14 Ağustos 2006 Pazartesi 00:00
KESK, % 10 ek zam istiyor
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, bu yıl kamu emekçilerinin yüzde 10'dan fazla gelir kaybına uğradıklarını savunarak, memurlara yüzde 10 ek zam verilmesini istedi. ~|~

 

 


Tombul, 15 Ağustosta başlayacak toplu görüşmeler öncesinde İçkale Otelde basın toplantısı düzenledi. Tombul, burada yaptığı konuşmada, geçen yılki toplu görüşmelerde KESK'in muhalefet şerhine rağmen Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ve hükümetin, mutabakat metni imzaladıklarını anlattı. Toplu görüşmede memurlara, enflasyon hedefi çerçevesinde bu yılın birinci ve ikinci 6 aylarında yüzde 2.5'er zam verilmesinin, ek ödeme almayan memurlara ise aynı dönemlerde 40'ar YTL ödenmesinin kararlaştırıldığını hatırlatan Tombul, kamu emekçilerinin 1994, 1999 ve 2001 krizlerinden sonra en büyük yoksulluk dalgasıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

Tombul, 7 aylık enflasyonun yüzde 5.76, yıllık enflasyonun yüzde 11.69, yıl sonu enflasyon tahmininin ise yüzde 10 ile 12 arasında olduğuna işaret ederek, enflasyonun yoksullara yansımasının yüzde 10'un çok daha üzerinde olduğunu kaydetti.

Bu yıl kamu emekçilerinin yüzde 10'dan fazla yoksullaştığını ifade eden Tombul, hükümet yetkililerinin, memurlara yılın ilk 6 ayı için verilen yüzde 2.5'lik zam ile aynı dönemde gerçekleşen yüzde 4.88 enflasyon oranı arasındaki yüzde 2.38'lik farkı ödeyeceklerini söylediğini anlattı. Bunun önemli olduğunu, ancak asla yetmeyeceğini söyleyen Tombul, ''Bizim kaybımız sadece yüzde 2.38 değil, yüzde 10'ları geçen bir rakamdır. Ek zam en az yüzde 10 olarak açıklanmalıdır. Bu talebimizi toplu görüşmelerde ifade etmeye devam edeceğiz. Enflasyondan kaynaklanan kaybın hemen ödenmesini istiyoruz. 2007'de ödenecek fark, bizim için sorunu çözmez. Ağustostan itibaren kaybımız giderilmelidir'' dedi.

5 YTL SENDİKA AİDATI
Tombul, geçen yıl KESK'in muhalefetine rağmen, devletin memurlara sendika aidatı karşılığı 5 YTL ödemesinin kararlaştırıldığını anlattı. Bunun, ''sendikaları, işveren olan devletin müdahalesine açık hale getirme pahasına'' yapıldığını kaydeden Tombul, ''Geçen yıl toplu görüşmelerde 5 YTL ile birlikte yüzde 5'lik zamma imza atılmasının gerçek gerekçesi buradadır. Yani, şu söylenmiştir: (Biz, sendika aidatlarını garantiye alalım da, kamu emekçileri ne olursa olsun. Onlar yüzde 5'lik zamla bir yıl daha idare ederler)'' diye konuştu.

Tombul, önceki yıllarda KESK'e bağlı Tüm-Bel-Sen'e ait olan toplu görüşme yetkisinin, bu yıl Memur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen'e geçmesine ilişkin görüşlerini de açıkladı. Türkiye'de işçi sendikalarının da memur sendikaların da ivme kaybettiğini belirten Tombul, ''Ama, her ne hikmetse, bir sendika, bir ayda hiçbir sendikal aktivite olmadan, 25 binden fazla üye yapabiliyor. Türkiye'deki emek hareketinin bugün içinde bulunduğu durum, bir sendikanın bir ayda 20-25 bin üye yapmasına denk gelir mi?'' diye sordu.

TALEPLER
Toplu görüşmeler öncesinde KESK'in taleplerini açıklayan Tombul, en düşük memur ücretinin 655 YTL'den bin 50 YTL'ye çıkarılmasını istediklerini bildirdi. Sosyal hakların, günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi gerektiğini savunan Tombul, diğer bazı taleplerini şöyle sıraladı:

  • Kamu emekçilerine yılda 2 ikramiye verilmelidir.
  • Çalışmayan eş için 188 YTL, her çocuk için 105 YTL yardım yapılmalıdır.
  • 300 YTL kira yardımı verilmelidir.
  • Ücretli doğum izni 24 hafta olmalı, en az 50 çalışanın olduğu işyerlerine ücretsiz kreş açılmalıdır.
  • Konut Edindirme Yardımı hesapları tasfiye edilmeli, zorunlu tasarruf ana paralarını alarak sistemden çıkanların sorunları giderilmelidir.
  • İş güvencesiz ve belirli süreli istihdam biçimine son verilmeli, sözleşmeli personel kadroya alınmalıdır.
  • Özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların mağduriyetleri giderilmelidir.
  • Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası geri çekilmelidir.
  • Başta siyaset yasağı olmak üzere, kamu emekçileri için öngörülen yasaklar kaldırılmalıdır.''

EYLEMLER
Toplu görüşme sürecinde bazı eylem ve etkinliklerde bulunacaklarını bildiren Tombul, buna göre 25 Ağustosta Ankara'da ''Toplu Sözleşme ve Grev Hakkımız Vardır'' konulu bir konferans düzenleneceğini, toplu görüşmelerin seyrine göre, görüşmelerin 2. ya da 3. oturumunda Ankara'da bir alan eylemi gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.