24 Ocak 2009 Cumartesi 00:00
'MEM' krize tek panzehir

Yaşanan krizin ancak tüketim eksenli bir analiz olan Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanmasıyla atlatılabileceğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Ekonomide para dengesini ve piyasanın balans ayarlarını sağlayacağız" dedi.
~|~

 Türkiye'nin önde gelen işadamları dernekleri ve vatandaşların feryatlarını duymak bile istemeyen hükümet çaresizlik içinde seçimleri atlatmanın hesabını yaparken Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'nin krizden çıkabilmesi için çözüm önerilerini bir kez daha dile getirdi. BTP Genel Başkanı, AKP hükümetinin IMF'den akıl alarak borç, faiz, vergi ve borsa hortumlarıyla vatandaşın cebindeki parayı çektiğine ve bu yüzden esnafın tam vurgun yediğine dikkat çekerek, "Esnafın yüzünün gülmesi için, ona müşteri olacak halkın cebine Sosyal Devlet projeleriyle para koyacağız" dedi.

Milletin kendinden, kendi kültüründen, kendi medeniyetinden, kendi öz kaynaklarından ilk defa istifade ile bir tez gündeme geldiğini belirten BTP Genel Başkanı, bunun adının Milli Ekonomi Modeli (MEM) olduğuna dikkatleri çekerek, "Biz bu tezle kapitalizm ve sosyalizmi tarihe gömeceğiz" dedi. Düzenlenen kongrelere katılan 350'den fazla ilim adamının ifadesiyle insanlığın Milli Ekonomi Modeli'yle yeni bir döneme girdiğini kaydeden Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Ekonomi Modeli hayatımızın tezidir. Sadece batağa giden paraları alıp millete vermeye çalışsak bu iş olur. Bu millet bizden bir bardak su istiyor, biz okyanusu veriyoruz. Bizim dışımızda hiçbir sistem tüketim analizli bir model getiremedi" diye konuştu.

Millet daha güçlü olacak
Türkiye'de ciddi bir ekonomik sıkıntının yaşandığına işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, her bölgede yaşayan insanların ciddi geçim sıkıntısı geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Karadeniz Bölgesi'nin hali Güneydoğu'dan, Doğu Anadolu Bölgesi'nden daha mı iyi? Keza Akdeniz'in hali İç Anadolu Bölgesi'nden daha mı iyi? Hepsinin durumu aynı. Millet iktisaden güçlendirilmeli. İşsiz insanlara iş temin edilmeli. Asgari ücret yükseltilmeli. Bunlar yapılmıyor. Tarım kesimi, hayvancılık kesimi mağdur ediliyor. Eğer vatandaş iktisaden ayağa kaldırılırsa, bak bakalım başka bir şey arar mı? Bizler Bağımsız Türkiye Partisi olarak Milli Ekonomi Modeli ile Sosyal Devlet-Milli Devlet projelerini hayata geçirerek, yukarıda zikrettiklerimizi hayata geçireceğiz." 

Piyasaya can gelecek
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Bir insan vücudunun yaşamı için kan ne ise, piyasa için de para odur. Vücuttan kanı çektiğinizde nasıl bitkisel hayata düşüyorsa; piyasadan parayı çektiğinizde de, ekonomi bitkisel hayata girer. Türk ekonomisinin bugünkü vaziyeti, işte bu bitkisel hayat tablosudur. BTP, Türk ekonomisinde para dengesini sağlamanın yollarını ve piyasanın balans ayarının nasıl ayarlanacağını Milli Ekonomi Modeli ile ortaya koymuştur. BTP iktidarında devlet, vergi ile, stopaj ile esnafımızın belini bükmeyecektir. Yıllık 100 bin TL'nin altında geliri olan hiç kimseden vergi alınmayacaktır. Bunu hesabını yaptık; alınmayan bu vergiler, piyasalarımız ve esnafımız için can olacaktır. Bu yöntem ile hem devlet, hem esnafımız, hem sanayicimiz hem de halkımız kârlı çıkacaktır" şeklinde konuştu.

Vatandaşlık maaşı vereceğiz
BTP'nin ortaya koyduğu plan ve projelerle ülkeyi düze çıkaracaklarını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, vatandaşlık maaşını örnek gösterdi ve 'Bu ülkeden terörü ve anarşiyi biz söküp atacağız' diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları kaydetti: "Ben Türk vatandaşıyım herkes vatandaşlık maaşı alacak. Dağa çıkan eşkıya bu parayı almak için şehre inip, 'Ben Türk vatandaşıyım' der mi demez mi işte terör böyle çözülür. Terörü çözmek istiyorsan eşkiyayı aşağı indirip adam edeceksin. Eğitip, cebine para koyacaksın, sırtını giydireceksin. Türkoğlu Türk yapacaksın. Bunu yapacak olan BTP iradesidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137