22 Şubat 2008 Cuma 00:00
Lozan delik-deşik

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, AB ve ABD'nin aklıyla Hükümet tarafından çıkarılan Vakıflar Yasası'nın Türk devletinin kuruluş senedi olan Lozan'ı ortadan kaldırdığına dikkat çekti ~|~
Yeni Mesaj gazetesine açıklamalarda bulunan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, mecliste kabul edilen Vakıflar Yasası için siyasileri bir kez daha uyardı. Yasanın Heybeliada Ruhban okulunun açılması, Fener Rum patrikhanesine "ekümeniklik" verilmesi ve Ayasofya'nın 550 yıl sonra yeniden kilise olarak açılması gibi sonuçlar doğuracağını ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "bu yasayla, gayr?ı Müslim azınlıklar devlet içinde devlet olacak" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Şimdi yapılan çalışmaların tamamı, benim kanaat?i şahsiyem, Lozan'ı delmek, Anayasaya ters düşmektir. Bir partinin dahi hakkının olmadığı konularda hak sahibi durumuna geliyor? Ne? Bu vakıflar; yani azınlık veya ecnebi vakıfları dediğimiz vakıflar. Bunun içerisinde şimdi siyasi hakkı olacak, kültürel hakkı olacak, ekonomik hakkı olacak ve ticaret hakkı olacak.. Bu vakıflar, yabancı uyruklu insanları kendi bünyelerine alacak her türlü faaliyeti yapacak ve misyonerlik alacak başını gidecek ve misyonerler Türkiye'de cirit atacaklar. Ekonomide önemli bir aktör olacaklar ve bunlar yarın devlet içinde devlet olma noktasına gelecekler".

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Kısaca Vakıflar Yasası'yla Türkiye'nin içerisinde ciddi çatlakların oluşması, devletin içerisinde devlet iradesi gibi iradelerin ortaya çıkması, her şeyden önemlisi müthiş sermayedar kişilerin bu vakıflarda söz sahibi olarak Türk ekonomisini ellerinin içerisinde yoğurmaları, olabilecek gelişmeler arasındadır" dedi.

Azınlık Vakıflarının neden kapatılmıştı?
"Bu yasa Türk milletinin ve devletinin çıkarlarını düşünerek çıkarılan bir yasa değildir" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu vakıflara Osmanlının çöküş döneminde verilen imtiyazlar, Lozan anlaşmasıyla geri alınmıştır" açıklamalarında bulundu ve verilmiş olan hakların geri alınmasının nedenlerini açıkladı.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi:
"Tabi bunlar Kurtuluş savaşında düşmanı örgütleyen vakıflardır. Zaten ilga nedenlerinden bir tanesi de budur. Bu vakıflar o dönemde gerek Ermeni azınlıkları ve diğer azınlıkları bu vakıflar organize ederek ve teşkilatlandırarak milletin başına bela etmişlerdir.  Yoksa durup dururken bu vakıflara dokunulmadı. Bu sebepten dolayı onlara Osmanlı döneminde verilen haklar Lozan'da geri alınmıştır."

Millet değil azınlıklar seviniyor!
Başbakan Erdoğan'ın milleti rahatlatabilecek icraatlar ortaya koyabileceğini söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Sayın Başbakan, milletimiz hayrına yapılacak işleri bildiği halde, ki biz tanıyoruz onu? bu yolda adım atmıyor. Hakikaten bu konularda inisiyatif sahibi, fikir sahibi ve bilgi sahibi bir insandır. Bunların içinden rahatlıkla çıkabilecek ve de milleti rahatlatabilecek icraatlar ortaya koyabilir. Bizi sevindirebilir. Ama bakıyoruz ki, sevinenler milletimiz değil, öteki kesim oluyor, ecnebiler oluyor, azınlıklar oluyor. Efendim bunu anlamış değiliz."

Muhalefet de tiyatroda rol almış durumda
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, muhalefetin de "Laiklik elden gidiyor ve şeriat geliyor" diyerek oynanan tiyatroda rol aldığını ifade etti. 
Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Oyun öyle bir oynanıyor ki, sol ve birtakım çevreler, 'Aaa, bunlar İslam'ı getiriyor, rejim sarsılıyor" vaveylası kopartıyorlar. Ne alakası var?! Hiç alakası yok... Türkiye Malezya mı oluyor? Hiç alakası yok. Neymiş; bir tane başörtüsü? Yani tiyatro çok enteresan oynanıyor. Olan millete ve devlete oluyor. O halde Yüce milletimizin bu tiyatroyu keşfedip oyunu bozması lazımdır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137