24 Mart 2015 Salı 00:59
MEM’den başka çare yok

RECEP BAHAR/İSTANBUL

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, İstanbul’da Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenen 9. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli (MEM) Kongresi’nin kapanış konuşmasını yaptı. On binden fazla coşkulu vatandaşımızın koridorlarına kadar doldurduğu salona hitap eden Prof. Dr. Baş, konuşmasına Kongre’de sunum yapan konuşmacıların isimlerini tek tek sayarak teşekkür ederek başladı. Prof. Dr. Haydar Baş, sözü “Geleceğin Türkiye’si, Türkiye’nin Geleceği” panel serisine getirerek, her hafta 2500’ü aşkın yetişmiş elemanla Türkiye’yi karış karış gezdiklerini, bunlara ilaveten 2500 yetişmiş elemanın bu ekibe destek verdiğini vurgulayarak, “En az 5 bin kaliteli yetişmiş arkadaşımız var. Yüce milletimden rica ediyorum: Biz bu işi çok iyi biliyoruz. Dünyada ‘tek’ olan tezin tek sahibi bendenizim. Yapacaklarımızı noter tasdikli taahhütnameler haline getirdik: Vatandaşlık maaşı, kadınlara vatandaşlık maaşıyla birlikte 1500 TL özel maaş verilecek. Benim elimde öyle bir sır var ki, bu maaş 3 bin TL de olabilir. Endişe etmeyin. 7 Haziran seçimleri kadınların zaferi olmalı. Eskiden derlerdi, ‘nasıl bulacaksın’ diye... Ben bulurum, bizim farkımız burada” şeklinde konuştu.

Yunanistan’ı zirveye taşırız

Rusya’nın yanı sıra Yunanistan’ın da kendilerinden istifade etmeye başladığına işaret eden Prof. Dr. Baş, “Buradan taahhüt ediyorum. Eğer Yunanlı arkadaşlarım benden daha fazla görüş isterse, bir tek kuruş almadan, danışmanlık yapar, onları Avrupa’nın zirvesine çıkartırız. Hiç endişeleri olmasın” dedi. İlk Milli Ekonomi Modeli Kongresi’ni 2005’te Cevahir Kongre Merkezi’nde yaptıklarını dile getiren BTP Lideri, şöyle devam etti: “O zaman Avrupa Birliği’nin 15 yıl ömrü var, demiştim. Hollandalı Profesör Cornelia Versteegh, bu ifademden sonra benim tezimi iyi tetkik ederek, ‘AB, Haydar Baş’ın fikirlerini hayata geçirmek zorunda. Aksi takdirde AB sürünür.’ Şimdi AB dediğimiz noktaya geldi mi, gelmedi mi? Biz Müslüman Türkler merhametli, izzetli insanlarız, elimiz her zaman verir. Başlarına da kakmayız. Avrupa da gelsin, onlara da tezimizi veririz.” ABD’nin 1995 yılında Türkiye’de ilk defa kendisine geldiğini, ancak bu teklifi elinin tersi ile ittiğini hatırlatan Prof. Dr. Baş, “Rusya ile el tuttun da, ABD ile neden el tutmadın? diye soranlar olabilir. El tutmuyor değilim ama ABD’nin girdiği yerde kan, gözyaşı ve ölüm var; adalet yok. Eğer orada adalet olsa, vallahi de el tutardım. Dünyaya bir kez geliyoruz. Şah’ın ve Saddam’ın sonunu biliyorsunuz. Hani bir deyim vardır: Şaşı ile yatağa giren şaşı kalkar. ABD ile giren kör kalkar. Bizden umutları kesilince 1998’de AKP’ye gittiler, onlar da balıklama atladı” şeklinde konuştu.

Dolar nasıl devreden çıkar?

