26 Aralık 2009 Cumartesi 00:00
O kan hala temizlenmedi
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Aşure günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ortadoğu coğrafyasının her an başının belada olmasının en önemli sebebinin Kerbela'da Hz. Hüseyin'in şehit edilmesi olduğunu söyledi. ~|~

 


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bugün idrak edeceğimiz Aşure günü ile ilgili açıklama yaptı. Muharrem ayının ilk 10 gününün İslam ve insanlık tarihinde çok önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Prof. Dr. Baş, "Bizim inancımıza göre Hz. Nuh Aleyhisselam, bu güzel ayın onuncu günü arza ayak basmış, gemisi karaya oturmuştur. Karaya çıktığı zamanda 10 tane ayrı bitkiyi bir araya getirerek Aşureyi pişirdiler. Aşurenin manası 10'dur. Çok uzun zaman su üzerinde kalıyorlar, toprakla buluşmanın sevincini Aşureyle kutuluyorlar. Muharrem'in 10. günü çile ve meşakkat bitti yeni bir dönem başladı. Bizim Sünni itikadına göre olay budur."

Olması gereken anlayış
Aşure gününün anlamını Ehli Beyt ve Şii itikadına göre de değerlendiren Prof. Dr. Baş, "Aslında bütün İslam aleminin sahip olması gereken anlayış benim inancıma göre budur" dedi. Ehli Beyt ve Şii anlayışına göre Aşure gününün bir ayrıcalığı bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Biliyorsunuz Muaviye'nin oğlu Yezid babası tarafından halife tayin edildikten sonra Hz. Hüseyin efendimiz Medine?i Münevvere'yi terk ediyor ve Mekkelilerin isteği üzerine Mekke'ye yerleşiyor. Etrafındaki halk ona karşı muhabbet, saygı ve de bağlılıklarıyla beraber günden güne insanlar kalabalıklaşıyor. Derken bu sınırları taşıyor ve Kufe vilayetinden teklifler geliyor. İnşallah kısmet olursa Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan'ı da kaleme alıyorum. O kitapları okuyunca göreceksiniz, çok farklı insanlar. Emeviler maalesef İslam dünyasında halife olmalarına rağmen çok ciddi yanlışlar yaptılar. En basit yanlışları içki içmektir. Çok daha enteresan bilgiler topladım. Onları şimdi söylememizin bir faydası yok. Böyle bir halifenin de İslam dünyasında rahatlıkla kabul edilmesi gibi bir durumun olması da asla söz konusu olamaz, olmadı da. Hz. Hüseyin Efendimiz de bu münasebetle zamanın halifesi olan Yezid'e biat etmedi. Kufelilerin daveti üzerine Kufe'ye gidiyor. Yolda İbn?i Ziyad denilen Kufe valisi Hür adlı bir komutanın liderliğinde bin kişilik bir asker önünü kesti. Arlarında çok enteresan bir konuşma geçti. Kerbelaya da yaklaşmışlardır. Hz. Hüseyin onlara dedi ki, 'Ben buraya sizin davetiniz üzerine geldim'. Gerçekten de 18 bin Kufeli Hz. Hüseyin'i mektupla davet ediyor. Hz. Hüseyin de bu mektupları devesine yüklüyor. Bir deve yükü mektubu aşağıya indirerek, şöyle konuşuyor: 'İşte bunlar sizlerin bana yazdığı mektuplar... Şimdi siz beni nasıl karşılıyorsunuz? Hakikaten benimle hilafet konusunda bir anlaşmanız yoksa, beni halife olarak seçmek istemiyorsanız ben buradan gideyim.' O bin insanın bir tanesinden ses çıkmıyor. Hem Hz. Hüseyin'i davet edeceksin ve hem de Peygamber torununa sahip çıkmayacaksın."

Irak'ta yaşanan durumun esas nedeni
Bugün o coğrafyanın her an başının belada olduğunu dile getiren Prof. Dr. Baş, sözlerine şöyle devam etti: "Niye? Senin o gün işlediğin cinayetin kanı bugün hala temizlenmedi. Muharremin 9'unda Kerbela'ya yaklaşılır. Kerbela'da Ömer Bin Saad denilen komutan 30 bin kişiyle bunların etrafını sararak kuşatır. Ve bir sabah namazı vaktinde müthiş bir taarruzla beraber 70 kişinin üzerine yürürler. 30 bin kişilik ordu 70 kişiye karşı! Yezid'in ihanetinin bana göre en büyük faturası budur. Bu adamda delikanlılık bile yok, insanlık hiç ama hiç yok. Şimdi ben 'Yezid'e dil uzatılmaz' diyen Sünni tarihçileri esefle karşılıyorum. Sizler kim oluyorsunuz Allah aşkına? Anasına, bacısına tecavüz eden bir hain, Müslüman asla olamaz. İftira atmıyoruz. İşte kaynaklar: Tarihi İbni Asakir, cilt 7, Sayfa 372... Tarihül Hülefa, Süyuti, Sayfa 81. Bunlar Sünni kaynaklar Şii kaynakları değildir."

70 sahabe çoluk çocuk şehit edildi
O kadar insanın 30 bin kişinin taarruzuyla karşı karşıya kaldığında yapacağı bir şey olmadığını belirten Prof. dr. Baş, sözlerini şöyle tamamladı: "Burada bir şey yapabilmek mümkün değil ki. Geriye dönmesini kabul etmiyorlar, ileri gitmesine izin vermiyorlar. Derken 70 sahabe, kucağında çocuğuyla birlikte şehit ediliyorlar. Hz. Hüseyin orada şahadet şerbeti içiyor. Kufe'ye gelirlerken yolda, 'Ya Hüseyin görüyorsun ki bu insanlar sözünden dönecekler. İbni Ziyad çok ciddi baskı kurmuş. Niye buna rağmen gidiyorsun' dediklerinde diyor ki; Ümm?ü Ümeyye şehit olacağım toprağı getirdi. O toprak burada. Ayrıca bu gece dedemi rüyamda gördüm o benim şahadetimi bekliyor. Onun için yürümeye devam ediyorum. Muharrem'in 10. günü sabah kuşluk vaktine kadar müthiş bir mücadele yaşanıyor ve şehit ediliyor. Allah şefaatinden mahrum eylemesin. Cesedi bugün Kerbela'da, mübarek başı ise Şam'dadır. Ümeyye Camii'ne gidenlere mutlaka tavsiye ederim, orada Mübareğin makamı vardır, gidip ziyaret etsinler. Bütün kardeşlerimizin Aşure gününü rahmet ve saygıyla anıyor, sabırlar diliyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100