22 Eylül 2001 Cumartesi 00:00
Meclis Anayasa'ya kilitlenecek
Anayasa'nın 37 maddesinde değişiklik öngören teklifin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine, 24 Eylül Pazartesi günü başlanacak. TBMM Danışma Kurulu, Pazartesi günü saat 11.00'de toplanarak, Anayasa Değişikliği Teklifi'nin Genel Kurul'daki görüşme takvimini belirleyecek. Genel Kurul, bu takvimi görüşerek karara bağladıktan sonra çalışmalara başlayacak.

En az 330 oy gerekli

Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'ne göre, teklif Genel Kurul'da iki kez görüşülecek. İkinci tur görüşmelere, birinci tur görüşmenin tamamlanmasından sonra 48 saat geçmeden başlanamayacak. Teklifin tümünün kabulü için her iki turda da en az beşte üç çoğunluk olan 330 milletvekilinin oyu aranacak. Maddelere geçilmesi oylamasında beşte üç çoğunluk aranmayacak, karar yeter sayısının sağlanması koşuluyla basit çoğunluk yeterli sayılacak.

İkinci tur görüşmede, yalnızca maddeler üzerinde verilmiş değişiklik önergeleri ele alınacak, birinci görüşmede üzerinde değişiklik teklifi bulunmayan bir madde hakkında ikinci görüşmede önerg~|~e verilemeyecek. Anayasa değişikliği tekliflerinin birinci ve ikinci görüşmelerinde maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu olan en az 330 milletvekilinin gizli oyuyla mümkün olabilecek. Birinci görüşmede gerekli çoğunlukla kabul oyu alamayan bir madde, ikinci görüşmede de bu çoğunluğa ulaşamazsa reddedilmiş sayılacak.

Teklif hakkında verilen değişiklik önergesinin kabulü durumunda, kabul için gerekli beşte üç çoğunluğun belirlenmesi için bu önergenin oylanması gizli olmak şartıyla tekrarlanacak.

TBMM Genel Kurulu'nda 1995 yılında yapılan Anayasa Değişikliği görüşmelerinde ortaya çıkan tartışmalar sonunda Danışma Kurulu'nda benimsenen yöntem bu görüşmelerde de uygulanacak.

Buna göre, Anayasa Değişikliği Teklifi'nin ikinci tur görüşmelerinde 330'un altında oy alan madde, birinci oylamada aldığı oy ne olursa olsun kesin olarak reddedilmiş sayılacak ve düşecek. Oylamada, 330'un üzerinde oy alan maddeler, birinci oylamada aldığı oy 330'un altında da olsa kabul edilecek. Yapılan oylamada, maddeler 330 ve 367 üzerinde oy alsalar da tümünün oylamasında 330'un altında oy çoğunluğu sağlanırsa teklifin tümü kesin olarak reddedilecek ve düşecek.Oylamada, bazı maddeler 367'nin altında oy alsa bile tümünün oylamasında teklif 367'nin üzerinde oyla kabul edilirse yasanın hiçbirmaddesi kendiliğinden halk oylamasına sunulmayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.