Bu haber kez okundu.

Kısa politika haberleri
Yasa tasarıları seçimin azizliğine uğradı

3 Kasım seçimleri nedeniyle toplam 1281 yasa tasarısı ve teklifi çöpe gitti. Kadük olan tasarılar arasında

2003 arasında 2003 yılı bütçesi de bulunuyor

TBMM'nin erken genel seçim kararı almasıyla birlikte komisyonlarda ve Genel Kurul gündeminde bekleyen toplam 1281 tasarı ve teklif kadük oldu yani çöpe gitti. Geçen seçimlerden sonra 2 Mayıs 1999 tarihinde çalışmaya başlayan 21. Dönem Parlamentosu'na 749 tasarı 1047 teklif sunuldu. Tasarılardan 389'u yasalaşırken, 36'sı Hükümet tarafından geri alındı, 324'ü de görüşülemedi. Milletvekillerinin hazırladığı 1047 tekliften ise sadece 82'si yasalaşabildi, 8'i geri alındı, biri karara dönüştü, 956'sı ise seçim kararının alınmasıyla birlikte kadük oldu. Bu dönemde de bir bölümü 80'li yıllardan bu yana görüşülmeyi bekleyen 291 kanun hükmünde kararnameden 19'u yasalaştı, 6'sı işlemden kaldırıldı. 240'ı, 20. Dönem Parlamentosu'ndan kalan toplam 266 kararname görüşülemeden yeni döneme kaldı. Kadük ola~|~n tasarılar arasında 17 Ekim Perşembe günü TBMM'ye sunulan 2003 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın yanı sıra Anayasa Mahkemesi'nin bazı hükümlerini iptal ettiği TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik öngören teklifler de bulunuyor.

Yerel yönetimler

Yasası da sil baştan

Uzun yıllardan bu yana kurulan tüm hükümetlerin yenilediği Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri bu dönemde de tamamlanamadı. Her dönem siyasetin gündemini oluşturan Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişiklikleri yapılamadı. Seçim kararı alan Meclis'in olağanüstü toplanmasına gerekçe oluşturacak kadar önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkmasına karşın bu değişiklik, 21. Dönem'de de gerçekleştirilemedi. Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarını önlemeye yönelik düzenlemeleri içeren Trafik Yasası ile Hayvanları Koruma Yasası da kamuoyundaki yoğun duyarlılığa karşın çıkartılamadı. Tüketici Haklarını Korumayı amaçlayan yasa tasarısı da kadük olan tasarılar arasında yer aldı.

Bahçeli'den

Irak'a müdahaleye yeşil ışık

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ABD'nin ırak'a yapacağı saldırıda Türkiye'nin yer alması gerektiğini öne sürdü

MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin ABD'nin Irak'a yapacağı askeri saldırıda yer alması gerektiğini iddia etti. Bahçeli, önceki akşam katıldığı bir TV programında, "Irak'a bir müdahale olur, tekrar Irak'a bir şekillendirme yapılacaksa Türkiye bu işin aktif bir unsuru olarak içinde olmak durumundadır" dedi.

Bahçeli, şöyle konuştu: "ABD Irak'a saldırdığında, Türkiye aktif bir siyaset uygulamak mecburiyetindedir. Bugüne kadar Türkiye'nin tezi, Irak'ın toprak bütünlüğü ve üniter yapısı korunarak barış ve istikrarın sağlanması temennisi yönündeydi. Ama bir müdahale olur, tekrar Irak'a bir şekillendirme yapılacaksa Türkiye bu işin aktif unsuru olarak içinde olmak durumundadır. Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren olumsuz gelişmelere hiç fırsat verdirmemelidir."

Bahçeli, "Irak'a girecek miyiz, Kuzey Irak'ı kontrol mü edeceğiz" şeklindeki soruyu cevaplarken, bugün için bunu ifade etmenin zor olduğunu, ama her ihtimale karşı Türkiye Cumhuriyeti devletinin gerekli tedbirleri düşünmekte ve almakta olduğunu söyledi. Devlet Bahçeli, "Müdahale olmadan, şu şekilde bir durum sergileyeceğiz demek biraz erken olur. Başbakan Yardımcısı olarak bu ifadeyi açıkça kullanmak oldukça zordur" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100