29 Haziran 2004 Salı 00:00
NATO Irak'a giriyor
NATO devlet ve hükümet başkanları, yayınladıkları "Irak Bildirisi"nde, "NATO'nun, Irak'taki yeni, egemen, geçici hükümetine tam bir işbirliği" önerdi.

Irak'ın toprak bütünlüğü

korunacak

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre merkezinde dün başlayan ve bugün sona erecek NATO zirvesinde bir araya gelen 26 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanları, yayınladıkları bildiride, Irak'ın bağımsızlık, egemenlik, toprak bütünlüğü ile bu ülkede özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesine tam destek verdiklerini belirtti. Bildiriyle Türkiye'nin üzerinde hassasiyetle durduğu "Irak'ın toprak bütünlüğü"nün korunması konusuna tam destek verildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin 1546 sayılı kararının memnuniyetle karşılandığı ve bu kararın uygulanmasına destek verildiği kaydedilen bildiride, "Irak halkına destek verme konusunda birlik içindeyiz. Ülkede iç güvenliği sağlamaya çalışan ve 2005 yılında ulusal seçimleri gerçekleştirme hazırlığı içinde bulunan yeni, egemen, geçici hükümete~|~ de tam işbirliği önermekteyiz" denildi.

Direniş kınandı

Bildiride, Irak'taki direniş eylemleri "terörist saldırılar" olarak nitelendi ve kınandı, bunlara bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuldu ve Irak'tan kaynaklanan terörist faaliyetlerin bir bütün olarak bölge güvenliğini tehdit ettiği kaydedildi. NATO devlet ve hükümet başkanları, Irak'taki çok uluslu tümenin liderliğini yürüten Polonya'nın ve çok uluslu gücün, BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği yetki çerçevesinde güvenliğin tesisine yardımcı olunması görevinin bütünüyle desteklendiğini ifade etti.

Irak askerini NATO eğitecek

Bildiride, Irak Başbakanı İyad Allavi'nin, Irak güvenlik güçlerinin NATO tarafından eğitilmesi talebine cevap olarak da şunlar kaydedildi:

"Bugün, Irak geçici hükümetinin talebini karşılamak üzere ve çok uluslu güce uluslararası ve bölgesel örgütlerin katkıda bulunmasını öngören 1546 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, güvenlik kuvvetlerinin eğitimi konusunda Irak hükümetine NATO yardımını önermeyi kararlaştırdık. Bu çerçevede, Irak silahlı kuvvetlerinin eğitimine katkıda bulunma konusunda ülkeleri ayrıca teşvik etmekteyiz. Kuzey Atlantik Konseyi'nden, Irak geçici hükümetiyle birlikte bu kararımızın uygulanmasının usullerinin ivedilikle belirlenmesini istedik.

Kuzey Atlantik Konseyi'nden ayrıca Irak geçici hükümetinin talebini karşılamak üzere 1546 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, Genel Sekreter tarafından hazırlanacak rapor temelinde oluşum halindeki Irak güvenlik güçlerinin desteklenmesi konusunda ivedilikle ilave önerileri ele almasını da talep ettik."

Eğitimin şekli belirsiz

Bu karar, egemenliği devralan geçici Irak hükümeti adına Başbakan İyad Allavi'nin ittifaka yaptığı başvuruya cevap olarak değerlendiriliyor. Taslakta, Irak güvenlik birimlerine eğitim desteğinin ne şekilde ve nerede verileceğine değinilmiyor ve "NATO şemsiyesi" unsuru yer bulmuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.