25 Nisan 2003 Cuma 00:00
Milli Eğitim teşkilat kanunu değişiyor
Tasarı, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetim görevine atanacaklarda nitelik ve diğer şartların Bakanlar Kurulu yerine, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenmesi hükmünü getiriyor. Ayrıca şehit eşi öğretmenler ile zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan kamu personelinin öğretmen eşlerinin yer değiştirmek suretiyle atanmalarında, hizmet puanı ve sıra esasının kaldırılması öngörülüyor. Tasarıya göre, öğretmenlerin kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası veya uzaklaştırma nedenleriyle görevlerinden geçici olarak ayrılmaları durumunda oluşacak ihtiyacının karşılanması ve şehit eşi öğretmenler ile zorunlu yer değiştirmeye tabi kamu personelinin öğretmen eşlerinin atamalarında kullanılmak üzere her ilin öğretmen kadrosu sayısının yüzde 5'ini geçmemek üzere il milli eğitim müdürlüklerine boş öğretmen kadrosu tahsis edilecek.

Yüzde 90 vekalet

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Komisyonda tasarıyı sunarken, 1999 yılında Başbakanlık tarafından atama ve göre~|~vde yükselmelere ilişkin bir çerçeve yönetmelik çıkarıldığını hatırlatarak, ''diğer bakanlıklar kendi yönetmeliklerini kendileri hazırlayıp uygularken Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama ve görevde yükselmeye ilişkin yönetmeliğine Bakanlar Kurulu onayı şartı getirilmiş'' dedi. Bu uygulamanın yönetimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Çelik, sözkonusu uygulama ile Bakanlık yönetim birimlerine asaleten atama yapmanın olanaksız hale geldiğini ve yöneticilerin yüzde 90'ının vekaleten görevlendirildiğini söyledi. Müsteşar yardımcısı, genel müdür ve genel müdür yardımcısı atamanın neredeyse imkansız hale geldiğini anlatan Çelik, vekaleten atanan insanların görevlerini kaybetme tehlikesiyle verimli olamadıklarını kaydetti.

''Anayasal sınırlar içinde"

AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek de Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurulduğu günden buyana üzerinde en çok 'oynanan'' bakanlık olduğunu söyledi. Çiçek, ''bırakalım kanunları tüzükleri, acaba eğitim programları kaç kez değişti'' diye sordu. ''Milli Eğitim Bakanlığı'nı Milli Eğitim Bakanlarının'' yönetmesi gerektiğini ifade eden Çiçek, ''Sayın Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlar içinde mi hareket ediyor? Meclis'in gönderdiği her yasa çift dikiş olunca (Cumhurbaşkanı ayarladı) diyorsunuz. Cumhurbaşkanı Anayasa sınırları içinde görevini yapsın'' diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.