler sorgulanmamış, yenilginin sorumluları bedel ödememiş, tam aksine bu yenilgiye neden olanlar genel merkezce desteklenmiştir.
Yukarıda anlatmaya çalıştığım bütün bu gelişmeler sonucunda, hiçbir zaman muhalif olmadığım ama çok zaman mağdur olduğum CHP'de siyaset yapma şansım kalmamıştır."
Ders kitapları toplatılıyor mu?
CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, bir soru önergesi ile öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarını TBMM gündemine getirdi.
Gazalcı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yanıtlanmasıistemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, özel yayınevlerinden satın alınıp öğrencilere ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının, 2004?2005 Eğitim öğretim yılında da kullanılmak üzere öğrencilerden toplatılması amacıyla  bir genelge yayınlanıp yayınlanmadığını sordu. 2003 ve 2004 yılında satın alınan ders kitaplarının, aynı ders programlarına göre hazırlanıp hazırlanmadığının açıklanmasını isteyen Gazalcı, "Aynı ders programlarına göre hazırlanmış kitaplar ise 2003 yılında öğrencilere dağıtılan kitapların tekrar kullanılmak amacıyla toplatılması yoluna gidilmemesi ekonomik istikrar programları uygulayan ülkemiz için ekonomik bir kayıp değil midir?" sorusunu yöneltti.
Gazalcı, 2005?2006 öğretim yılı için de 2004 yılında satın alınan ve programı değiştirilmeyen derslere ait ders kitaplarının aynısının tekrar satın alınıp alınmayacağını sordu.
Meclis töre cinayetlerini araştıracak
TBMM, töre ve namus cinayetlerini araştırmak üzere bir komisyon kuracak.
Töre ve namus cinayetleriyle kadın ve çocuklara yönelik şiddetin nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Söz konusu komisyon 12 üyeden oluşacak. Komisyonun çalışma süresi Başkan, Başkanvekili, Sözcü ve Katip Üye seçimi tarihinden itibaren 3 ay olacak. Komisyon Ankara dışında da çalışma yapacak.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137