30 Ocak 2008 Çarşamba 00:00
MHP ile AKP uzlaştı
AKP ile MHP arasında 5 saat süren başörtüsü görüşmelerinde merakla beklenen uzlaşma sağlandı. Üniversitelere 'çene altından başörtüsü bağlanarak' girilebilecek. ~|~

 AKP ile MHP arasında önceki gece 5 saat süren türban görüşmelerinde uzlaşma sağlandı. Yoğun görüşme trafiğinde, iki parti anayasanın 10 ve 42. maddeleri ile YÖK Kanunu'nun ek 17. maddesinde yapılacak düzenleme konusunda anlaştı. Anayasa ve yasa değişiklik teklifleri, iki partinin ortak önerisi olarak Meclis'e sunulacak. İki parti arasında sağlayan uzlaşmaya göre, Anayasa'nın 10. maddesi, "Devlet organları ve idare makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" 42. maddesi ise "kimse, kanunda açık yazılı olmayan hiçbir sebeple, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" şeklinde düzenleniyor.

Başörtüsü trafiği
AKP ve MHP arasında, başörtüsü sorununa yönelik ikinci görüşme, önceki gün Meclis'te gerçekleşti. Saat 17.00'de MHP grubunda yapılan toplantıya, AKP'den Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Sadullah Ergin ile Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, MHP'den de Genel Başkan Yardımcıları Cihan Paçacı ve Faruk Bal, Grup Başkanvekili Oktay Vural ile Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı katıldı.  Yaklaşık 5 saat süren toplantıda kurmaylar, liderlere gelinen aşama konusunda sık sık telefonla bilgi verdi. Görüşmelerde baş döndürücü bir trafik yaşanırken, MHP'li Paçacı ile AKP'li Sadullah Ergin, liderleri bilgilendirdi. Bakan Çiçek de, Başbakanlığa giderek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a toplantıyla ilgili gelişmeleri aktardı.

42. madde krizi
AKP ve MHP'nin Meclis'teki, başörtüsü düzenlemesine ilişkin çalışmaları devam ederken, kulislerde, Anayasa'nın 42. maddesiyle ilgili görüş ayrılığı olduğu şeklinde iddialar da dolaştı. Toplantıdan zaman zaman dışarı çıkan AKP'li kurmaylar, 42. maddeyle ilgili sıkıntı olup olmadığına yönelik soruları cevapsız bırakırken, ayrıntılı açıklamalar, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı'dan geldi. Paçacı, gazetecilerin sorularını, "Sorun yok, anlaştık, bu gece bitirmeye çalışacağız" diye cevapladı. AKP'li yetkililerin ise toplantıdan sık sık çıkarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradıkları ve görüşmeler hakkında bilgi verdikleri gözlendi.
Toplantı devam ederken, kısa bir süre için salondan ayrılan kurmaylar, zaman zaman gazetecilerin ısrarlı sorularına da esprili cevaplar verdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, bir gazetecinin "42. maddede sorun mu var?" şeklindeki sorusuna, "İstersen kahve falı açalım, bırakın çalışalım" cevabını verdi. 42. maddeyle ilgili başbka bir soruya Grup Başkanvekili Ergin de "Bu tür sızıntı haberler balon. İtibar etmeyin" dedi.

İki Anayasa, bir yasa değişikliği
AKP ve MHP arasında sağlanan uzlaşma ardından ortak bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Konunun bütün boyutlarıyla ele alındığı bu görüşmede, anayasanın 10. ve 42. maddeleriyle yüksek Öğretim Kanunu'nun ek 17. maddesinde değişikliklerin yapılması konularında mutabakata varmışlardır. Bu kanundaki, anayasa ve yasa değişiklik teklifleri, iki partinin ortak önerisi olarak , anayasa ve iç tüzükte belirlenen esas ve usullere göre TBMM'ye sunulacaktır."
AKP ve MHP arasında sağlanan uzlaşmaya göre, anayasanın 10. maddesi, "Devlet organları ve idare makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında, kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" şeklinde düzenlendi.

Anayasa'nın 42. maddesinden ise AKP'nin ilk önerisinde yer alan ve tartışma yaratan, kılık?kıyafetle ilgili ifade çıkarıldı ve yerine "Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılması sınırları, kanunla tespit edilir ve düzenlenir" ifadesinin konulması benimsendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.