01 Mayıs 2010 Cumartesi 00:00
MGK'dan Eroğlu'na ?görüşmelere devam' telkini çıktı
Önceki gün toplanan MGK, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na 'Rumlarla görüşmelere devam et' mesajı gönderdi. MGK açıklamasında, "Gelinen
aşamada herkese sağduyu ve çözüme destek sorumluluğu düşmektedir" denildi ~|~

 

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), önceki gün yapıldı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda, bazı ülkelerce 1915 olaylarıyla ilgili yapılan açıklamalar ve Türkiye'nin bu konudaki girişimlerinin değerlendirildiği belirtilerek, "Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihlerinin ancak gerçekliği tartışılmayacak kanıt ve belgeler temelinde, önyargılardan arındırılmış olarak, tarafsız ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirilebileceğinin altı çizilmiştir" denildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi: "KKTC'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ada'da devam eden kapsamlı çözüm müzakereleri ele alınmıştır. Demokratik ve şeffaf bir ortamda gerçekleştirilen bu seçimlerle Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Derviş Eroğlu'nun tarafımızdan olduğu kadar BM tarafından da memnuniyetle karşılanan ve müzakere sürecini kaldığı yerden yapıcı ve dinamik bir biçimde devam ettirme kararlılığını vurguladığı açıklamasının taşıdığı önemin altı çizilmiştir. Kıbrıs Türkleri'nin kapsamlı bir çözüm için sarfettiği ve sarfetmeye devam edeceği samimi iradenin aynı iyi niyetle karşılık bulmaması halinde, KKTC'nin ilanihaye çözümsüzlüğün mağduru olmaya zorlanamayacağı açıktır. Gelinen aşamada herkese sağduyu ve çözüme destek sorumluluğu düşmektedir. Bu çerçevede Kıbrıs Türkleri'ne yönelik haksız kısıtlamanın kaldırılmasına ilişkin taahhütlere uyulmasının da çözüm çabalarına katkı sağlayacağı vurgulanmıştır. Anavatan ve garantör olarak Türkiye, kapsamlı çözüm müzakerelerine ve Kıbrıs Türk tarafının bu temeldeki yapıcı çabalarına tam destek vermeyi sürdürecektir."

Nükleer silahlar azaltılsın!
Bildiride ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleştirilen nükleer zirvenin sonuçlarının değerlendirildiği de ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Bu kapsamda nükleer silahların ve bunların üretiminde kullanılan hassas malzemenin güvenliğinin sağlanması için küresel düzeyde işbirliğinin, bu silahların tedricen azaltılmasının ve bir aşamada ortadan kaldırılmasının küresel ve bölgesel güvenliğin pekiştirilmesindeki önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda ayrıca güvenlik ve emniyet kavramlarının nükleer enerjiden barışçı surette faydalanmak konusunda bir ön koşul olarak değil, bu teknolojiden sorumlu bir şekilde faydalanılmasını teminat altına alacak araçlar olarak görülmesi gereğinin altı çizilmiştir." Toplantıda Kırgızistan'da 6?7 Nisan 2010 tarihlerinde meydana gelen olayların ve ülkedeki mevcut durumun ele alındığı belirtilerek, "Kardeş Kırgızistan'da istikrarın kalıcı surette temini yönünde yapmakta olduğumuz yardımlar ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilebilecek işbirliği olanakları değerlendirilmiştir" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137