13 Nisan 2008 Pazar 00:00
Misyonerlik genelgesi
Türkiye'nin İspanya ile birlikte eş başkanlığını yaptığı ABD patentli Medeniyetler İttifakı Projesi'nin "Ulusal Planı"na ilişkin Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. ~|~
Genelgeye göre, planın bir bütün halinde hayata geçirilebilmesi ve bu konuda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında iş birliğinin sağlanabilmesi amacıyla 10 Bakanlıktan oluşan Medeniyetler İttifakı Ulusal Eşgüdüm Komitesi oluşturuldu.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Başbakanlık genelgesinde, kültür ve medeniyetlerin tarih içinde oluşturduğu zenginliklerin ve gelecekte sunacağı fırsatların, ancak barış ve huzur ortamında değer kazandığını vurguladı. Önyargılar, haksızlıklar, yoksulluklar, gerginlik ve çatışmaların ortak medeniyeti ve insanlığı ciddi manada tehdit ettiğine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti: "Tehdidin ortadan kaldırılması ise her düzeyde ortak irade ve çabayı gerekli kılmaktadır. Bu amaçla, şahsım ve İspanya Hükümet Başkanı Sayın Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından müştereken başlatılan Medeniyetler İttifakı girişimi, dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Kofi Annan tarafından da benimsenmiş ve Birleşmiş Milletler 2005 Zirvesinde devlet ve hükümet başkanları tarafından desteklenmiştir."

Çok sayıda program düzenlenecek
Bu kapsamda ilgili bakanlıklar ve kurumlarla işbirliği halinde hazırlanan "Medeniyetler İttifakı Ulusal Planı"nın, 2008?2009 yılları içinde Medeniyetler İttifakı alanında gerçekleştirilecek proje ve faaliyetleri kapsadığını belirten Erdoğan, "Bunlara ek olarak gerek kamu kuruluşlarının gerekse sivil toplum örgütlerinin gerçekleştireceği çok sayıda program olacaktır" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın genelgesine göre, Medeniyetler İttifakı Ulusal Planı'nın bir bütün halinde hayata geçirilebilmesi ve bu konuda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla 10 Bakanlıktan oluşan Medeniyetler İttifakı Ulusal Eşgüdüm Komitesi oluşturuldu. Komite şu bakanlıklardan oluşuyor:
"Devlet Bakanlığı (Mehmet Aydın), Devlet Bakanlığı (Murat Başesgioğlu), Devlet Bakanlığı (Nimet Çubukçu), Devlet Bakanlığı (Said Yazıcıoğlu), İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı."

Hatay?Roma hattı
Eşgüdüm Komitesi'ni oluşturan Bakanlıklar tarafından uygulanacak olan Medeniyetler İttifakı Ulusal Planı'nında 75 proje bulunuyor. Bu projeler arasında dikkat çeken kimileri şöyle:
* Çeşitli üniversitelerde Çatışmayı Önleme ve Çözme Çalışmaları Merkezleri açılacak. Bu merkezlerin başlıca hedefleri çatışmaların çözümü ile diyalog alanlarında veri toplamak, araştırma yapmak, kurslar düzenlemek, öğrencileri eğitmek ve faaliyetler gerçekleştirmek olacak. Merkezler, önde gelen uluslararası üniversite ve enstitülerin çatışma etütleri alanında uzmanlaşmış bölümleriyle işbirliği olanaklarını araştıracak.

Amaç misyonerliğe hizmet

* 12?29 Nisan 2008 tarihleri arasında Hıristiyanlığın ikinci kilisesinin inşa edildiği Antakya'dan başlayıp Vatikan'ın bulunduğu Roma'ya kadar devam edecek olan Medeniyetler Buluşması Uluslararası Bisiklet Turu gerçekleştirilecek. Böylece projenin Hıristiyanlığı Türkiye'de yaymaya matuf olduğu bir kez daha açığa çıktı.
* 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Gençlik Haftası içinde dünya gençlerini Medeniyetler İttifakının değerleri etrafında buluşturmayı amaçlayan ve gençlerin İttifakın hedeflerine yönelik etkinliklere katılımını teşvik eden bir konferans düzenlenecek. Ayrıca Proje kapsamında kültürel diyalog konularına duyarlı uluslararası müzisyenlerin vereceği bir konser ve uluslararası üne sahip sporcuların katılımıyla bir spor etkinliği gerçekleştirilecek.
* Uluslararası sponsor kuruluşların desteğiyle 31 Ağustos 2008'de, Olimpiyat oyunlarının kapanışını takiben 32 ülkede 10 milyon insanın katılımını içeren bir İnsanlık Koşusu gerçekleştirilecek. Projenin Türkiye'deki bölümü, Spordan sorumlu Devlet Bakanlığının öncülüğünde yürütülecek; kıtaların ve medeniyetlerin buluşma noktası olan İstanbul'da Boğaz Köprüsü'nde gerçekleştirilecek koşu aracılığıyla dünyaya dostluk ve diyalog mesajları verilecek.
* 14?20 Nisan 2008 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 'Kutlu Doğum Haftası' münasebetiyle Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde ve Türk vatandaşlarının yaşadığı Batılı ülkelerde halka açık konferanslar, paneller ile öğrenciler arasında kompozisyon, şiir ve makale yarışmaları düzenlenerek halkın ve özellikle gençlerin birlikte yaşama bilinci ve kültürünün geliştirilmesi hedeflenecek.
* 'AB Kültür Programı' çerçevesinde, Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin kültür aktörleri arasında kültürel kaynaşmayı ve karşılıklı anlayışı geliştirme, kalıcı diyalog ve sürdürülebilir ortaklıklar oluşturmaya yönelik faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri desteklenecek ve işbirlikleri gerçekleştirilecek.
* Uluslararası film yapımcılarıyla işbirliği içinde, büyük mutasavvıf ve şair Mevlana Celaleddin?i Rumî'nin hayatı ve düşünceleri üzerine bir belgesel hazırlanacak. Bu belgeselde Mevlana'nın farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada barış içinde yaşamalarına yönelik evrensel mesajı vurgulanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137