18 Haziran 2009 Perşembe 00:00
Mayın yasası yürürlüğe girdi

Türkiye ile Suriye arasındaki kara sınırı boyunca yapılacak olan mayınlı arazilerin temizlemesine ilişkin 5903 sayılı kanun, Köşk'ten onay almasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak dün yürürlülüğe girdi.
~|~

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından önceki gün onaylanan 5903 sayılı,"Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun" dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözkonsu kanun, sınırda bulunan anti personel, anti tank mayınları ile patlamamış mühimmatın temizlenmesini, imha edilmesini ve bu şekilde elde edilecek arazilerin tarımsal amaçlı kullanılması işlemlerine ilişkin esas ve usulleri düzenliyor. Buna göre, Mayın temizleme işini, öncelikli olarak Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptıracak. MSB kendisi yapamazsa ise 4734 sayılı Kanun hükümlerine göre Maliye Bakanlığınca hizmet satın alınarak temizlenecek. Mayından temizlenen alanlardaki Hazine taşınmazlarının tasarrufu ise Maliye Bakanlığına geçecek. İhale şartnamesinin hazırlanması ve yapılacak işin muayene ve kabulü, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan ortak bir komisyon tarafından yapılacak.

İki bakanlık çözemezse kiralanacak
Milli Savunma ve Maliye Bakanlığı'nın mayınları temizleyememesi halinde ise, Devlet İhale Kanunu ile 4734 sayılı Kanun hükümlerine tabi olmaksızın Hazineye ait ya da Maliye Bakanlığınca idare edilen mayından temizlenecek alanlar ile müstakil kullanımı mümkün olmayan ve bu taşınmazlarla bütünlük teşkil eden Hazineye ait diğer taşınmazların, tarımsal faaliyetlerde kullandırılması karşılığında, kullanım süresinden en fazla indirimi teklif edene ihale edilmesi öngörülüyor. Ayrıca, söz konusu alanda bulunan ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan taşınmazlar da aynı yöntemle Maliye Bakanlığı tarafından ihale edilecek.

En fazla 44 yıl kiralanabilecek
Mayınlı alanda bulunmakla birlikte, askeri yasak bölge ile sınır hattı boyunca tesis edilecek sınır fiziki güvenlik sistemi için ihtiyaç duyulacak alanların da bu yöntemle temizlenmesi öngörülürken bu alanlar ise ihaleyi alan firmaya bırakılmayacak. İhaleyi yapan bakanlık, gerekli gördüğü hallerde ise taşınmazları bir bütün olarak ya da kısımlara ayırmak suretiyle ihale edebilecek. Temizlenecek mayınlı alanların öncelik sırası ise Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının mutabakatı ile belirlenecek. İhaleyi kazanan firma taşınmazların kendisine devrinden itibaren 5 yıl içinde mayınları temizlemek zorunda olacak. Söz konusu arazinin temizleme karşılığı tarımsal faaliyetlerde kullandırılması süresi ise kabul işlemlerinin yapılmasından itibaren 44 yılı geçmeyecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137