24 Eylül 2005 Cumartesi 00:00
Ofer ile Davos'ta görüştüm
Başbakan Erdoğan Tüpraş ve Galataport'u ucuza kapatan Yahudi işadamı Sami Ofer ile gizli görüşmelerini öğle saatlerinde inkar ederken, gece katıldığı televizyon programında Davos'ta Ofer ile görüştüğünü itiraf etti. ~|~

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Başbakanlık'ta, Davos'ta, dünyanın her yerinde bütün iş adamlarıyla görüştüğünü ve özellikle görüşmek istediğini" belirterek, "En iyi şekilde ülkemin yatırımlarını değerlendirmek, değerini yakalamak, değerinin üzerinde bir rantı ülkeme kazandırmak benim görevimdir" dedi.
Erdoğan öğle saatlerinde Yahudi işadamı Ofer ile görüşmesini "böyle bir görüşme olmamıştır" şeklinde inkar ederken, gece katıldığı televizyon programında Ofer'le Davos'ta görüşme yaptığını itiraf etti. Erdoğan "Bilkent Otel'de özel bir görüşme oldu mu" yönündeki soruya ise bir süre düşündükten sonra "hatırlamıyorum" şeklinde cevap verdi.
Galataport'un, Türk Telekom ve Tüpraş satışlarından farklı, yap?işlet?devret modelinin değişik bir şekli olduğunu savunan Erdoğan, Galataport verilirken bir kira bedeli konduğunu, alan firmanın teklifinin de diğer firmalardan açık ara önde olduğunu belirtti.
Erdoğan, 400 milyon dolarlık ciddi bir yatırımın sözkonusu olduğunu ve bölgenin çehresinin değişeceğini ifade etti.
Dünyaca ünlü turizm şirketi olma özelliği de taşıyan firmanın, buraya yanaşacak gemilerle İstanbul'a çok farklı bir turist kesimini getirme gücü bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bu firmayla ilgili çok ileri?geri şeyler konuşuldu. Benimle dostlukları falan yok. Beni nereden tanır, nereden bilirler. Benim kardeşim, gençliğinde iyi bir tornacıydı ve askerden döndükten kısa bir süre sonra, o zaman Oferler'in adı dünyada yok, onların gemilerinde fiter olarak çalışmaya başladı. Gemilerin içerisinde adeta torna atölyesi vardır. Bir sıkıntı olursa orda hallederler. 8?10 sene kadar onların yerlerinde çalıştı. Ondan sonra ayrılıp Türkiye'ye döndü. Orayla irtibatı budur ve onlara benim kardeşim olduğunu Başbakan olduktan sonra ben söyledim. Dedim ki 'benim kardeşim sizde çalıştı'. Ondan sonraki görüşmelerimiz de nasıl olduğunu soruyorlar, olay budur." Ofer yetkilileriyle görüşüp görüşmediği sorusunu yanıtlarken Erdoğan, Ofer ile Davos'ta görüştüğünü, ancak bu konunun gündeme gelmediğini, genel bir görüşme yaptığını anlattı.
Erdoğan Davos dışındaki görüşmeleri inkar etse de, Ofer ailesinin Davos da dahil Başbakan Erdoğan ile 4 kez bir araya geldiği belirtiliyor.

Başbakanlık'taki görüşmeyi inkar etti
Erdoğan, "Başbakanlık'ta bir görüşmem olmamıştır. Düşünün ki Başbakanlık'ta olabilirdi. Başbakanlık'ta, Davos'ta, dünyanın her yerinde bütün iş adamalarıyla görüşüyorum. Özellikle görüşmek istiyorum. Kendi işadamalarımı da yanıma alıyorum. Onları tanıştırıyorum. Onlar birbirleriyle bir araya gelsinler yatırım yapsınlar istiyorum" dedi.
Erdoğan, Galataport ihalesiyle ilgili bir görüşme yapılarak burada ödenen kira veya buradan verilecek payın mevcut tablodan çok daha farklı hale getirilebileceğini ifade etti. Erdoğan, "Bakanlar Kurulu'na ve Yüksek Planlama Kurulu'na geldiğinde bunu tekrar aramızda müzakere eder ve ilgili arkadaşlarla tekrar kendileriyle görüşebiliriz" diye konuştu.

Ofer'in mektubu Erdoğan'ı yalanlıyor
Başbakan Erdoğan Ofer'le Davos dışında görüşmediğini iddia ediyor ancak Ofer'in Başbakan Erdoğan'a yazdığı teşekkür mektubu Erdoğan'ın bu iddiasını yalanlıyor. Çünkü Ofer mektubunda "Ankara ziyaretim sırasında sizinle tanışmaktan şeref duydum" şeklinde bir ifade kullanıyor.

İşte Sami Ofer'in teşekkür mektubu
'Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim'
Kısa süre önce gerçekleştirdiğim Ankara ziyaretim sırasında sizinle tanışmaktan şeref duydum, bana ayırdığınız zaman, verdiğiniz cesaret ve konukseverliğiniz için teşekkür ederim.
Bildiğiniz gibi bizim şirketimiz gemi ile taşıma işinde uzun süreden beri faaliyet gösteren bir firma. 1957 yılından bu yana Türk gemicilerle çalışmak bizim için ayrıca büyük memnuniyet.
Bizim organizasyonumuzda yaklaşık 3 bin Türk denizci çalışıyor. Türk denizciler güçlü birer çalışan, iyi denizci ve güvenilir insanlar. Bu yüzden biz daima Türkiye'den denizcileri daha çok istihdam etmeye çalışıyoruz.
Biz inanıyoruz ki, hükümetiniz tarafından gerçekleştirilen bugünkü yasal düzenlemelerin gelecekteki olumlu etkisi ile, yabancı gemi şirketlerinin Türkiye'de kendi ofislerini kuracak olması sayesinde, buralarda Türk çalışanların istihdam oranı artırılacaktır.
Bizim bünyemizde uzun süre çalışan kaptan ve gemi mühendisleri, şu anda pek çok Türk şirketinde yönetici pozisyonlarında başarıyla çalışıyorlar, ayrıca İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'ndaki pek çok kılavuz da bizim eski çalışanlarımız. Bu durum bizim için oldukça memnuniyet verici.
Biz her zaman Türkiye'nin büyük potansiyelini göz önünde bulunduran bir firmayız. Bizim Türkiye ile sadece gemi taşımacılığı alanında ilişkimiz yok. Biz Türkiye'de diğer gelişmekte olan fırsatlarla da ilgiliyiz.
AKP'nin seçimleri kazanmasından bu yana, uzun süredir devam eden ve kritik konularla ilgili reformların uygulanmasına yönelik çabalarınız, Türkiye'nin AB'ye girişine yönelik süreyi hızlandırıcı olacaktır. Bu ülkenin başarısının devam edeceğine yönelik olarak bize iyi bir işaret veriyor. Bu durum bizi Türkiye ile ilgili gelecek fırsatları açısından heveslendirmektedir.
Biz sizin liderliğinizde, Türk sanayisi ve ticaretinin gelişmesine yönelik olarak, yatırım yapmaya hazırız.
Sammy Ofer

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.