06 Eylül 2006 Çarşamba 00:00
MEB'de sahtecilik itirafı!
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Öner Güney'in, 2005 yılında görevinden alınırken evrakta sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı. Bakan Hüseyin Çelik doğruladı. ~|~

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Öner Güney'in, 2005 yılında görevinden alınırken evrakta sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı. Öner Güney'in, 30 Temmuz 2003 tarihli dilekçesinin, tarih kısmında tahrifat yapılarak 2005 yılına çevrildiği Bakan Hüseyin Çelik tarafından da kabul edildi.

Sahtecilik skandalı!
AKP iktidarı döneminde birçok faaliyeti tartışılan, özellikle de kadrolaşma konusunda sık sık gündeme gelen Milli Eğitim Bakanlığı, son yaşanan bir olayla da "sahtekarlık skandalına" imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bir genel müdürün görevinden alınması sırasında Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ikinci maddesindeki "Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek" amacının tam tersi bir tutum sergilediği ortaya çıktı.

Tarih 2003'ten, 2005'e çevrilmiş
Milli Eğitim Bakanlığı'nda, Çankaya Köşkü'nü yanıltmaya kadar varan "sahtekarlık skandalı" Bakanlık üst görevlerine getirilen bürokratlardan boş kağıda imza attırılması yöntemiyle başladı. 2003 yılında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü görevine getirilen Öner Güney de dilekçe şekline dönüştürülebilecek boş kağıda imza attı. Yaklaşık iki yıl boyunca Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü olarak görev yapan Güney, 2005 yılına gelindiğinde Bakan Çelik tarafından genel müdürlük unvanını üstünde taşımak şartıyla görevinden uzaklaştırılarak Bakanlık müşavirliğine verildi. Kısa bir süre sonra da bir başka bürokrata yer açmak amacıyla Güney'in üzerindeki Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü alınmak istendi, bu doğrultuda Çankaya Köşkü'ne kararnamesi gönderildi. Güney, 2005 yılının Ağustos ayında kararnameyle genel müdürlükten alınarak uzman yapıldı.

Evrakta sahtekarlık davası açtı
Üçlü kararname ile görevinden alınan Güney, tekrar genel müdürlüğe dönmek amacıyla mahkemeye başvurdu ve açtığı dava haklı bulundu. Mahkeme kararıyla Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne dönen Öner Güney, ikinci bir dava açarak Bakanlığın kendisinin görevden alınması sırasında evrakta sahtekarlık yaptığını iddia etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Güney, 2003 yılında verdiği 30 Temmuz 2003 tarihli imzalı boş dilekçenin yıl kısmındaki "2003" rakamının "2005" olarak değiştirildiğini savunarak Bakanlık Personel Genel Müdürü Remzi Kaya hakkında suç duyurusunda bulundu.

Köşk yanıltıldı
Güney, suç duyurusunda, tahrifat yapılan dilekçesinin genel müdürlükten uzmanlığa alınmasını sağlayan Çankaya Köşkü'ne gönderilen kararnamesine de dayanak oluşturduğunu kaydetti. Cumhuriyet Başsavcılığı, Güney'in başvurusu doğrultusunda, dilekçede tahrifat yapılıp yapılmadığının anlaşılması için Bakan Çelik'ten, Personel Genel Müdürü Kaya'nın soruşturulması izni istedi.

Çelik kabul etti
Gelişmeler üzerine Bakan Çelik, dilekçeyi incelemeye aldırttı. Bakanlık müfettişleri Osman Kocaman ve Galip Esmer'in dilekçeye üzerinde yaptığı "ön inceleme" sonucunda hazırladığı rapor, Bakanlığın dilekçede tahrifat yaptığını ortaya çıkardı. Çelik de "ön inceleme raporu"na dayalı olarak Savcılığa gönderdiği yazıda "sahtekarlığı" kabul ederken, Personel Genel Müdürü Remzi Kaya'nın suçsuz olduğunu iddia etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.