23 Ekim 2008 Perşembe 00:00
Kaynaklara sınırlı demek muazzam bir nankörlüktür
"Var olan kaynaklar, dünya nüfusunun on katını kıyamet sabahına kadar bakar" diyen Prof. Dr. Baş, "kaynaklar sınırlıdır sözü muazzam bir nankörlüktür" şeklinde konuştu. ~|~

 Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, dünyada yaşanan büyük çöküşe çare arandığı dönemde, bir kez daha insanlığın önüne bir kurtuluş reçetesi olarak ortaya konuldu. Bursa Ovaakça'da geçtiğimiz hafta Cumartesi günü düzenlenen 5. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Sempozyumuna 30'u aşkın bilim adamı katıldı. Terör ve Küresel kriz üzerine tebliğlerini sunan bilim adamları, üç ayrı oturumda, krizden çıkışın formülü olarak Prof. Dr Haydar Baş'a ait Milli Ekonomi Modelini analiz etti. Tarihi sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bugün dünyayı saran ekonomik kriz bizim için hiç sürpriz değildir. Kapitalizmin yapısından kaynaklanan bu krizi biz yıllar evvelinden tespit etmiş, yaptığımız uluslar arası kongrelerle nedenlerini de ortaya koymuştuk" dedi.
Prof. Dr. Baş çöküşün nedenleri konusunda ise şöyle konuştu: "Para oyuncularda tekelleşti. Ne üretimde ne tüketimde yer alamadı. Böylece yüzlerce trilyon dolarlık emek ve üretime karşılık, aynı miktarda para belli ellerde donduruldu. Dolaşımdan çıkartıldı. Yani para, spekülatif alanlara çekildi ve fonksiyonunu icra edemedi. Hal böyle olunca gereken büyüme de asla olamadı."

Kapitalizm dünyayı kana buladı
Adil gelir dağılımı, işsizlik ve sürekli büyümenin sağlıklı bir ekonomi için temel şartlar olduğunu ifade eden BTP Genel Başkanı, "Kapitalist sistemin kaynaklar sınırlıdır, ihtiyaçlar ise sınırsızdır tezi dünyayı kan gölüne çevirdi" diye konuştu. Prof. Dr. Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kapitalizm, kaynakları sınırlı görürken insan ihtiyaçlarını ise sınırsız kabul eder. Kişisel ihtiraslar münasebetiyle herkesin elindekine göz dikmiş canavar tipli insan modelleri ortaya koymuştur. Adil paylaşımı sağlamak yerine insanların ellerindekileri almış. Bunun için de çeşitli entrikalara, programlara başvurmuş ve gerekirse bu iş için savaşları bile devreye koymuştur."

Modelimiz kopya ediliyor
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Kapitalizm üzerine yaptığı bu tespitlerden sonra Milli Ekonomi Modeli üzerine değerlendirmeler yaptı. ABD'nin krizden çıkmak için tüketici kesimi destekleme kararı aldığını ifade eden Prof. Dr. Baş, "bu, Milli Ekonomi Modelinden alıntıdır" diye konuştu. BTP Genel Başkanı,"Finans konusundaki iyileştirme çalışmalarının yanında ABD'de tüketiciyi destekleme kararı alındı. Bu Milli Ekonomiye ait bir uygulamadır. Dar gelirli 600 dolarlık vatandaşlık maaşı ve 250 dolarlık gençlik parası yardım paketi ile ABD çabuk harcayacakların cebine, yani tüketicinin cebine para koymaya çalışmıştır" dedi.

Kaynaklara sınırlı demek, nankörlüktür
Konuşmasında Kapitalizm ve Milli Ekonomi Modeli karşılaştırması yapan Prof. Dr. Baş kaynak konusuna da değindi: "Yeraltında henüz işlenmemiş ve değeri yaklaşık 3 katrilyon dolar olan kaynaklarımız var. Şayet buna nükleer enerji kaynağını da ilave edersek, sadece Türkiye'de yüzlerce katrilyon dolarlık, yani bütün dünyayı kıyamete kadar bakacak enerji bulunmaktadır. Bu sadece Türkiye'dedir. Dünya üzerinde var olan kaynakların toplamı, dünya nüfusunun on katını kıyamet sabahına kadar bakacaktır. Bütün bunlar hesap edilmeden söylenen, 'kaynaklar sınırlıdır' sözü olsa olsa bir insanlık suçu, insanlık ayıbı, inkârı mümkün olmayan muazzam bir nankörlüktür."

Tezimizde borçlanma yoktur
"Krizin nedeni kaynakları kullanmasını bilmeyen insanlardır" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Tezimizde devlet borçlanmayacak, senyoraj hakkını kullanacaktır" dedi.
Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Emisyonumuzu artırarak üretim yapmak yerine, faizle alınan aynı miktarda yabancı para ile aynı üretimi yapmamızı tavsiye ediyorlar. Yabancı paranın bir ülke topraklarında bulunması yani, yerli halkın emeği ve üretimiyle kendisine karşılık bulması o ülkenin sahip olduğu kaynakların, emek ve üretimin yabancı sermayeye ve küresel güçlere aktarılması demektir. Tezimizde devlet borçlanmayacak, senyoraj hakkını kullanarak emisyonu genişletecektir. Kendi insanının emek ve üretimini karşılığı olan parayı kendisi dolaşıma koyacaktır. Bu şekilde üretim tetiklenecek ve tüketim harekete geçecektir.

Tek kurtuluş yolu MEM'dir
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş tarihi sempozyumdaki konuşmasının son bölümünde, "tek çare Milli Ekonomi Modeli" dedi. Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu tablodan millet ve devletlerin kurtulabilmesi için Milli Ekonomi Modeli'ne dönmeleri şarttır. Sayın Prof. Dr. Ruşen Guliyev'in de ifade ettiği gibi her ne kadar bazı ülkeler Milli Ekonomi Modeli'nin bir takım esaslarını hayata geçirmeye çalışıyorlarsa da sistemin bütününe talip olarak hayata geçirmeleri zaruri olan yoldur. Gerek Sosyalizm gerekse Kapitalizm ekonomi konularının sadece belli kısmına değinmişlerdir ve bu sebeple de başarısız olmuşlardır. Milli Ekonomi Modeli ise ekonominin her konusunu ele alan bir bütünlükte olduğu için tek kurtuluş yoludur" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.