18 Ocak 2010 Pazartesi 00:00
Mecliste ?tam gün' yasası tartışması
Mecliste bu hafta hekimlerin bir bölümünün karşı çıktığı 'tam gün' yaysası ele alınacak. Yasa, kamuda çalışan ancak aynı zamanda muayenehane işleten hekimlere ikisinden birini 'tercih etme' şartı getiriyor. ~|~

 


Meclis, bu hafta önemli yasal düzenlemeler için mesai yapacak. TBMM Genel Kurulu, haftaya, görüşmeleri yarım kalan üniversite ve sağlık çalışanlarının tam gün çalışmasını öngören yasa tasarısı ile başlayacak. "Temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülen tasarıya, 19 Ocak Salı günü, 1. Bölüm içindeki 9. maddeden devam edilecek.

Tasarıyla, öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapacak. Öğretim elemanları, yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başka herhangi bir iş göremeyecek, ek görev alamayacak, serbest meslek icra edemeyecekler. Mahalli idareler ile kamu tabipliklerinde çalışan ve döner sermaye ek ödemesi almayan doktorlar, iş yeri hekimliği yapabilecek.

Doktorlara zorunlu sigorta
Doktorlar, tıbbi kötü uygulamadan doğacak zarar ve bu nedenle kendilerine yapılacak rücuları karşılamak üzere zorunlu sigorta yaptıracak. Haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutan personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için ücret ödenecek. GATA'ya bağlı eğitim hastaneleri ile askeri tıp fakültesinde öğretim üyesi veya tabip ihtiyacı doğması halinde, Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından öncelikli olarak görevlendirme yapılacak.

'Muayenehaneme uğra' dönemi kapanacak mı?
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlık hizmetinin vatandaşın zor durumundan yararlanarak para kazanma aracı olarak kullanılmasını önlemeyi; bu bağlamda muayenehanede para alıp hastanede tedavi etmek veya bıçak parası adı altında açıktan para alıp öyle ameliyata girmek gibi etik olmayan uygulamaları sonlandırmayı temel hedef olarak belirlediklerini ifade etti.
Akdağ, Tam Gün Yasası'nın özünü şöyle anlattı: "Doktor ya kamuda ya da muayenehanesinde çalışacak. Hem devlette, hem muayenehanede çalışmayacak. Kamuda vermesi gereken hizmet için muayenehanesinde ayrıca para almayacak. Kamuda yapması gereken ameliyat için yine muayenehanesinde bıçak parası almayacak. 'Muayenehaneye bir uğra' devrini kapatıyoruz. Bıçak parası tarihe karışacak. Muayenehanesi olan hekim, özel hastanelerde de SSK'lı hastaya bakamayacak. Bu hekimin devletle bağı olmayacak. Ancak kamu hastaneleri arasında hizmet işbirliği olacak. Kamudaki bir doktor bir diğer kamu hastanesinde ?üniversite hastaneleri dahil? hizmet verebilecek. Hastaneler arasındaki protokolle birbirlerinden hizmet alımı kolaylaştırılacak."
Bu arada, sağlık çalışanları Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Emekçileri Sendikası gibi mesleki kuruluşların öncülüğünde yarın iş bırakma eylemi yapacaklar.

Referandum süresi kısalıyor
TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak. Referandum süresini kısaltan yasa teklifi, yarın Anayasa Komisyonunda ele alınacak. AKP Grup Başkanvekili ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ'ın, Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanunda değişiklik öngören teklifi, 120 günlük süreyi 45 güne indiriyor. Tebligat Kanun ve Adli Sicil Kanununda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı, 20 Ocak Çarşamba günü Adalet Komisyonunda görüşülecek. Madencilik sektöründeki sorunlar ve alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu, ilk toplantısını 1yarın yaparak çalışma usul ve programını belirleyecek. Eski BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kurulan ve çalışmalarını tamamlayan Araştırma Komisyonunun, raporunu TBMM Başkanlığına sunması bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100