16 Şubat 2004 Pazartesi 00:00
Meclis Kıbrıs'ı konuşacak
TBMM, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin de tartışılacağı bir haftaya giriyor. Geçen hafta yapılması planlanan Kıbrıs konulu Genel Görüşme'nin debu hafta yapılması bekleniyor.

CHP'nin verdiği Genel Görüşme'nin öngörüşmesi, New York'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerini etkilememek amacıyla ertelenmişti.

Bu yasa tasarısı gürültü kopartacak

Etkili ve katılımcı bir yönetim için kamuda yeniden yapılanma öngören "Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı", bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak. CHP'nin karşı çıktığı ve Komisyon görüşmeleri tartışmalı geçen tasarının yürütme maddesine kadar görüşülmesi, Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı ile eşzamanlı olarak yasalaşması planlanıyor.

Tasarı, "katılımcı, saydam, hesap verebilir, insan hak ve özgürlüklerini esas alan bir kamu yönetiminin oluşturulması; kamu hizmetlerinin adil, süratli, kaliteli, etkili ve verimli bir şekilde yerine getirilmesi için merkezi idare ile mahalli idarelerin görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi; merkezi idare teşk~|~ilatının yeniden yapılandırılması ve kamu hizmetlerine ilişkin temel ilke ve esasları düzenlemeyi" amaçlıyor.

Tasarıyla, Dışişleri, Bayındırlık ve İskan, Sağlık, Ulaştırma, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Orman bakanlıkları taşra teşkilatı kuramayacak. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kaldırılacak, Dışişleri Bakanlığı ile TİKA dışındaki kuruluşların yurtdışı teşkilatı kaldırılacak, kadrolar iptal edilecek. Anlaşmazlıkların çözümü için halk denetçileri sistemi kurulacak. Hükümetlerin görevi sona erdiğinde müsteşarlar ile kendi genel kurullarının seçimiyle gelenlerin dışındaki başkan ve genel müdürlerin görevi sona erecek. Ayrıca, teftiş kurulları kaldırılacak.

Korsanla mücadele komisyonda

TBMM'deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki tasarı ve teklifleri görüşecek. Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu, 18 Şubat Çarşamba günü, korsan yayınlarla mücadele amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Öngören Yasa Tasarısı'nı görüşecek. Kitap ile kaset, CD, VCD ve DVD'nin sokakta satışına izin verilmemesini öngören tasarı, korsan yayın faaliyetleri de "organize suçlar" kapsamına alıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137