26 Ağustos 2006 Cumartesi 00:00
Org. Büyükanıt'tan önemli mesajlar!
28 ağustosta Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, askerlik süresinin kesinlikle kısaltılmayacağını açıkladı. ~|~


Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapılan devir teslim töreni için hazırlanan konuşma metninde, 2003 yılında zorunlu askerlik hizmetinin üç ay kısaltıldığına, asker mevcudunun da yüzde 20 azaltıldığına dikkat çekerek, "Askerlik süresinin bir kez daha kısaltılması kesinlikle söz konusu değildir. Kimse böyle bir beklenti içinde olmasın" dedi.

SERT AÇIKLAMALAR
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst kademesinden sert açıklamalar geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı görev devir-teslim töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Ülkemizin üniter yapısını bozmak isteyenler TSK'yı etkisiz hale getirmek istiyorö derken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ise "Türkiye üzerinde rejim değişikliği planları gündeme getiriliyor. Bu konuda ordunun siyasete müdahale ettiği yönünde görüş bildiriliyor. TSK, üniter devletin garantisidir mesajı verdi.

Görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devreden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in üniter yapısından rahatsız olan çevrelerle mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirtti.

ASKERLİK KESİNLİKLE KISALMAYACAK
Büyükanıt şöyle devam etti: "En büyük onur şerefle devredilen görevdir. Terörle mücadelemizi sarsılmaz bir kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu mücadelemiz artarak sürecek. Bu tavrımızdan rahatsız olanlar var. Askerimiz bu şer odaklarının hakkından gelmeye muktedirdir. Türkiye Cumhuriyeti laik demokratik bir devlettir. Ülkemizin üniter yapısını bozmak isteyenler TSK'yı etkisiz hale getirilmek istiyor. TSK sınırlı kaynakları daha etkin hale getirerek daha güçlü bir orduya sahip olmanın mücadelesini veriyoruz. TSK sayıdan çok niteliğe önem verecek. Ancak bu TSK'nın modaya uyarak cılızlaşması anlamına gelmemektedir. Kuvvet komutanlıkları ve 3'üncü ordunun lağvedileceği haberi tamamen hayal ürünüdür. Askerlik süresinin bir kez daha kısaltılması kesinlikle söz konusu değildir. Kimse böyle bir beklentinin içine girmesin. M-60 tankları modernize edilecek ve günümün savaşlarında en etkin kullanılan muharebe aracı haline getirilecektir.
Askerlerimize yönelik önemli saldırılar var. İnsan hakları devlet rejimini yıkmak için kullanılamaz."

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın devir teslim töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, askerlik süresinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personel ihtiyacı nedeniyle mümkün olmadığını söyledi. Özkök, "Askerlik süresinin kısalması kesinlikle mümkün değildir. Kimse böyle bir beklentiye girmesin" şeklinde konuştu.

BAŞBUĞ:SAYISAL AZALTMA MODERNİZASYONLA OLUR
Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Yaşar Büyükanıt'tan devralan Orgeneral İlker Başbuğ da gururla ve onurla bu görevi devralmaktan şeref duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Bölücü terör örgütünün başlıca tehdidi oluşturuyor. Sayısal azaltmalar ancak modernizasyonların gerçekleşmesi ile olur. Nitelikli insan her zaman önemlidir. Komutan ve lider eğitimini ön planda tutmaya devam edeceğiz. Türk askerinin başaramayacağı hiç bir görev yoktur. Cumhuriyeti ve devrimleri korumanın tek yolu vardır. Bu yol Atatürkçü düşünce sistemidir. Atatürkçü düşünce sistemi bizler için vazgeçilmez rehberdir. Ulus devleti oluşmadan uniter devlet yapısını korumak mümkün değildir. Laiklik Türkiye'nin temelidir. Türkiye üzerinde rejim değişikliği planları gündeme getiriliyor. Bu konuda odunun siyasete müdahale ettiği yönünde görüş bildiriliyor. Bu konuda en büyük engel olarak TSK gösterilmektedir. TSK, üniter devletin garantisidir.
Bölge halkı ile örgütün çalışmaları birbirinden ayrılarak mücadele sürdürülmelidir.

2007 SONUNA KADAR ETKİN ÖNLEM ALINMALI
Teröre sonuca ulaşamayacakları gösterilmelidir. Terör örgütü ile mücadelede asıl hedef örgütün faaliyetlerini askeriye indirilerek örgütün ortadan kaldırılmasıdır. Terör örgütü ile mücadele sonuna kadar sürdürülecektir. Bu konuda hiç bir taviz söz konusu değildir. Terör örgütüne katılımlar önlenmelidir. Kerkük sorunun çözüm bulunmadan önce bazı güçlere yönelik 2007 yılı sonuna kadar etkin önlem alınması sağlanmalıdır. Medya terör propagandasına alet olmamalıdır.ö

HÜKÜMETE TEŞEKKÜR EDİLMEDİ
Tören sonunda Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Büyükanıt'a, Başbuğ ise Büyükanıt'a plaket verirken, halef-selef iki komutanın da yaptığı konuşmalarda, törene katılan Başbakan, Meclis Başkanı ve Milli Savunma Bakanı'na teşekkür etmemeleri dikkat çekti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137