11 Şubat 2009 Çarşamba 00:00
Kriz fırtınasındaki güvenli liman: MEM
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bugün dünya kabul etse de etmese Milli Ekonomi Modeli limanına gelmek durumunda kalmıştır. Buna mecbur olmuşlardır" dedi. ~|~

 Ekonomik krizin tüm dünyayı etkisi altına aldığı bir dönemde "Türkiye Ve Dünya'da Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları" konulu sempozyumda üç ayrı oturumda söz alan akademisyen, gazeteci ve yazarlar krizden çıkış konusunda Milli Ekonomi Modeli'nin tek çıkış yolu olduğunu dile getirdi. Gün boyu devam eden ve çok sayıda televizyon tarafından da canlı olarak izleyicilere aktarılan sempozyumun kapanış konuşmasını ise modelin sahibi Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı. Konuşmasında, "Milli Ekonomi Modeli iktisat tarihindeki tek tüketim eksenli modeldir. Çünkü piyasaların halletmesi gereken ilk sorunu pazar problemidir" diyen BTP Genel Başkanı, "Küresel krizle birlikte çözüm arayışına giren dünyanın Milli Ekonomi Modeli'ne bir can simidi gibi sarıldığını" söyledi.

Ülkeler bizi takip ediyor
Prof. Dr. Haydar Baş, "bugün yaklaşık 42 ülke çeşitli yönleriyle modelimizi uyguluyor" dedi ve Rusya'nın 2006 yılında Milli Ekonomi Modeli'ni üç yıllık kalkınma planına aldığını ifade ederek modelden alıntı yapan ülkelerden örnekler verdi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "ABD'nin eski başkanı Bush'un devreye koyduğu, 'çabuk harcayanların cebine para koyma projesi' olan 168 milyar dolarlık paket, Milli Ekonomi Modeli'ne aittir. Bunu nereden biliyoruz? Obama bunu duyduğu zaman dedi ki; 'Yahu Bush, bu senin projen değil ki, Milli Ekonomi Modeli'nden sen bunu aşırdın. Başka? Yunanistan'daki son genel seçimlerde partilerden biri, 550 euro ev hanımlarına maaş vereceklerini söyledi. Öteki parti de diyor ki; 'Hayır 550 euro veremeyiz ama 360 euro verebiliriz.' İngiltere'de de bazı kararlar alındı. Şöyle ki; 'Her bir işsizin eğitimi ve yeniden iş sahibi yapılması için işverene 2500 sterlin ödenecek' Nereden istifade etti İngiltere? Bizim sistemimizden. Almanya'da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti, 'krizden çıkışın formülü herkesin cebine 500 euro para koymaktır' diyor. Vatikan ne diyor? Vatikan 14.01.2009 tarihinde 'ev kadınlarına maaş bağlanması gerekiyor' dedi.

Tek çözüm bizim modelimiz
Komünizmden sonra kapitalist sistemin de tamamen çöktüğünü ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "insanlığın önündeki tek çözüm bizim modelimizdir" diye konuştu. Prof. Dr. Haydar Baş, "Bugün dünya kabul etse de etmese de artık eski giydiği iktisat elbiselerini çıkartmak noktasına gelmiştir. Ve kabul etseler de etmeseler de Milli Ekonomi Modeli limanına gelmek durumunda kalmışlardır. Buna da mecbur olmuşlardır" diye konuştu.

Gel inat etme?
Sık sık ekonomi üzerine bir projesi olan varsa açıklasın diyen Başbakan Erdoğan'a da seslenen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Sayın Başbakan diyor ki; 'Çıkışı olan varsa lütfen göstersin. Alternatifimiz yok.' Başbakanım var, bunu sen çok iyi biliyorsun. Gel inat etme. Şu milleti şu çileden kurtaralım. Elele verelim ve bu milletin hem kalbini hem karnını doyuralım, sırtını giydirelim. Kimseye muhtaç etmeyelim. IMF kapılarına hiç muhtaç etmeyelim. Gel, kabul edersen, yüce milletimin önünde sana söz veriyorum. Partimden istifa edip, kapatacağım, danışmanlık yapacağım sana. Ben varım sen var mısın?"

Birlik olursak her şeyi başarabiliriz
Milli ekonomi modelinde yer alan sosyal devlet projelerini, değeri 3,5 katrilyon dolara yaklaşan yeraltı kaynağı bulunan Türkiye'nin rahatlıkla hayata geçireceğini ifade eden Prof. Dr. Baş, Türk milletine de şu çok önemli çağrıyı yaptı: "Her şeyi yapabilecek iradedeyiz. Yeter ki, milletle devlet, siville asker bir beraber olsun, kardeş olsun, dimdik ayağa kalksın."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137