14 Haziran 2004 Pazartesi 00:00
Meclis'te Yüce Divan oturumu
TBMM'de bu hafta yoğun yasama çalışmalarının sürdürülmesinin yanı sıra eski bakanlar Hüsamettin Özkan ve Recep Önal'ın Yüce Divan'a sevkini içeren Soruşturma Komisyonu raporu oylanacak.

Halk Bankası'ndan verilen kredilerde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal hakkında kurulan soruşturma komisyonu raporu, 15 Haziran Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Özkan ile Önal'ın Yüce Divan'a sevki talebinin yer aldığı soruşturma komisyonu raporu görüşüldükten sonra Genel Kurul tarafından gizli oyla karara bağlanacak. Yüce Divan'a sevk kararı, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 milletvekilinin oyuyla alınabilecek. Geçen hafta Genel Kurul'da görüşmeleri yarım kalan Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin yeni düzenlemeler getiren yasa tasarının dabu hafta yasalaşması bekleniyor. Ayrıca, geçen hafta gündemin ön sıralarına çekilen gözlükçülükle ilgili düzenleme de bu hafta~|~ ele alınacak.

DGM tasarısı

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) değişiklik yapan ve DGM'lerin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, bu hafta Genel Kurul'un gündemine gelecek. Daha önce DGM kapsamında olan bazı suçların Adalet Bakanlığı'nın teklifi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) belirlenecek illerde görevlendirilecek ağır ceza mahkemelerinde görülmesini düzenleyen tasarıda, gözaltı süresi 48 saat olarak belirleniyor. Tasarı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yürüten Cumhuriyet savcılarının korumave güvenlik taleplerinin ivedilikle yerine getirilmesini de düzenliyor.

TBMM'deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki tasarıları ele alacak. Mikro Finans Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı, 15 Haziran Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Yolsuzlukla Mücadele Kanunu Tasarısı, aynı gün Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Endüstri Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısı, 16 Haziran Çarşamba günü Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda elealınacak. TBMM'deki soruşturma ve araştırma komisyonları da bu hafta toplanarak çalışmalarını sürdürecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.