25 Ekim 2001 Perşembe 00:00
Kıyak maaşa tek madde formülü
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, önceki günkü Genel Kurul toplantısı sırasında iktidar partileri grup başkanvekillerinin 86'ıncı maddeyle ilgili olarak karara vardıklarını ve yine Genel Kurul'da Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la da görüşerek hükümetin görüşünü aldıklarını belirtti. Hükümetin de, maddenin ilk haliyle, yeniden tek maddelik bir düzenleye gidilmesi görüşünde olduğunu kaydeden Şandır, varılan anlaşma çerçevesinde Uzlaşma Komisyonu'nun, üzerinde mutabakat sağlanan metni yeniden Meclis Başkanı ve gruplarla görüşerek imzaya açacağını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Şandır, yeni düzenlemeyi de Cumhurbaşkanının veto etme ihtimali ve endişeleri konusunda, "Şu doğru değil, bunu yapmamak lazım. Yani sayın Cumhurbaşkanına Meclis gidecek, (şu metni çıkartırsak onaylar mısınız) diye soracak. Böyle bir yolu düşünmek bile yanlış. Meclisin fonksiyonu, milletten aldığı yetki ile millet adına kanun çıkartmaktır. Bu konuda kendini bir başka kurumla test etmek ihtiyacını duyması d~|~oğru olmaz" diye konuştu.

Şandır, MHP'nin bu konuda 110 imzasının hazır olduğunu belirterek, parti olarak 86'ıncı madde konusunun bir an önce çözümlenerek, tartışmanın sona erdirilmesini ve toplumun gündeminden düşürülmesi görüşünde olduklarını kaydetti.

Teklifin ilk düzenlemesi

Bu arada, Partilerarası Uzlaşma Komisyonunun bugün yapacağı toplantıda teklifi imzaya açılması bekleniyor. 86'ıncı maddenin Partilerarası Uzlaşma Komisyonunda hazırlanan ilk düzenlemesi şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 86'ıncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi (Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir) şeklinde değiştirilmiş, fıkranın sonuna (Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ile bunların emeklileri T.C. Emekli Sandığı ile ilişkilendirilirler ve üyeliği sona erenlerin istekleri halinde ilgileri devam eder) ibaresi eklenmiş ve aynı maddenin ikinci fıkrasında geçen (sosyal güvenlik kuruluşları) ibaresi (T.C. Emekli Sandığı) olarak değiştirilmiştir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.