18 Haziran 2008 Çarşamba 00:00
?Köylü milletin efendisi olacak'

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 'Sosyal Devlet' anlayışıyla tarım kesimine sağlayacakları destekle üreticiyi milletin efendisi yapacaklarını söyledi.
~|~

 
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr Haydar Baş genelde Türk ekonomisi, özel de ise tarım sektörünün sorunları üzerine çarpıcı değerlendirmeler yaptı.
Çiftçinin yaşadığı sıkıntıyı "üretim pahalı, satış ucuz" cümlesiyle özetleyen Prof. Dr. Haydar Baş, çözümün ancak Milli Ekonomi Modeli'nin "milli tarım projeleri" olduğuna dikkat çekti. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Trabzon'da partisince yapılan toplantıda hükümetin ekonomi politikalarını, "Sürdürülebilir borç diye bir yaldızlı ifade uydurdular. Sürdürülebilir borç, sürekli borçlanmak demek, sürekli faiz batağı demek? Sen bu sürekli dışa bağımlılık ve faiz yöntemi ile ekonomini düzeltmeye kalkışacaksın. Sürmez. Yani, senin sermayen yok. Bir işyeri açıyorsun borçla, içine mal koyuyorsun o da borçla? Yine borçla devam ediyorsun. Ve ondan sonra ayakta duracağını söylüyorsun; bu mümkün değil, taşıma su ile değirmen dönmez" şeklinde değerlendirdi.

Üretim pahalı, satış ucuz
Dünyanın en yüksek faizini yüzde 22 ile Türkiye'nin verdiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, olumsuz ekonomik tablonun tarımı tamamen bitirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Baş şunları söyledi:  "Tarım bitmiştir. Niye? Üretim ve girdi maliyetleri yüksek? Gübre fiyatları aldı başını gitti. Yakıt fiyatları aldı başını gitti. Tarım kesimindeki vatandaşlarımızın kullandığı ara girdilerdeki yüksek fiyat artışları hepimizin malumudur. Şimdi tarım köylüsünün dün üçe sattığı mamul bugün dörde mal oluyor.  Mazot fiyatı, 3 sene evvel şu andaki fiyatın en az yarısıydı. Mazot yüzde yüz pahalandı. Fakat çiftçilerimizin sattığı ürünler, dünden daha düşük fiyatlara alıcı bulabiliyor. Şimdi bu vatandaş nasıl üretsin, nasıl biberini satsın? Nasıl domatesini satsın? Nasıl buğdayını satsın? Üretim pahalı, satış ucuz? Dolayısıyla bu politikayla Türkiye'nin bir noktaya gitmesi de asla mümkün değildir."

Devlet çiftçiye pazar bulacak
Prof. Dr. Haydar Baş, Türk tarımının ancak Milli Ekonomi Modeli ile ayağa kalkacağını belirtti. Milli Ekonomi Modelinde yer alan milli tarım projeleri hakkında bilgi veren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Bizim iktidarımızda çiftçinin ürününe pazar bulma görevi devletin olacak, devlet çiftçiye üretimi karşılığında tam destek olacak" dedi. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Devletin desteği olması şarttır. Bağımsız Türkiye Partisi, "Sosyal Devlet" anlayışıyla tarıma destek verecek. Bu sayede hem müstahsil hiçbir kuruş ödemeden fert olarak sigortalı yapılacak, hem de elindeki tohumu ve işlediği arazi her türlü probleme karşı sigortalı yapılacak. Çiftçi tohumunu henüz toprağa atmadan altı ay önce ürün bedelinin yarısı avans olarak ödenecek; diğer yarısını ürününü teslim aldığı zaman peşin alacak. Bağımsız Türkiye Partisi hayata bu şekilde bakan bir anlayışla tarım köylüsüne gerekli olan her desteği vermek suretiyle, hem çiftçinin, hem üreticinin, hem de tüketicinin yanında olacak ve Allah nasip ederse tarımda tüm vatandaşların yüzü gülecektir."

Köylüyü milletin efendisi yapacağız
Devletin çiftçiye pazar bulmakla kalmayıp, aynı zamanda sübvanse de edeceğini ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş "köylüyü yeniden milletin efendisi yapacağız" diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "ABD tarım kesimindeki vatandaşlarına 50 milyar dolarlık devlet desteği veriyor. Avrupa Birliği ülkeleri de tarım köylüsüne aynı oranda 50 milyar euroluk devlet desteği veriyorlar. Şimdi ABD ve AB gibi ülkelerde tarımla iştigal eden bu insanlar malını 3'e satsa ne olacak 5'e satsa ne olacak? Bu ülkelerdeki çiftçilerin zarar etmesi mümkün değil. Çünkü üretimin en az üç?dört katı devlet tarafından destek fonu olarak onlara veriliyor. Aynısını biz Türkiye'de fazlasıyla hayata geçirerek tarım kesiminin yanında olacağız. O zaman göreceksiniz milletin efendisi hakikaten köylüsü olacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137