11 Aralık 2006 Pazartesi 00:00
MERNİS skandalı büyüdükçe büyüyor
İçişleri ve TÜİK MERNİS'teki kayıtların yüzde 25'inin hatalı olduğu iddilarını reddederken, müfettiş raporu verileri sistemdeki hataları tek tek ortaya koyuyor ~|~22 yıllık e?Devlet projesi MERNİS bünyesinde bulunan 130 milyon kaydın yüzde 25'inin hatalı olduğu söyleniyor.
Türkiye'nin kamu işlemlerinin internet üzerinden yapılmasını sağlamaya yönelik prestij projesi MERNİS (Merkezi Nüfus İşletim Sistemi) zor günler geçiriyor.

İşte müfettişlerin raporu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde MERNİS sisteminin hata vermesi üzerine devreye giren müfettişler heyeti, 19 Eylül 2004'te başladıkları denetim sonrasında sistemdeki hataları tek tek belirledi.

Sadece ilçelerde 70 bin hatalı kayıt
Bakanlığa 1 Kasım 2004'te sistemin düzeltilebilmesi için yapılması gerekenleri açıklayan müfettişler, sadece ilçelerden çıkan 70 binin üzerindeki hatalı ve mükerrer kaydın düzeltilmesini de ilçe nüfus müdürlüklerinden talep etti.
TC Kimlik numaralarının sürekli olarak hata vermesinden dolayı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde 2004 yılının sonunda bir İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın talebiyle bir komisyon kuruldu. Başkanlığını Şube Müdürü Latif Memiş'in yaptığı komisyonda Şube Müdürleri Hakan Sakallı, Yılmaz Atasoy, Çözümleyici Döner Tetik ve Şef Aysel Yücel yaklaşık 20 gün Mernis sistemini inceleyerek, "T.C Kimlik Numaralarındaki Hataların Tespiti ve Düzeltilmesine Dair Rapor"u 1 Kasım 2004 yılında İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu'na verdiler.

Amacı, "iller itibarıyla tüm hata listesinin çıkarılması, hata listelerinin içeriğinin incelenmesi ve hataların kaynaklarının tespitinin yapılması, ön inceleme yapıldıktan sonra programın bakımını üstlenen şirtten yardım alınması, hataların kaynağının tespitinden sonra hataların düzeltilmesine yönelik esasların belirlenmesi, hataların kaynağının tespitinden sonra yeniden hata yapılmasını engellenmesi için gerekli tedbirlerin tespit edilmesi" olarak belirlenen komisyonun "örnekleme metoduyla" yani "zaman zaman sistemin bazı bölümlerinden çekip çıkardığı hatalara göre" yaptığı incelemede şu korkunç sonuçlara vardı. İşte MERNİS'in "web tabanlı olarak yeniden yapılandırılmasına" neden olan rapordan çarpıcı satırlar:"Komisyonumuzun yaptığı incelemesi sonucunda genel sorunlar şunlardır:

1?Hataların aynı T.C Kimlik Numarası almış kişiler ve birden fazla T.C Kimlik Numarası almış kişilerin kapsadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra 19 kişiye hiç T.C. Kimlik Numarası verilmediği tespit edilmiştir.

2?Bu sorunun önceliğini bu hataların birçoğunu oluşturan aynı T.C Kimlik Numarası almış kişilerin oluşturduğu görülmüştür.

3?Aynı T.C Kimlik Numarası almış kişiler ile ilgili olay sayısı 15 günlük örneklemede 77 bin 756 olarak tespit edilmiş ve bu olayların 58 bin 558 tanesinin halen yaşamakta olan kişileri ilgilendiren olaylar olduğu görülmüştür. Ayrıca bu olayların 6 bin 160 kişiyi ilgilendirdiği ve kişilerin 4 bin 501 tanesinin kadın, bin 659 tanesinin erkek olduğu görülmüştür.

4?Hataların çoğunluğunun aynı ilçe içinde yapılan ve sadece aynı il içinde çözülebilecek sorunlar olduğu görülmüştür. Ayıra birden fazla ili ilgilendiren sorunlar da bulunmaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100