26 Nisan 2008 Cumartesi 00:00
Küresel sömürünün panzehiri Sosyal Devlet?Milli Devlet
Sosyal Devlet?Milli Devlet Kongresi'nde konuşan Prof. Dr. Baş, küreselleşme sömürüsünün önünde durabilecek yegane projenin "Milli Devlet" anlayışı olduğunu vurguladı. ~|~

 15 ülkeden 100'den fazla yerli ve yabancı bilim adamının katılımıyla gerçekleşen kongrenin kapanış konuşmasını yapan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş küreselleşmenin yıkıcı etkileri üzerinde çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Küreselleşmenin tüm dünya kaynaklarının küçük bir azınlığın eline geçmesi demek olduğunu ve bu global sömürünün önünde durabilecek tek tezin de "sosyal Devlet Milli Devlet" tezi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi:

'Milli devlet' Globalizme engeldir
"Globalizm dünya dengelerine yön veren bir akımdır. Globalizm dünya krallığıdır. Tüm dünya kaynaklarının bir kısım azınlığın eline geçmesi demektir. Milli birlik ve bütünlük, bunlarla ayakta duran milli devlet, globalizmi tehdit eden devlet tipidir. İşte bu yüzden globalizmin en büyük düşmanı, milli olan her şeydir. Atatürk de "halkı emperyalizmin ve kapitalizmin zulmünden kurtaracağız" demiştir.
Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasının devamında Milli Devlet ve küreselleşme arasındaki farkları şu başlıklarla değerlendirdi:

'Milli Devlet' tekelleşmeyi engeller
Küreselleşme fikri kapitalizmin bir ürünüdür. Yani kaynakların sınırlı olduğuna inanan kapitalistler, kaynakların belli ellerde tekelleşmesini savunur. Milli devlet ise  kaynakların sınırsız olduğundan yola çıkarak paylaşımı önerir.
Küreselleşme sürecinde sömürgeci anlayışlarla ülkeler işgal edilmektedir. Milli devlet kaynakların sınırsızlığını kabul ederek işgal mantığına karşı çıkar.

'Milli Devlet'te paraya ulaşmak kolaydır
Küreselleşme fikrinde sermaye ve üretim tekelleşir. Milli devlet anlayışında üretim ve sermaye özgürdür, yayılma ve genişleme imkanlarına sahiptir.
Küreselleşmede para spekülatif alanlarda kullanılır, ülkeler krizlere girer. 1994?95'deki Meksika krizi, 97?98 Asya?Pasifik krizi örnektir. Milli devlette ise bağımsızlık hakimdir. Küresel ekonomilerde para ulaşılması zor bir yerde olup, faizle, yani maliyetle elde edilir.

'Milli Devlet'te güçlü devlet esastır
Küreselleşmede devlet küçültülür ve devlet kendi kaynaklarını kullanamaz. Tek gelir kaynağı vergiler ve borçlardır. Milli devlet ise borç almak yerine senyoraj hakkını devreye koyar, kendi kaynaklarını kullanır. Küreselleşme devletlere yabancı parayı, ithal enerjiyi ve ithal ürünü teşvik ederek yerli üretimin bitmesine sebep olur. Milli devlet ise yerli para, yerli enerji ve yerli ürünü teşvik eder.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137