25 Mayıs 2001 Cuma 00:00
Meslek liselerine sınavsız üniversite hakkı
Mesleki ve teknik lise mezunlarının aynı daldaki meslek yüksekokullarına sınavsız girmelerine olanak sağlayan yasa tasarısının tümü, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda benimsendi

YÖK, Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu, İlköğretim ve Eğitim Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu, Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu ve Eğitime Katkı Payı Alınması Kanunu'nda değişiklikler getiren tasarı, Türk milli eğitim sisteminde yıllardır tartışılan ve Milli Eğitim Şuralarında karar altına alınan pek çok değişikliği öngörüyor.

Ödül alanlar doğrudan girecek

TÜBİTAK tarafından tespit edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerin, ödül kazandıkları alanlarda ÖSYM ve TÜBİTAK'ın belirleyecekleri bölümlere sınavsız girebilecekler.

Mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri bölümün devamı niteliğindeki meslek yüksek okullarına sınavsız girebilecek. Meslek yüksekokulunu bitiren bu öğrencilerin yüzde 10'undan az olmamak üz~|~ere ayrılan kontenjanlara göre, lisans programlarına (4 yıllık fakülte) dikey geçiş yapılabilecek.

Vakıflar yüksekokul açabilecek

Tasarı, vakıfların, herhangi bir üniversite veya enstitüye bağlı olmaksızın ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlarda yüksek nitelikli işgücü yetiştirmek amacıyla meslek yüksekokulu açmalarına da olanak sağlıyor.

İllerde Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi kurulmasını da öngören Tasarı, bu bölgelerde mesleki ve teknik liselerle meslek yüksekokullarının ilişkilendirilmesini de zorunlu hale getiriyor. Ayrıca mesleki ve teknik eğitimin uygulandığı her tür ve derecedeki okullar ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitimi planlamak üzere birMesleki Eğitim Kurulu oluşturuluyor.

Çıraklara eğitim zorunluluğu

19 yaşını doldurmamış kişilerin çıraklık eğitimine alınmasına olanak sağlayan tasarı, aday çırakların haftada 8 saatten az olmamak üzere eğitim görmelerini zorunlu kılıyor.

20 kişiden fazla eleman çalıştıran işletmelerin çıraklık eğitimi öğrencilerine beceri eğitimi yaptırmaları da zorunlu hale getiriliyor.

Eğitime katkı payı 2010 yılına kadar uzatıldı

Tasarı, eğitime katkı payının 8 yıllık kesintisiz ilköğretim ve orta öğretim giderlerinde kullanılmak üzere 2010 yılı sonuna kadar devam ettirilmesini de öngörüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.