17 Kasım 2009 Salı 00:00
Kullandığımız para doların tercümesi

Türk lirasının ABD dolarının bir nevi tercümesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baş, milli paralarla ticaret yapmayı düşünen Türkiye ile İran'a "Önce milli paralarını kendi ülkelerinde bağımsız yapsınlar ondan sonra uluslar arasına geçsinler" tavsiyesinde bulundu.
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın İran ziyaretinde gündeme getirdiği Türkiye ile İran arasında kendi paralarıyla ticaret yapılması teklifine değindi. Erdoğan'la Ahmedinecad'a önce paralarını kendi ülkelerinde bağımsız hale getirsinler sonra uluslararasına geçsinler diye tavsiyede bulunan BTP Genel Başkanı çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de kullanılan paranın milli paramız olmadığına çarpıcı benzetmelerle izah getiren Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye'de kullanılan para Türk lirası olsa da aslında doların tercümesidir" diye konuştu.

Doların çöküşü ABD'yi bitirecek
Meltem TV'de katıldığı Ekoanaliz programına katılan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş,  Rusya ile Çin'in bir süredir başlattığı ve Başbakan Erdoğan'ın İran ziyaretinde gündeme gelen milli paralarla ticaret yapılması konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. ABD'de kriz çıkmadan önce görüştüğü Rusya Başbakan'ı Putin'in danışmanı Prof. Dr. Victor Minin'e ABD'nin çökmesinin ancak doların çökmesiyle mümkün olabileceğini söylediğini ifade eden Prof. Dr. Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "ABD'de kriz çıkmadan önce o zaman Putin danışması olan Prof. Dr. Victor Minin'i bize gönderdi. Ben Minin'i bu kongrelerde tanıdım. İyi bir ilim adamı, hukuki bir münasebetimiz oldu ve de Müslüman oldu. Amerika'nın bu gidişatı karşısında Rusya olarak bir politika üretme durumları var. Benden görüş alacaklar ama bunu açık ve net olarak da söylemiyorlar. Antep'te Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu'nun evinde oldu bu görüşme. Prof. Minin bana çok yakın bir zamanda ABD'nin çökeceğini, yani bu krizi haber verdi. Dolayısıyla da bundan sonra yapılması gerekenler nedir? şeklinde bir soru tevcih etti. Tatar bir arkadaş da konuşmalarımızı tercüme etti. Dedim ki, 'bir defa ABD çökmez. Sizin tespitiniz yanlış.' O halde çökecek olan nedir? diye sordu. Burada olay şu, dedim. Kapitalizm ömrünü tamamladı. ABD kapitalist bir ülke olduğu için sistemi çöküyor. E tamam sistemi çökünce kendi de çökecek. Öyle değil, dedim. Amerikan ordusunun ayakta tuttuğu bir de parası var. Bu para ayakta kaldığı müddetçe Amerika çökmez. ABD'yi çökertecek olan doların çöküşüdür."

Dolar hazineye milli para piyasaya
Bu konuşmalardan sonra Rus bilim adamı Prof. Dr. Victor Minin'in kendisine "Doların çökmesi için ne yapmamız lazım?" diye sorduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Doları çökertecek olan milli paralarınızla birlikte ticaretinizi yapmanızdır. Yani kendi ülkenizde milli paralarınızı devreye koymanızdır. Biz mili paralarımızı devreye koymuyor muyuz? diye sordu. Evet, dedim koymuyorsunuz. Sadece siz değil, kalkınmakta olan bütün ülkeler bu yanlışı yapıyor. Nasıl oluyor bu? dedi. Bak, dedim ABD'nin Hard Currency denilen yani bizim emeğimiz ve üretimimiz karşılığında bastığı kâğıdı var. Biz bunu borç alarak alıyoruz koyuyoruz hazinemize. Hazine de bunun mukabilinde Türk parası basıyor. Siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. Şimdi siz, onun parasını hazineye koyup kendi paranızı bastığınız müddetçe bu para sizin paranız değil. Görünüşte adı Rus rublesi ama hakikatte ABD doları. Türkiye'de de görünüşte bunun adı Türk lirası ama aslında Amerikan doları. Yani şöyle düşünelim elinizde İngilizce ya da Arapça bir metin var. Bu metni okuyamadığınız için gidiyorsunuz tercümana bunu tercüme ettiriyorsunuz, öyle okuyorsunuz. Yani orijinalinden değil, tercümesinden okuyorsunuz. Para konusunda da aynı. Türkiye'de olan para bizim paramız değil, bizim paramıza Bağımsız Türkiye Partisi'yle kavuşacaksınız."

Ahmedinecad'la Erdoğan'a çarpıcı tavsiye
Bu açıklamalardan sonra Başbakan Erdoğan ve İran Lideri Ahmedinecad'a "ilk olarak tercüme paralardan kurtulun" şeklinde tavsiyelerde bulunan BTP genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi:
"Şimdi gelelim Sayın Başbakan ile Sayın Ahmedinecad'in iddialarına. Bir defa kendi paralarını kendi ülkelerinde bağımsız yapsınlar ondan sonra uluslar arasına geçsinler. Kendi paraları yok ki ülkelerinde var olan para tercüme. Neyin tercümesi? Doların tercümesi."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137