29 Ekim 2006 Pazar 00:00
Memura 5 YKr'lik zam!
Devlet memurlarının fazla mesai ücreti yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak. Kamu görevlilerinin yurt içi gündeliklerinde ise yüzde 8,69 ile yüzde 16,66 arasında artış olacak. ~|~
 

TBMM'de bulunan 2007 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısına göre, memurların fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 6,25 oranında artacak. Bu yıl 80 Yeni Kuruş olan saat başı fazla mesai ücreti, 2007 yılında 85 Yeni Kuruş olarak uygulanacak.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati aşmamak, genel ve özel bütçeli genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de ayda 60 saati aşmamak üzere 1 YTL yerine 1,05 YTL fazla mesai ücreti ödenecek.

Her bir makam için toplam 450 saati geçmemek kaydıyla, Kurul Başkanı, Genel Müdür ve daha üst birim yöneticileri, Strateji Geliştirme Başkanı, Vali, General ve Amiral rütbesine haiz olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki Daire Başkanı ve daha üst birim yöneticileri ile rektör ve il belediye başkanları ile çalışan personele de yine ayda 90 saatle sınırlı olmak üzere 1,05 YTL fazla çalışma ücreti verilecek.

AÇIKÖĞRETİMCİLERE ÖZEL ZAM
Kredi ve Yurtlar Kurumu ile üniversitelere bağlı yurtlarda, fazla mesai karşılığı izin kullanamayanlar da, ayda 90 saati aşmamak üzere yeni yılda 90 Yeni Kuruş yerine 95 Yeni Kuruş ek çalışma ücreti alacak.
Bu tutar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında görevli personel için 80 yerine 85 Yeni Kuruş olarak uygulanacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında çalışan ve fiilen yaptıkları fazla mesai karşılığında kendilerine izin verilmesi mümkün olmayanlara da, her bir personel için ayda 60 saatle sınırlı olmak kaydıyla 80 Yeni Kuruş yerine 2007'de 85 Yeni Kuruş ek çalışma ücreti ödenecek.

Bu arada Bütçe Kanun Tasarısı ile Anadolu Üniversitesi dışındaki yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan personelden, bu üniversitenin Açıköğretim Fakültesince düzenlenen akademik danışmanlık ve yüz yüze eğitim hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak üzere normal çalışma saatleri dışında görevlendirilenlerin ek çalışma ücretleri ise yüzde 112,5 oranında arttırıldı.
Buna göre, Açıköğretimde ek görev üstlenenlere de, öğrenci katkı paylarından ödenmek ve her bir personel için 60 saati aşmamak kaydıyla saat başına 80 Yeni Kuruş yerine 1,70 YTL ödeme yapılacak.

AYLIK MAKTU FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ
Orman muhafaza memurlarının bu yıl 18 YTL olan aylık maktu fazla çalışma ücreti de yeni yılda 19 YTL olacak. Tasarı ile bu yıl 58 YTL olarak uygulanan edebi kurul toplantı ödeneği 61 YTL'ye, Türk Kodeks Komisyonu toplantı ödeneği de 35 YTL'den 37 YTL'ye yükselecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.