30 Kasım 2008 Pazar 00:00
Prof. Dr. Baş: Tarımın kurtuluşu Milli Devlet'te
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Devlet tezinin tüm ülkelere tarımda içine düştükleri problemlerden kurtulabilmeleri için çözümler sunduğunu söyledi. ~|~

 Tarımın ülkelerin ekonomileri ve toplumların sosyal hayatı üzerinde çok yönlü etkisinin olduğunun altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Tarım özellikle kalkınma yolundaki veya geri kalmış ülkeler için işsizliği önlemede çok önemlidir. Ülkelerin bağımsız kalabilmeleri için tarımda kendi kendine yeterli olmaları gerekmektedir. Tarımın katma değeri çok yüksektir. Dünya ticareti içerisinde hatırı sayılır bir konumu vardır ve insan sağlığı ve beslenmesi ile doğrudan alakalıdır. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı tarım, ülkelerin ekonomi politikalarında olduğu kadar dış politikalarında da son derece önemli bir yer tutmaktadır" şeklinde tarımın önemine vurgu yaptı.

Tarım biterse ülke parçalanır
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Küreselleşmenin karşısında kaynaklarını ve insan gücünü milli menfaatleri için kullanan ve hiçbir konuda dışa bağımlı olmamayı ilke edinen Milli Devlet için, tarım konusu stratejik ve hayati değerdedir. Tarım gibi hassas bir konuda dışa bağımlı olmak, bu bağımsızlığın kaybedilmesi demektir. Tarımın bitirilmesi neticesinde ülke topraklarının yabancılara satılmasına, dolayısıyla ülkenin parçalanmasına zemin hazırlanmaktadır. Dışa bağımlı bir tarım politikasında ve yetersiz iç arzda, en ufak global veya lokal bir kriz çıktığında besin sıkıntısının olması kaçınılmazdır. Milli Devlet tezinde, tarımda kendi kendine yeten bir üretim kapasitesine ulaşmak için gerekli olan her türlü tedbirler alınmaktadır. Böylece çiftçiye, tarım yapabilme imkânı sağlanarak çiftçinin toprağını 'işe yaramıyor' diye satmasının da önüne geçilmektedir."

Fiyatları üretici belirleyecek
Sosyal Devlet Milli Devlet tezinde tarım köylüsüne ihtiyacı olan her türlü desteğin eksiksiz olarak tam zamanında yapılacağının altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Milli Devlet tezinin öngördüğü tarım projelerinden bazılarını şöyle açıkladı:
? Tarım ürünlerine getirilen tahditler kaldırılacaktır.
? Sosyal devlet tarımı kendi kendine yeter hale getirilecektir.
? Çiftçi ürün alım garantisiyle doğrudan desteklenecektir.
? Çiftçiden, planlı ve sürekli üretime katıldığı sürece vergi alınmayacaktır.
? Ürünlerin fiyatı kooperatif ve müstahsil tarafından belirlenecektir.
? Devlet topraklarını çiftçisine sembolik ücretler karşılığı uzun vadeli kiralayacaktır.
? Tarım kesimi istediği ürünü istediği kadar üretecektir.
? Tarım arazilerine sanayi kurulmayacaktır.
? Pazarlama probleminde devlet derhal devreye girecek ve yeni pazarlar oluşturacaktır.
? Kuraklık, don, sel gibi doğal afetlere karşı, ürün sigorta sistemi getirilerek üreticilerin zararları karşılanacaktır.
? Stratejik öneme sahip tarım sektöründe yerli üretim, ithal ürünlere karşı gümrük duvarları yoluyla korunacaktır.
? Çiftçiye devlet tarafından tohum, fidan, gübre ve ilaç konularında yardım edilecektir. 
? Çiftçilere sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı verilecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.