17 Mart 2010 Çarşamba 00:00
Millet devlete ?baba' diyecek
"Devlet iradesi otoritesini kaybetti" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Hırsızı, yolsuzu, eşkıyası bu otorite boşluğundan ortaya çıkmıştır. Biz bu zafiyeti ortadan kaldıracağız. Vatandaşın istediği meşru bütün hakları ona devlet olarak biz sağlayacağız" dedi. ~|~

 

Meltem TV'de yayınlanan Ekoanaliz programı yurt turuna devam ediyor. Manisa'dan canlı yayınlanan Ekoanaliz programına Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş konuk oldu. BTP Genel Başkanı sıcak gündemi değerlendirmenin yanı sıra programda hem salonu dolduran hem de seyircilerden gelen soruları da cevaplandırdı. Prof. Baş maden politikasından, eğitim politikasına ve Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan vatandaşlık maaşı projesine kadar birçok alanda gelen sorulara net çok dikkat çekici cevaplar verdi. Gelen soruların ağırlıklı kısmı ekonomi üzerineydi. İşte salonu dolduran vatandaşlarla BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş arasında geçen o diyaloglardan bazıları:

Soru: Hazine üstünde oturan dilenciyiz dediniz. Ben bunu biraz uçuk bir şey olarak görüyordum. Ama Güneydoğu Anadolu turunda bizzat şahit oldum. Çıkarılan toprakların kamyonlara doldurularak yurt dışına götürüldüğünü gözlerimle şahit oldum. Şırnak'ta Türkiye Kömür İşletmeleri 20 yıl boyunca dağı hafriyat yapmış kömürü bulunca da özelleştirivermiş. Haydar Baş Bey başbakan olduğu zaman bu kritik işletmeleri acaba tekrar millete kazandıracak mı?
Prof. Dr. Haydar Baş: Bizim zaten siyaset meydanına çıkmamızın sebeplerinden birisi de bu milletin sahip olduğu kaynakları kendisiyle beraber, devletiyle beraber işleterek bu milleti ayağa kaldırmaktır. Şimdi yer altı kaynakları arkadaşlar devletten evvel milletin malıdır. Bizim gönlümüzdeki devlet işte o maden kaynakları üzerinde oturan insanla elbirliği yapacak, o vatandaşları orada o madenlere ortak edecek.

Soru: Başbakan valiler hakkında "ailenizi de alın halkın sorunları dinleyin" diye bir açıklama yaptı. Üniversite harçlarının yatırılması da bu ifadelerin ertesi gününe rastladı. İki öğrenci için toplam harç tutarı 820 bin lira. Yatıramadık gittik valiye. Aynen tabiri şu oldu valinin; "burada beni fazla meşgul etme. Git kendine borç para bul. Başbakanın her söylediğini ciddiye alma." İnşallah siz iktidar olursanız üniversitede çocuklarını okutan anne babalar bu sıkıntılardan kurtulacaklar mı?
Prof. Dr. Haydar Baş: Devletin görevi vatandaşlarının eğitimini sonuna kadar, hiçbir ücret almadan yerine getirmektir. Haydar Hoca'nın döneminde bunlar sona erecek. Çünkü öğrencilerimizin tamamına üniversite kapıları açılacak. Biz harç parası almayacağız. Biz öğrencilerimizin cebine para koyacağız, burs koyacağız. Yetmedi mezun olduktan sonra onlara iş bulacağız.

Soru: Siz 500 lira vatandaşlık maaşı vereceğinizi söylüyorsunuz. Bu vatandaşlık maaşını verdiğiniz Türkiye olarak ne elde etmeyi amaçlıyorsunuz?
Prof. Dr. Haydar Baş: Evvela devletin bir baba olduğunu, arkamızda büyük bir irade, güç olduğunu herkes yaşayarak, fark edecek. Böylece vatandaşlar olarak rızkını aramak için yabancı ülkelere gitmek zorunda kalmayacak. Bu devlet benim babam, benim ekmeğimiz, suyumun parasını veriyor diyecek. Ve böylece Doğulusu, Güneydoğulusu, Batılısı ve Egelisinin devlete bağlılığı birse en az on misli artacak. Bugün bizim asıl zaafımız devlet iradesinin otoritesini kaybettik. Devlet iradesi otoritesini kaybedince millete olan hizmet mükellefiyetini yerine getiremedi. Bu hizmet olmayınca da vatandaş, ihtiyacı olan konuları halledebilmek için arayışını farklı yönlere, farklı yerlere kaydırdı. Hırsızı, yolsuzu, eşkıyası bu otorite boşluğundan ortaya çıkmış neticelerdir. Şimdi biz bu zafiyeti ortadan kaldıracağız. Vatandaşın istediği meşru bütün hakları ona devlet olarak biz sağlayacağız. O takdirde millet bu devlete baba der mi demez mi? İşte biz inşallah bu baba devlet anlayışını hayata geçireceğiz. O zaman ben inanıyorum ki, Güneydoğu'da hiçbir sorun kalmayacak. Hep beraber kardeş olacağız, bir bilek bir yürek olacağız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.