22 Mayıs 2001 Salı 00:00
MHP Ersümer testinde
FP Milletvekillerinin "Enerji Bakanlığı faaliyetlerinde usulsüzlüklere, suiistimallere yol açtığı ve göz yumduğu, bununla ilgili gerekli tedbirler almayarak görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Ersümer hakkında verdiği önerge doğrultusunda soruşturma açılıp açılmayacağı bugün TBMM Genel Kurulu'nda karara bağlanacak. Siyasi gözlemciler, Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında önerge sahiplerinden bir milletvekili, şahısları adına 3 milletvekili ile eski Bakan Ersümer birer konuşma yapacak. Konuşmaların ardından Meclis Soruşturması açılıp açılmaması, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Meclis soruşturmasının anlamı?

Başbakan ve bakanlar hakkında açılan Meclis soruşturması, Yüce Divan yolunda ilk adımı oluşturuyor.

Anayasa'ya göre, soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclisteki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekme sure~|~tiyle kurulacak 15 kişilik birkomisyon tarafından soruşturma yapılıyor. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclis'e sunuyor. Anayasa'ya göre, TBMM Genel Kurulu 'soruşturma komisyonu'nun hazırladığı raporu öncelikle görüşmek zorundadır. Meclis, gerek gördüğü takdirde, ilgilinin Yüce Divan'a sevkine karar verir. Yüce Divan'a sevk kararı ise en az 276 milletvekilinin 'evet' oyuyla alınabiliyor. Hakkında Yüce Divan kararı alınan başbakan ve bakanlar, Anayasa Mahkemesi'nce yargılanıyor.

Öte yandan, Meclis'teki siyasi parti gruplarında, Meclis soruşturması ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz.

İktidar, Ersümer'i Yüce Divan'a gönderir mi?

Siyasi gözlemciler, bir bakanın Yüce Divan'a gönderilmesinin hayli uzun bir alması nedeniyle, 'kırılgan' yapıya sahip koalisyon ortaklarının böyle bir yola teşebbüs etmeyeceği görüşünü dile getiriyorlar.

Muhalefet ise bastırıyor

Öte yandan, muhalefet partileri eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer hakkında 'Meclis soruşturması' açılması yönünde oy kullanacak. FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, iktidarı oluşturan partilerin bu tür soruşturma veya araştırma önergelerine karşı blok olarak hareket ettiğini ve konunun incelenmesine engel olduklarını dile getirdi. Veysel Candan, oylamanın, MHP ile ANAP arasında nasıl bir pazarlık yapıldığını da gözler önüne sereceğini öne sürdü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.