07 Haziran 2011 Salı 00:00
PROF. DR. HAYDAR BAŞ BURSA'YI SALLIYOR


DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, Bursa'da Orman Bakanı Hasan Ekinci ile gerçekleştirdiği Ekoanaliz programında çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak, "Bu kafayla bu ülke bir yere gitmez. Yeni PETKİM'ler, POAŞ'lar, TÜPRAŞ'lar, limanlar istiyorsak, DP'yi tekrar iktidar yapmamız lazım" dedi
~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Bursa'da Merinos Kültür Merkezi'nde Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği (UBEMB) düzenlenen ve Orman eski Bakanı Hasan Ekinci'nin katılımıyla gerçekleşen Ekoanaliz Programı'nda yaptığı değerlendirmede, hükümetin icraatlerini değerlendirdi. Hükümetin 'biz şu kadar yol yaptık, görmüyor musunuz?' dediğini hatırlatan Prof. Dr. Baş, "Doğrudur, görüyoruz. Keşke daha fazalasını yapabilseydi. Bütün yolları 'bunlar kaç paraya yapılır? diye uzman arkadaşlarıma sordum. A'dan Z'ye bir hesap yaparak, Hocam '6 milyar TL'ye bütün bu yolları yaparsınız' dediler" şeklinde konuştu.

Bu kafayla bu ülke bir yere gitmez
Devletin yılda 70 milyar TL vergi getiren kurumlarının 'sıfır' fiyatına satıldığına, 8.5 yıl içinde 6 milyar TL'lik yol yapıldığına, bir de üstelik 'Ben bu işi çok iyi biliyorum' diye caka satıldığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar, şu önemli tespitlerde bulundu: "Bu iktidarın yaptığı hiç bir şey yok. Bir tek şeyi çok güzel yaptılar: Türkiye'yi iyi pazarladılar. Biliyorsunuz bir bakanı vardı, Unakıtan... Unu akıtıp, 'Ben babalar gibi satarım' dedi. Şimdi de onu sattılar! Ben bir öğretim üyesi olarak bunlara bakıp not vereceğim. Zayıf, zayıf, zayıf, pek zayıf. Eskiden iyi, iyi, pekiyi vardı. Bunların ki pek zayıf. Sevgili arkadaşlar bu kafayla bu ülke bir yere gitmez. O bakımdan DP geleneğinin yatırımlarıyla tekrar iktidar olması lazım. Eğer bu geleneği devam ettirmek istiyorsan, yani yeni PETKİM'ler, POAŞ'lar, TÜPRAŞ'lar, Erdemir'ler, limanlar, köprüler, enerji santralleri istiyorsak o halde DP'yi tekrar iktidar yapmamız lazım."
Bu coğrafyanın karnını doyuracağız
Milli Ekonomi Modeli'ni anlatırken geçmişte 'Bu kaynağı nereden bulacaksın?' diye kendisini sıkıştırmaya çalıştıklarını ifade eden DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Anlatıyorsun, bir sürü kaynak sayıyıyorsun, yine de 'Hocam kaynağı nereden bulacaksın' diyorlar. Bizdeki altın miktarı kitaplarda yazılı olanın tam üç katı, o da yeni bulunanlar. Gümüşhane'de bir altın yatağı var, 10 trilyon dolar ham rezervi olan. Yeni bir yatak bulundu, 10 trilyon dolar da bununki. İkisi ham olarak 20 trilyon dolar. İşlendiğinde bire on değer kazanırsa 200 trilyon dolar eder. Ben Türkiye'yi 100 yıl sadece Gümüşhane ile bakarım, Allah'tan korkmaz adam. Örneğin mermer, biz mermeri dünyaya ihraç ederek de kalkındırabiliriz. Türkiye'nin tahmin edemeyeceğiz müthiş kaynakları var. Bu kaynaklar Batılı litaratüre göre 3 katrilyon dolar. Toryum, uranyum, bor, petrol, doğalgaz, demir, çinko, alüminyum var oğlu var. 52 çeşit yer altı kaynağımız mevcut. Şu anda Avrupa'nın tamamının yer altı kaynaklarını toplasanız Türkiye'nin onda biri değil. Biz 'Avrupa bitmiştir' derken hamasi konuşmadık, gerçekleri söyledik. Böyle bir dünyada Avrupa'nın ömür sürmesi mümkün değil. Çünkü yer altı kaynağı ve gençliği bitti. Ama Türkiye'nin yer altı kaynakları bakir, henüz daha dokunulmamış. Batı dünyası şimdi hesap ediyor. İş adamlarıyla Türkiye'ye girdiler. 350 tane ecnebi firma şu hesabı yapıyor; bunlar bizim sağlam yerlerden aldığımız bilgiler. Diyorlar ki, 'Her yıl 30 trilyonluk hammadde çıkartacağız, yüz yılda Türkiye'yi sömürüp bitireceğiz.' 30 trilyonluk hammadde, düşünebiliyor musunuz? Batı bizim sırtımızdan geçinmek istiyor. Ben diyorum ki vatandaşa 'Sana 500 TL vermek istiyorum', bana diyor ki, 'Nereden vereceksin?' Ben soruyorum şimdi? Hilal Kart için Sayın Bahçeli'ye sordunuz mu, kaynak nerede diye? Sayın Kılıçdaroğlu'na Aile Sigortası için sordunuz mu? HAS Parti lideri de 600 TL verecekmiş, ona da sordunuz mu? Gelen giden bana soruyor. Kaynağı gösteren ben, hesaba çekilen ben. Ben bu işi yaparım, hiç kimsenin teredüdü olmasın. Biz sadece kendi insanımızın değil bu coğrafyanın da karnını doyuracağız. Allah izin verirse sizlerin oylarıyla birlikte bu millet bu misyonu üstlenecek."

Ahıska ve Bulgaristan Türkleri Türkiye vatandaşı olacak

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Ekoanaliz programında Bursa'da yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınmayan Ahıska Türklerinin de sorunlarını gündeme getirerek, şöyle konuştu: "Bir hususun altını çizmek istiyorum: Bursa'da Ahıska Türkleri'nden kardeşlerimiz var. Bulgaristan'dan Türk kardeşlerimiz var ama bunlar daha vatandaşlık haklarını elde edemediler, bundan dolayı ciddi şekilde mağdur olmuşlardır. Allah nasip eder de, bu fakir hüküm noktasına gelirse, milletim beni bu noktaya getirirse, bütün bu kardeşlerimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapacağım. Bu konuda söz veriyorum."    

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100