09 Aralık 2002 Pazartesi 00:00
Meclis'in gündemiAB ve Erdoğandı
Anayasa değişikliği ile AB uyum paketi10 Aralık Salı günü Anayasa ve Adalet Komisyonlarında görüşülecek. Anayasa Komisyonu 10 Aralık Salı günü yapacağı toplantıda, Anayasa'nın 67, 76 ve 78. maddelerindeki değişiklik öngören teklifi ele alacak ve çalışmalarını aynı gün tamamlayacak. Komisyonda kabul edilecek metin 11 Aralık Çarşamba günü ise TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak. Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmeleri ise 13 Aralık Cuma akşamı veya 14 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Erdoğan'ın Meclis'e girmesini sağlayacak Anayasa değişiklikleri

Anayasa'nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinin ikinci fıkrasında öngörülen değişiklik ile "ideolojik ve anarşik eylemlere" ibaresi, "terör eylemlerine" şeklinde düzenleniyor. Ayrıca, milletvekili seçilmede kısıtlılık olarak öngörülen, "affa uğramış olsalar bile" ibaresi madde metninden çıkarılıyor. Bu düzenleme gerçekleştiğinde Anayasa'nın 76. Maddesi'nin 2. fıkrası şöyle olacak: "En az ilkoku~|~l mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar milletvekili seçilemezler."

İstenildiğinde ara seçim yapılabilecek

Anayasa'nın "TBMM seçimlerinin geriye bırakılması ve ara seçimleri" düzenleyen 78. Maddesi'nin 3. fıkrasını da değiştiren teklif, TBMM üyeliklerinde boşalma olması halinde Meclis kararı ile ara seçime gidilebileceğini, ancak bir ilin veya seçim çevresinin TBMM'de üyesinin kalmaması halinde boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılacağını hükme bağlıyor. Bu değişiklik ile ara seçimlerin her seçim döneminde bir defa yapılabileceğine ve genel seçimden 30 ay geçmedikçe ara seçime gidilemeyeceğine; ancak üyeliklerin yüzde 5'inin boşalması halinde 3 ay içinde ara seçime gidileceğine ilişkin hüküm kaldırılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.