17 Şubat 2007 Cumartesi 00:00
'PKK'ya destek verenle ne konuşacağım'
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuzey Irak'taki iki Kürt grubun da terör örgütü PKK'ya tam destek verdiğini belirtti ve "Bazıları oturup konuşun diyor. Ben PKK'ya destek verenle ne konuşacağım? (PKK'ya destek vermeyin) mi diyeceğim? Veriyor. C-4'leri de patlayıcıları da bunlardan alıyor" dedi. ~|~


Orgeneral Büyükanıt, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı yetkililerle yaptığı temasları anlatırken, üzerinde durduğu konuları Irak, PKK terörü, Kerkük ve sözde Ermeni soykırımı tasarısı olarak özetledi.

Büyükanıt, bir gazetecinin, "kuzey Iraklı Kürtlerle siyasi diyaloğa girilmesinin ne zararı olabilir? Türkiye'nin korkularının üstesinden gelmesi gerektiğini söylediniz" yönündeki sorusu üzerine, kuzey Iraklı Kürt grupların söylemlerine işaret etti. Büyükanıt,şöyle konuştu:
"Ben askerim. Çok önemli bir görevim, terörle mücadele. PKK'yı siyasi olarak görenle benim asker olarak konuşmama imkan yok. Ama görüşen görüşür. PKK'yı terörist görmüyor. Şu anda iki grup da PKK'ya tam olarak destek veriyor. Şu anda PKK'nın en büyük destekçisi, kuzeydeki iki gruptur. Bunu çok iyi biliyoruz. Bu konularla ilgili olanlar da biliyor. Ben kimsenin iradesine ipotek koyacak değilim. Asker olarak konuşuyorum. Ama siyaseten kim görüşürse görüşür, ona bir şey diyemem. Ben PKK'ya destek verenle oturup ne konuşacağım? (PKK'ya destek vermeyin) mi diyeceğim. Veriyor. C-4'leri de patlayıcıları da bunlardan alıyor. Eğer hayır bunları yapmıyor derlerse ben bir şey diyemem."


Hudut güvenliği
Büyükanıt, "asker olarak bizi ilgilendiren bir diğer konu da, hududumuzun güvenliğidir. Tüm makamlarla çok detaylı olarak görüşme imkanı buldum. Irak Türkiye hududunun arazi yapısına baktığınız zaman, bu hududun korunmasının son derece zor olduğunu, oralara giden basın mensupları da gözlemlemiştir. Çok yüksek, sarp bir arazi. Birçok sayıda kuvvetimizi oraya tahsis ettik, yine de korumakta sıkıntı çekiyoruz. Türk-Irak hududunun öteki tarafı bugün tamamen boş durumdadır. Irak'ta hiçbir güvenlik görevlisi hududun öteki tarafında sınırı korumakla görevlendirilmemiştir. Irak tarafı PKK'ya teslim edilmiştir. Birçok silahlı terörist hududun öteki tarafında. Bunu ABD yetkililerine çok açık olarak ifade ettim. Bunu kabul etmek mümkün değil. Şu anda Türkiye hududunun en zayıf tarafı, bu hududun öteki tarafında koruyanın olmaması. Korunmayan hudut bize zarar veriyorsa, PKK bundan yararlanıp ülkemdeki insanlara zarar veriyorsa, Türkiye'nin bir tedbir almasının gereklilik olduğunu da ifade etmemiz bir zorunluluk oluyor" ifadelerini kullandı.

Büyükanıt, şu anda dağlarda 1500 PKK'lının bulunduğunu ve 3500 PKK'lının da Irak'ta olduğunu belirtirken, "bunların çoğu Kandil'de değil, hududumuza yakın. Bu olaya terör değil de siyasi dedikten sonra, buna yorum yapmak mümkün değil. ABD dahil birçok ülke PKK'yı terör örgütü olarak tanıyor, bu coğrafyada sonsuza kadar beraber yaşayacağımız insanlar, onları bir terör örgütü olarak görmüyorlar. İş adamları gidip görüşüyor, ben buna bir şey diyemem. Ama asker olarak böyle bir olayı kabul etmemiz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Büyükanıt, "eğer bir terör örgütü, yurt dışından destek almazsa, yaşama şansı yoktur. Dünyadaki bütün terör örgütleri için bu bir gerçektir. PKK terör örgütünün bunca senedir var olması, maalesef bunca senedir dış desteği almasından kaynaklanıyor. Yalnız maddi değil, siyasi, ekonomik destek de olmuştur" dedi.

PKK'nın ateşkes ilan etme yolunu geçmişte defalarca denediğini hatırlatan Büyükanıt, "sonra ne oldu?" diye sordu. Büyükanıt, yapılmaya çalışılan şeyin, terörü, "insan hakları ve azınlıklar bazına getirip, mümkünse çok uluslu hale de sokarak Türkiye'nin önüne koymak" olduğunu kaydetti.


"Sembolik operasyon olmaz"
Büyükanıt, bir gazetecinin, kuzey Irak'a sınırlı bir operasyon yapılması ihtimaline ilişkin sorusunu, "Sembolik, jenerik operasyon yapılmaz. Operasyonun hedefi vardır. Hangi hedefi taşıyor, neye ihtiyacınız vardır, ona göre yapılır. Sınırlı, göstermelik operasyonlar olmaz. Operasyon bir ihtiyaçtan kaynaklanır. 500 kişi de kullanırsınız, 50 bin kişi de kullanırsınız"dedi.

Büyükanıt, Kerkük'te ortaya çıkacak etnik ve mezhepsel çatışmanın Irak'ın üniter yapısını tamamen kaldıracağını belirtirken, "Parçalanmış bir Irak, güvenlik bağlamında Türkiye'nin çıkarlarına uygun değildir. Biz Kerkük'le ondan ilgileniyoruz" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137