14 Mayıs 2011 Cumartesi 00:00
Millet hizmeti DP'yle gördü


Hiçbir köyde elektrik, su ve yol yokken Türk milletine bu hizmetleri Demokrat Parti'nin götürdüğünü söyleyen DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, "12 haziran seçimlerinde Meclis'e dördüncü bir partinin girememesi durumunda ülkenin bölünme sürecine gireceğini ifade etti
~|~

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, DP ve BTP'nin oluşturduğu Demokrat İttifakın Meclis'e girmesinin önemine değindi. DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Sevgili kardeşlerim niçin Demokrat Parti ittifakı? Biz BTP olarak hepinizin bildiği gibi Türkiyemizin 81 ilinde bütün teşkilatlarını kurmuş bir partiyiz. Ben o zaman da söylerdim iktidar partisi de dahil olmak üzere bu kadar güçlü teşkilatı olan ikinci bir parti yok Türkiye'de. Sevgili kardeşlerim ama kalktık biz DP'ye dedik ki, beraber olalım. Bu seçim farklı bir seçim. Eğer bu seçimde Türkiye TBMM'ye 4. partisini koyamazsa ülke bölünme sürecine girecektir. Bunun üzerine biz çalıştık gayret ettik. Bu arada DP'nin çok kıymetli yöneticileri, başta Genel Başkanımız Namık Kemal Zeybek olmak üzere elini uzattılar dediler ki, "böyle bir ittifaka ülkenin ihtiyacı var." Bismillah çektik ve de bu ittifakı ortaya çıkarttık."

DP Türkiye'nin ikinci partisidir
Demokrat Parti'nin Türkiye'nin ikinci kurulan partisi olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, "CHP, merhum Atatürk'ün kurduğu parti ikincisi de merhum Celal Bayar'ın kurduğu Demokrak Parti. Bu iki parti hakikaten demokratik yolda çok ciddi hizmetler vermişler, ülkemizin bugünkü noktaya gelmesine sebep olmuşlardır. Hizmet açısından herkesin bildiği bir gerçektir ki, DP'nin hizmetine hiç bir parti yaklaşma imkan ve fırsatı bulamamıştır. Ben o günleri iyi biliyorum. İfade edeyim ki bizler çocuktuk ekmek bulamazdık. Rahmetli Menderes buğdayı temin etti. 20 kuruşa buğdayı verdiler. O zamanlar ofislerde vatandaşlar çuval çuval buğday almak için kuyruğa girerlerdi. Biz de bu buğdayı alanlardandık. Alıp değirmenlerde öğütürdük ve geçimimizi sağlardık. Buğday 20 kuruş olduğu için hiç kimse de müşkülat altında kalmıyordu" diye konuştu. Prof. Dr. Baş sözlerini şöyle sürdürdü: "Ondan sonra ülkemizde ekonomide kalkınma, sanayide kalkınma devrim niteliğindeki hareketler rahmetli Menderes'le hayata geçmiştir. Ardından din ve vicdan hürriyeti rahmetli Menderes'in bu millete hibe ettiği en güzel kıymetlerimizden bir tanesidir. Denilir ki, rahmetli Menderes'i bazılarının onun din ve vicdan özgürlüğüne getirdiği bu serbestlik, ekonomide açılım ve demokrasideki gelişim nedeniyle adamların başını döndürdü ve bu hareketin inkitaya uğramasına sebep oldu."

Millet hizmeti DP'yle gördü
Demokrat Parti hareketinin o günden bu tarafa intikaya uğradığını söyleyen DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Ardından biliyorsunuz Gümüş Pala'nın kurduğu Adalet Partisi. Gümüş Pala kuruyor ve ardından Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel Bey bu partinin genel başkanlığına geliyor. O günleri de ben çok iyi hatırlıyorum. O günleri şöyle gözümüzün önüne bir getirelim. Hiçbir köyde elektrik yok, hiçbir köyde su yok, hiçbir köye yol yok. Türkiye'nin temelini Sayın Demirel o günlerde attı. Esnaf kardeşlerimiz adeta bayram eder havaya girdiler. Bildiğiniz kamu kurumları o günlerde kurulmaya başlandı, Adalet Partisi'nin kapanışına kadar. Allah rahmet eylesin Özal da ondan sonra devreye girdi Anavatan Partisi'yle birlikte. Geçmişten beri gelen bütün bu birikimler şu andaki iktidar ile birlikte kaşla göz arasında ihalelerle elden çıkartıldı."

DP'nin yaptığını bunlar yıkıyor
"Şimdi bütün bu birikimleri yapan mı millete faydalı yoksa özelleştirme adı altında yakınlarına peşkeş çekenler mi faydalı?" diye soran Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Elbette bunları milletin hizmetine amade eden insanlar. Demokrak Parti bu. Bunların geçmişini bildiğimiz için de dedik ki; bu büyük gövdenin, çınar ağacının tekrar yeşermesi lazım 12 Haziran seçimlerine şayet ittifak ederek girersek Allah'ın izniyle baraj söz konusu olmaz Türkiye'nin meclisi yeniden doğar. Böyle bir çalışmanın neticesinde bu ittifak oluştu ve şimdi arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Kıymetli Genel Başkanımız Namık Kemal Beyler bu manevi mesuliyete müdrik tavır ve hareketleriyle DP'yi omuzlarına almış inşallah onunla birlikte hep beraber yürüyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137