04 Kasım 2008 Salı 00:00
Prof. Dr. Baş: Her il ve ilçe için programımız var
Hükümetin ve diğer partilerin kazandıkları belediye başkanlıkları için hiçbir proje ortaya koyamadıklarını söyleyen BTP Lideri, "Bizim ilçelere ve illere ait projemiz var" dedi. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş partisinin başkanlık divanını Trabzon'da topladı. BTP Genel Başkanının gündeminde küresel kriz ve yerel seçimler vardı. Yurt genelinde yaptıkları ziyaretlerde birçok beldeyi görme şansına sahip olduklarını belirten BTP Genel Başkanı, beldelere bugüne kadar hiçbir şekilde hizmetin gitmediğini, ne hükümetin ne de diğer partilerin kazandıkları belediye başkanlıkları için hiçbir proje ortaya koyamadıklarını söyledi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu:
"Mesela bazı partilerin belediye başkanları Doğruyol'du Anavatan'dı AKP'ydi geliyorlar toplantıya, ben soruyorum; 'sizin genel başkanınız, genel merkeziniz şu programı burada uygulayacaksınız diye bir program gönderiyorlar mı size?' 'Öyle bir şey yok bizde' diyorlar. Böyle siyasi parti mi olur? Madem bu adamlar bildiğini yapacak, kafasına estiğini burada uygulayacak bunlar bağımsız olurlar. Partinin belediye başkanı demek partinin o yöreye ait programını hayata geçiren kurum demektir. Biz şimdi bir partiyiz. Bütün ilçelere, illere ait bir programımız bir projemiz var."

İnançlar ve ideolojiler sürekli çatışıyor
Azeri bilim adamı Prof. Dr. Xosrov Kerimov'un bir sözünü hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, "bütün dünya benden ve benim projelerimden çalıyor. Ancak isim vermiyor" diyerek yaşanan bu çarpıcı gelişmeyi aktardı. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: " Kerimov'un ifadesi, 'Ya adam Nobel ödülü almış' diyor. 'Doğru' diyor, 'ama kimin görüşü bu biliyor musunuz? Haydar Hocamın görüşü' diyor. Benden çalınanların hepsi sırıtır. Niye? Çünkü iktisat tarihine ilk kez tüketim yaklaşımını getiren adam benim. Tüketim eksenli analizi ilk olarak ben yaptım dünya tarihinde. Ne Komünistin ne Kapitalist bir kuramcının aklına gelmedi. Ama Haydar Hoca'ya geldi mi bunu vermiyorlar. Neden vermiyorlar? Baştan beri söylediğimiz bir konu var. Dünya kabul etseniz de etmeseniz de ideolojilerin, inançların çatıştığı, çarpıştığı bir harp meydanıdır."

Hükümette söz hakkı yok
Başbakan Erdoğan'ın söylediği, "bu kriz bize etkilemez" açıklamalarına da tepki gösteren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Bize bu dünyanın krizi kesinlikle zarar veremez, diyor. Peki, 6?7 seneden beri ne yaptılar? Bankaları özelleştirip dünya bankalarıyla beraber yaptılar. Türkiye'nin bankalarının yüzde 60'ı ecnebilerin, bize ait yüzde 40'ının sermayesinin yüzde 90'ı ecnebilerin ve Türkiye'de dolanan paranın yüzde 90'ı ecnebilerin olduğu halde ecnebilerde kriz oluyor bize etki etmeyecek öyle mi? Şimdi gel otur da bu adamın şu mantığını bir değerlendir. Senin para politikanı IMF tayin ediyor, harcama politikanı IMF tayin ediyor. Girdini ve çıktını IMF tayin ediyor. Yahu sen ekonominin neresindesin? Sen ekonomide yoksun ki. Eline bir program veriyorlar, sonra da gelip seni doğru mu uyguladın, yanlış mı uyguladın diye teftiş ediyorlar. Yanlış mı konuşuyorum? Sende söz hakkı yok ki. İç politikanı Avrupa Birliği almış eline. 'Şunu şunu şunu yapacaksın' diyor, meclis toplanıyor sonra da milli irade deniyor. Nerede milli irade? Avrupa'nın milli iradesi bu. Amerika şunu şunu yapacaksın diyor, meclis toplanıyor bunları hukuki zemine oturtuyor. Nerede milli İrade? Bunu görmemiz lazım. Binaenaleyh bunların çözümü yok. Çözümü zaten olamaz. Sermayesi yok ki çözümü olsun. Geliyor diyor ki, 'Türk parası kıymetlendi.' Sanki Türk parası var da. Sıfırları kaldırdı, dedim 'tamam bir adam aylığıyla beraber daha evvel bin tane ekmek alıyordu şimdi bin bir tane mi alıyor?' Dediler, 'hayır.' Peki, ekmek aynı ekmekse bu nasıl kıymetlenme?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.