17 Kasım 2001 Cumartesi 00:00
KİT'lerdeki personelin işi zor
KİT`lerdeki personel harcamalarının rasyonel hale getirilebilmesi için bütçeden kaynak aktarılan KİT`lere yeni personel alınmayacağının da ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

"Bunun dışında kalan KİT`lerde ise yeni işe alma sınırlandırılacaktır. İşçilik maliyetleri, her KİT`in yapısına uygun metodlarla azaltılacaktır. Bu konuda alınacak diğer bir önemli önlem de KİT`lerin faaliyet dışı kalan birimlerinde üretime ilişkin prim ödemelerinin kaldırılmasıdır."

Tarıma destek yok

ë Tarımsal destekleme politikasındaki köklü değişiklikler çerçevesinde, endüstriyel bitkilerde uluslararası fiyatların elverişliliği de göz önüne alınarak, destekleme prim ödemelerinin sadece soya fasulyesi ve kanola ile sınırlı tutulmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, Doğrudan Gelir Desteği kapsamında çiftçiye yapılacak destek ödemelerinde, uluslararası piyasalardaki fiyatlar ve enflasyon hedefleri de göz önünde bulundurulacak.

ë Sosyal güvenlik sisteminde bugüne kadar yapılan reformların etkisinin kalıcı~|~lığını tesis etmek, 2001 yılında yaşanan olumsuzlukların sosyal güvenlik kuruluşlarının üzerindeki etkilerini bertaraf etmek amacıyla SSK ve Bağ?Kur prim ödemelerinde tahsilat oranının yükseltilmesi için gereken yasal ve idari tedbirler alınacak.

Doğalgaza da vergi

Yılsonu faiz dışı fazla hedefine ulaşılabilmesi amacıyla Akaryakıt Tüketim Vergisi, Özel İşlem Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi`nde gerekli ayarlamalar yapılacağı da belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bunların yanı sıra Akaryakıt Tüketim Vergisi kapsamında olmayan doğalgaz, 2002 yılbaşından itibaren bu verginin kapsamına alınacak, bunun nihai tüketiciye fiyat artışı olarak yansımasının önlenmesi amacıyla da belediyelere doğalgaz maliyet bedeli üzerinden pay alma yetkisi tanıyan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı genelgesinde gerekli düzenlemeler yapılacak.

ë Emlak Vergisi`ne ilişkin yasal düzenlemede değişiklik yapılarak büyükşehir belediyelerinin emlak vergisi gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir. Bu şekilde vergi gelirleri artacak olan söz konusu belediyelerin, genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay düşürülerek bütçeye kaynak yaratılması hedeflenmektedir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137