07 Mart 2003 Cuma 00:00
Pompalıya ruhsat zorunlu olacak
TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 1998 yılında hazırlanan ,"Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı"sını benimsedi. Tasarı İçişleri Komisyonu`nda da görüşüldükten sonra Genel kurulda ele alınacak. Tasarıya göre, yivsiz tüfeklerin satışında; satıcıdan satıcılık belgesi, alıcıdan ise mahallin en büyük mülki amirinden alınacak satınalma belgesi aranacak. Yivsiz tüfek satın alma belgesinin geçerlilik süresi verildiği tarihten itibaren altı ay olacak. Hava ve gaz basıncıile çalışan ateşsiz tüfek ve tabanca satışlarında bu belge aranmayacak. Satıcılar bir ay içinde, önceki ay sattıkları tüfek ve nişan tabancalarının cins, marka, çap ve seri numaraları ile alıcının adı?soyadı ve açık adresini, yivsiz tüfek alıcıları tarafından verilen satın alma belgelerinin tarih ve numarasını da gösteren listeleri, mahallin en büyük mülki amirine verecekler. Yivsiz tüfe~|~k alanlar, satın aldıkları tüfekleri engeç bir ay içinde ruhsata bağlatacak. Aksine davrananlar hakkında ruhsatsız tüfek bulundurmak veya taşımak suçlarından cezai hükümler uygulanacak. Ancak, bu hükümler ülkede geçici ikamet edenler ve turistlere uygulanmayacak. Yivsiz tüfek ruhsatnamesi sahipleri, bu tüfekleri meskun mahallerde, meskende veya işyerinde bulundurabilecek, meskun mahaller dışında da taşıyabilecekler. Ruhsatlar 5 yıl için geçerli olacak ve beş yılda bir yenilenecek. Bu ruhsatlar için bağış, yardım adları altında herhangi bir ödenti istenemeyecek. Ancak haznesi veya şarjörü ikiden fazla fişek alan pompalı, otomatik ve yarı otomatik yivsiz tüfekler sadece meskende veya işyerinde bulundurulabilecek ve bu tüfekler av yapma amacı ile taşınamayacak.

İzinsiz üreten ve satanlara ceza

Kuruluş ve faaliyet izni almadan yivsiz tüfek, nişan tüfek ve tabancaları üreten fabrika veya imalathaneler zabıta tarafından kapatılacak. Yasada yeralan hükümlere aykırı yivsiz tüfek veya bunların aksamını yapan veya satanlar, İçişleri Bakanlığı tarafından 7günden 30 güne kadar faaliyetten men edilecek. Bu suçları işleyenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 250 milyon liradan az olmamak üzere ağır para cezası verilecek. Ayrıca imal edilen veya satılan tüfek ve tabancalara el konulacak. İmalat ve satış listeleri ile belgelerini süresi içinde vermeyen veya imalat ya da satışını bildirmeyen imalatçı ve satıcıların izin belgeleri, 3 günden 30 güne kadar geri alınacak. Bu suçu işleyenlere 200 milyon liradan 400 milyon liraya kadar ağır hapis cezası verilecek. Bu suçun tekrarlanması halinde para cezası iki kat artırılarak uygulanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137