Doların devreden çıkması için ülkelerin bağımsız olması ve milli paralarla ticaret yapmaları gerektiğine işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: “Türkiye’nin milli geliri 2 trilyon TL... Buna karşılık bir tek kuruş parayı devreye koyamıyoruz. Ne kadar para kazanıyorsak, o kadar borçlanıyoruz! Dünya, 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar ‘altın’ karşılığı parasını tedavüle çıkarırdı. Savaş sonrasında ABD dedi ki, ‘Ben bu kuralı kabul etmiyorum. Bundan sonra hazinenize altın yerine dolarımı koyacaksınız.’ Hazineye dolar koymak demek, senyoraj hakkını ABD’ye teslim etmek demek! Senelerdir bütün insanlığı böyle sömürdüler ve 2005 yılında bu sömürüye ilk yumruğu bu salonda attık. Biz diyoruz ki, Türkiye’nin 3 katrilyon dolarlık yeraltı zenginliği var. Bu hükümet bu serveti Avrupa’nın, ABD’nin şirketlerine verdi. Türkiye’de müthiş altın rezervleri var. Biz diyoruz ki, ‘Gümüşhane’deki altın rezerviyle Türkiye’yi 100 sene idare ederiz’. Mübalağa etmiyoruz, ederiz.”

Güneydoğu’da sorunlar böyle çözülür

Güneydoğu’ya huzuru BTP’nin getireceğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: “Güneydoğulunun karnı aç... Adamın biri cebine 5 kuruş para koyuyor, dağa çıkartıyor onu. Güneydoğu’da işi olan bir beyin asgari ücreti 5 bin TL, ev kadınının maşı 1500 TL, çocuklarına devlet babası 250’şer TL maaş veriyor. Böyle bir ailenin evine her ay 7500 TL girerse, onun evladı dağa çıkar mı? Anne, ‘sana sütüm haram olsun, bu devlet ‘Baba devlet’tir der. Eğitim ve sağlık hizmetlerini vereceksin...”

Rusya’ya reçete

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya’nın 27 Şubat 2013’te Duma’da yaptığımız konuşmadan sonra “Arap Baharı tarzında bir hareket başlatılmak isteniyor. Bunun önüne nasıl geçeriz?” ekseninde Putin’in şahsında kendilerinden bir görüş istediğini ve kadrosuyla birlikte 12 gün çalışarak bir reçete hazırladıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Ben Rusya’ya şunu tavsiye ettim: Rusya dendiği zaman hatıra ‘insan hakları ve demokrasinin merkezi’ gelmeli. İnsanların Avrupa ve ABD dememesini istiyorsanız, Rusya bu kavramların merkezi olmalı. Bunu takiben Rusya’da ‘Müslümanların yaptığı iddia edilen’ bir eylem oldu, Sayın Putin, din adamlarını çağırarak, ‘Böyle bir olayı Müslüman yapamaz’ dedi. Bundan sonra Rusya’da ikinci bir olay daha olmadı.”

Haydar Aliyev ile bir hatıra

Konuşmasında sık sık hatıralarını anlatan Prof. Dr. Haydar Baş, Azerbaycan’ın merhum Devlet Başkanı Merhum Haydar Aliyev ile olan bir anısını paylaştı: “Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim üyesi iken, üniversitenin jübile töreninde 15 dakikalık bir konuşma yaptım. Haydar Aliyev, dediklerimi kanun gibi kabul ediyordu. Rahmetli beni çok sevmişti. Beni Aliyev’e dönemin Meclis Başkanı Murtuz Aleskerov takdim etmişti. Aliyev, 15 dakikalık konuşmamı 1.5 saat değerlendirdi. Biz gittiğimiz yere kültürümüzü, maneviyatımızı, siyasetimizi, görüş birliğimizi taşırız. Biz nifak çıkarmayı sevmeyiz, problem çıkarmayı kabul etmeyiz, birlik üzerine bir şey üretiriz. Gittiğimiz yerde birliği tamamladık, muhataplarımız da ‘önde siz olun’ dediler.”


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137