27 Temmuz 2008 Pazar 00:00
Küçük ile Perinçek için müebbet talebi
'Ergenekon' davası iddianamesinde, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor ~|~

 


Ergenekon iddianamesinde emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün "kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. Veli Küçük'ün "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmeye teşebbüse azmettirmek" suçundan 4 mağdur için ayrı ayrı cezalandırılması istenen iddianamede, Küçük'ün bu suça ilişkin olarak toplam 52 ile 80 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor. İddianamede, Küçük'ün diğer suçlamalara ilişkin 194 ile 435 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.  İddianamede, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Perinçek'in TCK'nın 220. maddesinde yer alan "Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır" hükmü uyarınca "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmek" suçundan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Perinçek'in diğer suçlamalara ilişkin olarak da 192 ile 417 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Ergenekon'un liderleri
"Ergenekon" davası iddianamesinde sanıklar İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin, Kemal Yalçın Alemdaroğlu ve Fikri Karadağ'ın örgütün üst düzey sorumluları ve yöneticileri oldukları belirtildi.

İlhan Selçuk, fikri lider
İddianamede Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk'un Ergenekon üst yapılanmasında yer alan "Teori Tasarımı ve Planlama Dairesi Başkanlığı" (Sivil) bölümün başında olduğu ve bu bölümü yönettiği ifade edildi. İddianamede, Selçuk'un eylemleri şu şekilde özetlendi: "Diğer taraftan sanık İlhan Selçuk'un telefon konuşmalarından ülkemizin önde gelen iş adamları, rektörler, emekli paşalar ve medya patronları ile sık sık açık ve gizli toplantılar düzenlediği, bu toplantılarda vatanın elden gittiği evham ve hezeyanları uyandırarak halkı hükümete karşı ayaklandırmak için girişimlerde bulunduğu, bu durumu ifadesinde de açıkça söyleyerek, bir gazeteci olarak değişik kesimlerin ülkenin gidişatı ile ilgili görüşlerini aldığını söylediği, fakat asıl amacının, gazetecilik kisvesi altında ülkenin önde gelen iş adamı ve medya patronlarını etkileyerek, ülkenin çatışma ortamına sürüklenmesi için yönlendirmek olduğu anlaşılmıştır."

Alemdaroğlu'nun işlevi
Sanık Kemal Alemdaroğlu'nun, İlhan Selçuk'un yardımcılığını yaptığı ve aynı zamanda örgütün üniversite yapılanması içerisinde görev aldığı belirtilen iddianamede, Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanlığı olarak adlandırılan bölümde faaliyet gösteren İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in İlhan Selçuk ile birlikte örgütsel faaliyetleri yürüttüğü anlatıldı.
Ankara'da yapılan ve "Ordu göreve" yazılı pankartların taşındığı mitingde Kemal Alemdaroğlu'nun ön saflarda yer aldığı ifade edilen iddianamede, Alemdaroğlu'nun İstanbul Üniversitesi Rektörü iken örgütten aldığı güçle "her türlü hukuksuzluğu" sergilemekten çekinmediği anlatıldı.

Cumhuriyet bombaları Tekin'in işi
İddianamede alınan ifadelerden Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması olayını bizzat Muzaffer Tekin'in yaptırdığı ifade edilelerk, "Mevcut telefon görüşmelerinde, şüpheli İlhan Selçuk'u oluşturulacak medya güç birliğinin başına geçirilmesi kararının alındığının anlaşıldığı belirtilen iddianamede, "Türk Metal Televizyonu, Kanal Türk, Ulusal TV, ART TV ve Başkent TV'nin tüm yönetiminin İlhan Selçuk'un liderliğinde yönetilmesi için bu bölüm uzmanı Kemal Alemdaroğlu tarafından hazırlanan projenin uygulamaya sokulmak istendiği açıkça anlaşılmaktadır" denildi. İddianamede, sanık Doğu Perinçek'in aynı zamanda askeri yapılanma ile de irtibatlı bulunduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100