30 Kasım 2006 Perşembe 00:00
Kıbrıs'ı ?rüşvet' istiyorlar

Avrupa Birliği, Kıbrıs'ı Rum'a teslim etmek için 'entrika üstüne entrika' çevirmeye devam ediyor. AB, Rum kesiminin talebi üzerine Türkiye ile müzakereleri 8 fasılda buzdolabına koydu ~|~Avrupa Birliği(AB), Kıbrıs'ı Türkiye'den ve Türk milletinden koparabilmek için Bizans entrikalarını bir bir uygulayama sokuyor. Maraş'ın Birleşmiş Milletler, Gazi Magosa Limanı'nın da AB denetimine verilmesini öngören Fin planının çökmesinin ardından, yeni bir manevra yapan AB Komisyonu, Türkiye'nin liman ve havaalanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmaması nedeniyle bu kez Türkiye ile sürdürülen 'müzakerelerin 8 başlıkta durdurulmasını' Aralık ayında toplanacak Avrupa Konseyi'nden talep etti.

Kıbrıs şantajı
Avrupa Birliği hukuku uzmanları, bunun teknik bir santaj olduğun dile getirerek, bu şekilde Türkiye'nin Kıbrıs'ta Rum kesimi ve Yunanistan lehine taviz verilmeye zorlandığını belirttiler.
AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Finlandiyalı Olli Rehn, Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmadığı sürece müzakerelerde 35 başlıktan 8'inin askıya alınmasını tavsiye ettiklerini açıkladı.

Müzakereler sürecek ancak
...
Avrupa Birliği'nin hükümeti konumundaki AB Komisyonu'nun resmen kabul ettigi tavsiye kararına göre, 8 başlık dısında müzakereler sürebilecek ancak Türkiye limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmadığı sürece "hiç bir müzakere başlığı kapatılamayacak'. Daha açıkça ifade etmek gerekirse; Türkiye, Kıbrıs Rum kesimini dolaylı da olsa tanımadığı ve Kıbrıs'ı Rum'a teslim etmediği sürece Avrupa Birliği yolunda 'somut' mesafe katetmiş olamacak. 
Rehn, öte yandan 'Müzakereler mutlaka devam etmeli. Yavaş da olsa devam etmeli .Tren kazası olmayacak ama yavaşlama olacak" dedi. Türkiye'nin AB sürecinin stratejik öneminin altını çizen Rehn, bu sürecin gelecek yıllarda güçlenerek ilerlemesini umduğunu ifade etti.

Kapıyı AKP açtı
Olli Rehn, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, AKP iktidarının geçen yıl imzaladığı Ek Protokol çerçevesinde, limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açması için yaptığı öneriler üzerinde anlaşma sağlanamadığını hatırlattı.  AB'nin yasal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde hareketsiz kalamayacağını anlatan Rehn, 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınmasını Dış İlişkiler Konseyi'ne tavsiye etmeye karar verdiklerini bildirdi. Diğer başlıklarında müzakerelerin süreceğini belirten Rehn, ilk elde, eğitim ve kültür, ekonomi, işletme mali denetim başlıklarının ele alınacağını bildirdi.

Almanya ve Danimarka sevindi
Öte yandan, AB'nin 6 aylık dönem başkanlığını Ocak başında devralacak Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimine havaalanı ve limanları açmaması halinde tam üyelik müzekerelerinin kısmen askıya alınma olasılığına destek verdi.
Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan NATO zirvesinde basın toplantısı düzenleyen Merkel, "Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde göstereceği aşamaları belirlemek için daha titiz bir denetim mekanizması uygulanabileceğini" söyledi.

Askıya alınan 8 başlık
Türkiye'nin limanlarını ve havaalanlarını Rum kesimine açıncaya  kadar askıya alınan Avrupa Birliği Müktesebatı'nın 8 başlığı şöyle:
Fasıl 1: Malların serbest dolaşımı
Fasıl 3: Hizmet tedariki özgürlüğü ve tesisi hakkı
Fasıl 9: Mali hizmetler
Fasıl 11: Tarım ve kırsal kalkınma
Fasıl 13: Balıkçılık
Fasıl 14: Taşımacılık politikası
Fasıl 29: Gümrük Birliği
Fasıl 30: Dış ilişkiler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137