18 Kasım 2009 Çarşamba 00:00
Para bağımsızlığına mutlaka kavuşmalı
Türk lirasını bağımsızlığına kavuşturmadan Türk milletinin ve devletinin bir adım atması mümkün değildir" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Bunu biz çok iyi biliyoruz ve mükemmel bir şekilde hayata geçirmeye varız" diye konuştu. ~|~

 


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, para konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. "Türkiye'de piyasada bulunan Türk lirasının ABD dolarına karşılık olarak basıldığı için aslında bizim paramız değildir" diyen Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında piyasada Türk parasının hâkim kılınmasının önemine işaret etti. Paranın ne demek olduğunu Milli Ekonomi Modeli'nde tüm detaylarıyla açıkladığını söyleyen Prof. Dr. Baş şöyle konuştu:
"Ben Milli Ekonomi Modeli'nde parayı bütün detaylarıyla ele aldım. Ekonomi tarihinde ele alınmadığı şekliyle paranın aslında ne demek olduğunu anlattım. Bu işi ben gerçekten bilen bir insanım. Arkadaşlar para emektir. Çalışıyorsunuz bir yerde memursunuz, ay sonu doluyor para alıyorsunuz. Nedir bu? Emek, eşittir para. Para bir de üretimin karşılığıdır. Önümüzde bardak, kitap ve masa var bunlar ürettiğimiz mamullerdir. Bunları neyle üretiyorsunuz? Parayla üretiyorsunuz. Demek ki üretimin de emeğin de karşılığı paradır."

Dolara karşılık basılan para bizim değildir
Türkiye'nin 600 katrilyon lira Gayri Safi Milli Hasılası olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, buna karşılık piyasada bulunması gereken paranın basılmadığını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Şimdi Türkiye'nin üretiminin ve emeğinin yılsonu karı var. Buna Gayri Safi Milli Hâsıla denir. Türkiye'nin bugünün şartlarında aşağı yukarı 600 katrilyon TL hâsılası var. Bu 600 katrilyon lira mal olarak raflarımızda var, ama para olarak piyasada yok. Raflar dolu ama karşılığında para basılmadığı için memurun cebinde para yok, işçinin, emeklinin ve tarım köylüsünün cebinde para yok. Devletin o malın karşılığında parasını basmasına senyoraj geliri denir. Bunu yapmadığımız için piyasada para yok. Çarşıya gittiğimizde istediğimiz mamül var ama cebimizde para yok. Bu neden? Emeğinizin karşılığı olarak olması gereken para cebinizde olmadığından istediğimiz gibi alışveriş yapamıyoruz. Onun için GSMH'yı oluşturan bu malın karşılığında devlet parasını basacak. Borç aldığı dövizin karşılığında, hazinesine koyduğu dövizin karşılığında para basmayacak. Dövizin karşılığında para basarsa o para bizim paramız olmaz. Yılsonu kazancımızın karşılığında bastığımız para bizim paramızdır. Yani milletin parasıdır."

Bu mantıkla millet sıkıntıdan kurtulamaz
Siyasilerin millete ait olan parayı basmadıklarını ondan sonra da enflasyon olur dediklerini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu iddia Kapitalizmin ağzında çiğnediği sakızdır" diye konuştu.
BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Senin yılsonu kazancın yoktur, hiçbir şeyin yoktur kendi kendine yılsonu para basıyorsun o zaman enflasyon olur. Ama ben 600 katrilyon liradan bahsediyorum. Bunun karşılığında olması gereken para yok diyorum piyasada. İşte Türkiye'de olmayan para bu para. Türkiye'de olan para dövizin karşılığı paradır. Onun için de Türk milleti sıkıntıdan kurtulamaz. Sadece bu formülle Türk milleti batmaya mahkûmdur, devleti batmaya mahkûmdur."

Türk lirası bağımsız olmalı
Bu sıkıntıdan kurtulmak ancak Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanmasıyla mümkün olduğuna işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yanlış gidişatı ancak bizim Milli Ekonomi Modeli'nde etraflıca açıkladığımız kurallarla rayına oturtur, sıkıntıdan, musibetten ve belalardan bu milleti kurtarabiliriz. Kimsenin kuşkusu olmasın bunu ben yapmaya varım. Bunu biz yaptığımızda dünyanın hiçbir ülkesi bize mani olamaz. Çünkü bu bizim hakkımız. Düşünün ki ben bu malı para olarak basmıyorum ama ihraç ediyorum. Karşılığında ne alacağım. Para alacağım değil mi? E kardeşim madem satınca para alacaksın şimdi karşılığında para bassana. Niye basmıyorsun? Demek ki biz kendimizi idare edecek muhtariyete henüz kavuşmadık. Bu bütün iktidarlar döneminde maalesef böyle olmuştur. Sağcısı, solcusu ya da İslamcısı hepsinin döneminde böyle olmuştur. Bunların alın birini vurun ötekisine hiçbirinin diğerinden farkı yoktur. Binaenaleyh Türk lirası bağımsızlığına kavuşmadan Türk milletinin ve devletinin bir adım atması mümkün değildir. Bunu biz çok iyi biliyoruz ve mükemmel bir şekilde hayata geçirmeye varız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137