20 Kasım 2001 Salı 00:00
Meclis'te tekstil ve yumurta günü
Tekstil raporda öne çıkan hususlar

* "Tekstil ve Hazır Giyim Koordinasyon Kurulu" oluşturulsun.

* Teşvik uygulaması gözden geçirilsin.

* Şirketlerin birleşmesi teşvik edilmeli.

* Üniversitelerdeki Tekstil Mühendisliği bölümlerinin sayısı sınırlandırılsın.

* Asya ülkelerinden yapılan kalitesiz ve ucuz kumaş ithalatı sınırlandırılsın.


Tekstil ve Konfeksiyon Sektörünün sorunlarını araştırmak amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun raporu bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Raporda, kamu kesimindeki ilgili kurumlar arasında koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması için sektörle ilgili yetkililerin katılacağı bir "Tekstil ve Hazır Giyim Koordinasyon Kurulu" oluşturulması istendi. Sektörün her alanında "Merkezi Veri Bankası" kurulması görüşüne yer verilen raporda, çalışanlara yönelik verimliliği ve kaliteyi artırıcı eğitimlerin sürekli geliştirilmesi ve buna paralel politikalar izlenmesi görüşü ifade edildi.

Komisyon raporunda, ulusal ve uluslara~|~rası krizlere karşı ''hükümet?işveren?sendika"nın katılımı ile "Kriz Yönetim Politikaları" geliştirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

KDV oranları indirilmeli

Araştırma Komisyonu raporunda, ipek ve kumaşta yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi, vergi mevzuatının oluşturan kanunların uygulanmasına yönelik genel tebliğlerin yeniden hazırlanması da istendi.

SSK prim tabanını otomatik olarak artıran hükmün değiştirilmesi, SSK prim tabanının asgari ücret üzerinden hesaplanması gerektiği ifade edilen raporda, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon tekstil ve konfeksiyon işçisinin kayıt dışı çalıştığı belirtilerek, "Türkiye'nin kayıt dışı istihdam, kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabet cenneti" olduğuna ilişkin imajının silinmesi üzerinde duruldu.

Kalitesiz ithal kumaşlara sınırlama getirilsin

Sırf ucuz olduğu için ithal edilen kumaşların miktarının azaltılması için çalışmalar yapılması belirtilen raporda, gümrüklerdeki başıboşluk nedeniyle resmi rakamların çok üzerinde KDV'siz kumaşın Türkiye'ye girdiği bildirildi.

Raporda, bunun önüne geçmek için Asya ülkelerinden yapılacak iplik ve kumaş ithalatına, Meksika'nın yaptığı gibi ithalatı önceden izne bağlı olan mallar uygulamasına tabii tutulması, tekstil ve konfeksiyon ithalatının tekstil ihtisas gümrüklerinden yapılması gerektiği ifade edildi. Komisyon raporunda, Türkiye'nin koleksiyon tipi üretime ağırlık vermesi, marka geliştirmeye yönelik projeler hazırlanması da talep edildi.

Şirketlerin sektörel ya da genel ekonomik nedenlerden kaynaklanan finansman sıkıntılarını azaltmak için sermaye yapılarını güçlendirilmeleri üzerinde durulan raporda, "Bunun yanında şirket evliliklerine gidilmesi ve şirketlerin stratejik işbirliğine girmeleri, borsa aracılığı ile halka açılması, küçük şirketlerin doğrudan ihracat yerine, kurumsallaşmış, büyük firmalar ile fason işbirliğine girmesi faydalı olacaktır" denildi.

Raporda ayrıca, 1990'lı yılların ortasında Türkiye'de üç tane Tekstil Mühendisliği Fakültesi varken son birkaç yıl içinde bu sayının12'ye çıktığı anımsatılarak, bu sayının en fazla 5 veya 6 olması gerektiği vurgulandı.

Yumurta raporu da bugün görüşülüyor

Yumurta raporu da bugün görüşülüyor

* Yumurta tüketimini arttırıcı kampanyalar düzenlenmeli.

* Yumurtaya dayalı yeni ürünler piyasaya sürülmeli.

* Yumurta ihracatı teşvik edilmeli.

* Yumurta üretimi teşvik edilmesin.


Yumurta üreticilerinin sorunlarını araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun raporu bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Komisyon raporunda, yumurta tüketimini artırabilmek için patates, süt ve mercimekte olduğu gibi promasyon ve kampanyalar düzenlenmesi gerektiği bildirildi.

"Yumurta Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılması" amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporunda, Türkiye'de 1997 yılına kadar yumurta tüketiminde yaşanan artışın son üç yıldır düşüş eğilimine girdiği belirtildi. Türkiye'de kişi başına yıllık yumurta tüketimi 75?80 civarında iken AB ülkelerinde bu rakamın yaklaşık 220 olduğu kaydedilen raporda, yumurta tüketimini en az iki katına çıkartmak gerektiği ifade edildi.

Mercimekvari promosyon

Yumurta üreticilerinin sorunlarının çözümü için tüketimi özendirici reklamlar düzenlenmesi gerektiği vurgulanan raporda, düzenlenecek promosyonlar ve kampanyalar sayesinde tüketimin artacağına işaret edildi. Raporda, "Böyle bir kampanyanın patates, süt ve mercimek tüketimini artırmada olduğu gibi kısa vadede Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın önderliğinde ve devletin desteği ile yapılması, üretici birlikleri oluşturulduğunda ise üretici kişi ve firmaların ürün satışları üzerinden uygulanacak fonlarla sağlanması yararlı görünmektedir" denildi.

Yumurtacı yemciye çalışıyor

Raporda, Türkiye'deki yumurta üretimi maliyetinin yüksekliği vurgulanarak, bu maliyetin de yüzde 70'ini yem bedelinin oluşturduğunadikkat çekildi.

Yumurta ihracatına uygulanan iade miktarının bin yumurta için 2.6 ABD doları olduğu hatırlatılan raporda, bu oranın 7 dolara yükseltilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye'de kurulu bulunan yumurta tavukçuluğu tesislerinin, tüketiminin çok üzerinde bulunduğu, ihraç imkanlarının sınırlı olması nedeniyle yeni tesis kurulması için teşvik verilmemesi gerektiğine işaret edilen raporda, şöyle denildi:

"Yumurtanın natürel olarak tüketilmesi yanında, dayanaklılığını artıracak, toplu halde tüketimini muhafaza ve nakliyesini kolaylaştıracak işlemlerden geçirerek, sarısı ve akı ayrılmış (sıvı), pastörize edilmiş, dondurulmuş, yumurta tozu şekline dönüştürülmüş ürünler halinde piyasaya çıkartılmasını sağlayacak sanayi tesislerinin kurulması, tüketimi artırıcı etki sağlayacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100