14 Ocak 2009 Çarşamba 00:00
Prof. Dr. Baş: Bu yanlışlar milleti bitirir
Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin tarih boyunca sahip olduğu tehdit algılamalarını devam ettirmesi gerektiğine işaret ederek, "Aksi takdirde bu yanlışlar, milletleri ve devletleri bitirir" dedi. ~|~

 İsrail'in Gazze yönelik olarak 19 gündür sürdürdüğü saldırıları geçtiğimiz hafta sonu Yeni Mesaj gazetesinin organizasyonunda gerçekleşen "Filistin ve Ortadoğu'nun Geleceği" adlı sempozyumda kapanış konuşmasını yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İsrail vahşetinin boyutlarını dile getirdiği konuşmasında Prof. Dr. Baş, Filistinlilerin büyük çoğunluğunun seçimiyle demokratik olarak iş başına gelen Hamas'ın İsrail tarafından bir suç örgütü gibi lanse edildiğini söyleyerek bunun bir İsrail oyunu olduğunun altını çizdi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Filistin müdafaasında El Fetih zaman içinde fonksiyonunu tamamlamış; baştan beri var olan Hamas, son dönemlerde demokratik seçimle halkın kahir ekseriyetinin, yüzde 65'inin seçimiyle iş başına gelerek iktidar olmuştur. Hamas ve Filistin halkı, kuşatılmış vatan toprakları içinde sınırlı hareket imkânlarına sahiptir ve de Hamas'a karşı dünya kamuoyunda ciddi bir tepki vardır. Bunun sebebi, dünyanın hâkim güçlerinin ve bilhassa İsrail'in, halkın yaptığı bu tercihi kendi geleceğine engel görmesidir. O yüzden Hamas, bir suç örgütü ilan edilmiştir. Oysa Hamas, Filistinlilerin istikbal ve istiklali için mücadele vermektedir.
İsrail'in işgalini meşrulaştırmak için Hamas'a terör örgütü denmektedir. Hâlbuki Hamas, bir terör örgütü değildir; bilakis halkı tarafından seçimle işbaşına getirilen siyasi bir parti ve siyasi bir kadrodur. Kısaca bu, İsrail'in bir oyunudur."

Hükümet tezlerinde yanıldı
Filistin'de İsrail tarafından bugün gerçekleştirilen katliamlarla Dinler arası diyalog ve Medeniyetler arası ittifak projelerinin büyük bir oyun olduğunu gösterdiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Altı yıldan beri medeniyetleri barıştırmaya çalışan, dinleri kardeş etmeye çabalayan Sayın Başbakan'ın kastı ne idi? Dinler arası diyalogdan kastı veya medeniyetlerin barışması dediği şey nerede kalmıştır? Nerede bu barış? Nerede bu insanlık? Sayın Erdoğan, hangi medeniyetleri buluşturacak? Hangi dinleri kardeş edecek? Bu büyük bir oyundur?" diye konuştu. Prof. Dr. Baş şöyle devam etti: "Lütfen buna kimse alet olmasın! Hayır, böyle değil de Sayın Başbakan'ı, yabancı medeniyetlerin ve dinlerin mensupları aldatmış ve kandırmışsa ve neticede de böyle bir soykırıma başlanmışsa; o zaman Tayyip beyin şahsına ve iktidarına, medeniyet projesinin sahipleri ve Büyük Ortadoğu Projesi'nin sahipleri ihanet etmiş demektir. O halde Sayın Başbakan ve iktidar, her iki halde de görüşlerinde, tezlerinde yanılmış; büyük bir mağlubiyetin ve de mağduriyetin içine girmiştir. İktidarı da, Erdoğan'ı da kurtaracak olan medeniyetlerin, kültürlerin, siyasetlerin varlıklarını koruyabilmek için tarih boyunca sahip olduğu tehdit algılamalarını devam ettirmektir. Aksi takdirde bu yanlış anlayışlar, milletleri ve devletleri bitirir ve sonraki pişmanlıklar da asla fayda vermez."

Başbakan'ın gayretleri boşa çıktı
Başbakan Erdoğan'ın BOP projesinde eş başkan olmasından dolayı gerçekleştirdiği Suriye, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün ziyaretlerinin akabinde İsrail'in kara harekâtına girişmesi Sayın Başbakan'ın gerek Büyük Ortadoğu Projesindeki eş başkanlığı, gerek ABD müttefikliği, gerekse AB gayretlerinin boşa çıktığını gösterdiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Adeta Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanı olmasının gereği olarak, Suriye, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün'e yaptığı ziyaretlerden hemen sonra, İsrail bu defa da kara harekâtına başlamıştır. Bu yönüyle de Sayın Başbakan'ın, gerek Büyük Ortadoğu Projesindeki eş başkanlığı, gerek ABD müttefikliği, gerekse AB gayretleri boşa çıkmıştır."

Başkalarının hesabı zarar getirir
Yapılması gereken şeyin geçmişimize ait siyasete dönmek olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "İyi bilesiniz ki, kendi hesapları ile sizleri ve iktidarınızı tuzağa düşürenler, hiçbir zaman mensubu bulunduğunuz devletin ve milletin, milletimizin ve devletimizin menfaatini düşünmezler. Onların hesapları ile yola çıkmak millete, devlete, iktidarınıza çok ciddi zararlar getirmiştir. Şimdi yapılacak olan iş, "Zararın neresinden dönersen kârdır" kuralından hareketle; milletimizin ve İslam coğrafyasının menfaatlerini düşünerek, geçmişimize ait siyasete dönmemizdir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137