02 Kasım 2006 Perşembe 00:00
Plaza medyası 'Türk - İslam' kavramından rahatsız
Türkiye'nin yabancı sermaye tarafından satın alınmasına ses çıkarmayan, Papa'nın cenazesini günlerce manşetten veren plaza medyası; Artvin Valisi Aydoğdu'nun "Müslüman Türk kültürünün yaşandığı bir tek yaylalar var, oraları da mı turizme açalım?" ifadesinden rahatsız oldu. Vali, böyle bir ifade kullanmadığını dile getirdi ~|~Milliyet gazetesi manşetten verdiği haberinde Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'nun "Bugün Karadeniz ile ilgili çok yanlış birşey konuşuluyor; Yayla turizmi! Müslüman Türk kültürünün yaşandığı bir tek yaylalar var, oraları da mı turizme açalım? Yaylaları kaybedersek şayet, turizmden kazandığımızı kaybettiğimize kıyaslarsak, kaybettiğimiz çok fazladır" sözlerinden rahatsız oldu!!!

Türkiye'nin madenlerinin, turizm tesislerinin, seralarının, kalbürüstü şirketlerinin, TV kanalları ile gazetelerinin yabancı şirketlerce satın alınmasını alkışlayan Milliyet gazetesinin tutumu, bizzat gazetenin internet sitesine yorum yazan okuyucular tarafından da kınandı. Okuyucular, Vali Aydoğdu'ya sözlerinden ötürü destek verdi.

Vali açıklama yaptı
Artvin Valiliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda yapılan konuşmanın ana eksenini TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Artvin'i ziyareti ile yatırımcı işadamı ve kalkınmasının oluşturduğunu belirtilerek şöyle denildi: "Bu konuda ilimiz Valisi Sayın Cengiz Aydoğdu da görüşlerini açıklamıştır. Yayla turizmi ile ilgili söylenenler tamamıyla sürdürülebilir bir kalkınmanın nasıl olabileceği hususlarında söylenmiş sözlerdir. Bilindiği gibi dünyamız ve ülkemiz çok büyük çevre ve iklim sorunları ile karşı karşıyadır. Gelişen teknoloji ve sorumsuzca harcanan çevre, insanlığın yarını için şimdiden endişe verici boyutlarda sorunları ortaya çıkarmış bulunmaktadır.

Bu itibarla haberde sözü edilen konuşmada da, Artvin turizme açılırken acele edilip yanlış yapılmaması, yapılacak yatırımların baraj inşaatlarının seyri göz önüne alınarak yapılması yolunda görüş ve öneriler ortaya konulmuştur. 'Türk İslam Yaylası' gibi bir ifade telaffuz dahi edilmediği gibi, haberin veriliş şekliyle uyandırılmak istenen intibaa ve etkiye yol açabilecek fikir ve görüşlere yakın en ufak bir ima dahi akıllara gelmemiştir. Öte yandan Sayın Civaoğlu'nun yazısında yapılan yorumlar ise, malesef hiç araştırılmadan ortaya konan ilk intibalar ve erken yorumlardır. Kaldı ki gazetede verilen haberin o haliyle bile Sayın Civaoğlu'nun yorumlarını hak etmediği ortadadır.'' Turizmin, karşı olunacak veya taraftar olunacak ideolojik bir tutum olarak değerlendirilemeyeceği belirtilen açıklamanın son bölümünde ise, şöyle denildi: "Artvin, ülkemizin turizmi açısından en büyük potansiyelini taşıyan bir ilidir ve ülkemizin her ili gibi Cumhuriyet değerlerinin yaşandığı ve en üst düzeyde benimsendiği bir ilimizdir. Elbette turizm gelirleri pastasından hak ettiği payı alacaktır.
Ancak, bu süreçte bir doğa incisi olan ilimizi, telafisi imkansız çevre ve kültür kirlenmesinden koruyabilmek gibi bir şansımız vardır. Bugün Akdeniz sahillerimizdeki yanlış yapılanma ile ortaya çıkan doğa ve çevre tahribatını hiç kimse inkar edemez. Bizleri üzen çevre tahribatının Artvin'de de yaşanmaması ve sürdürülebilir, sağlıklı bir kalkınma süreci ile Artvin ilimizin, ileri, modern, çağdaş ve laik Cumhuriyet Türkiye'sinin 21'nci yüzyıldaki incisi olmaya devam etmesi en büyük hedefimizdir.''

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.