25 Mayıs 2007 Cuma 00:00
Prof Dr Haydar Baş: Fındığa 10, çaya 1.5 YTL
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, BTP'nin projelendirdiği yeni taban fiyatı sistemi ve ürün alım garantisi kapsamında, fındık 10 YTL, yaş çay fiyatını da 1.5 YTL yapacaklarını söyledi ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli ile yepyeni bir taban fiyatı anlayışı getirdiklerine dikkat çekerek, bu projeyle Türk tarımının IMF ve AB cenderesinden kurtarılacağını belirtti.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "AKP ve önceki koalisyon ortakları, dün ve bugün olduğu gibi, gelecekte de çiftçimizin ürününe kârlı, makul ve hakkaniyetli bir taban fiyat veremezler. AB ve IMF'den akıl alanlar, buğdaya, tütüne, çaya, fındığa, zeytine? makul bir fiyat veremezler. BTP iktidarının ilk yılında fındığın taban fiyatını 10 YTL, yaş çayın fiyatını 1.5 YTL yapacağız? 90 YKr maliyeti olan yaş çaya, 64 YKr fiyat biçmek, müstahsile reva mıdır; yazıktır, günahtır? Müstahsili mağdur eden kota ve kontenjan uygulamalarını kaldıracağız. Mazot fiyatını 80 YKr yapacağız. Türk çiftçisini ecnebilere ezdirtmeyeceğiz. Kendilerine ait hiçbir çözümleri olmayan partiler, ancak AB ve IMF şeflerinden akıl, ara sıra da faizli borç alırlar; başka bir şey yapamazlar. Ancak taşıma su ile değirmen dönmeyeceği gibi; faizli ecnebi parası ile de devlet çarkı dönmez. Türkiye, yıllardan beri işte bu vahim tıkanıklığı yaşamaktadır. Çiftçimiz bu sebeple perişandır. Türk çiftçisinin ürünlerinin bedelini, ecnebinin faizli kredilerle ödemeye kalkışmak, çiftçimize yapılabilecek en büyük ihanetlerden biridir, büyük bir soygundur. BTP, Milli Ekonomi Modeli'yle projelendirdiği senyoraj sistemi ile bu soyguna son verecektir" şeklinde konuştu.

BTP'den yepyeni bir taban fiyat anlayışı
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Milli Ekonomi Modeli'miz ile, yepyeni bir taban fiyatı ve alım garantisi anlayışını projelendirdik. BTP iktidarında devlet, çiftçimizin ürününün ve emeğinin karşılığını senyoraj ile oluşturacak; böylece hükümet, vatandaşımızın ürün bedelini ödemek için asla yüksek faizli ecnebi borcuna veya yerli kredilerine muhtaç olmayacaktır. Bu cümleden olarak üreticimizi ve müstahsilimizi, tüccarın veya özel şirketlerin insafına da terk etmeyeceğiz. Çiftçimiz, yetiştirdiği mahsulü, dilerse özel sektöre veya tüccara, dilerse devletine satacaktır; ancak bu kendi tercihi olacaktır" dedi.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Türk çiftçisi buğday üretecek, pamuk üretecek, tütün, zeytin, çay, narenciye, sebze?meyve üretecek; bunun bedelini ödemek için ecnebi devletler, kendi paralarını basarak Türkiye'ye, sendikasyon kredisi veya DB kredisi adı altında farklı yollarla yüksek faizli borç gönderecek, hükümet de çiftçiye bununla ödeme yapacak, öyle mi?! Bu, en büyük peşkeştir. Bu, Türk çiftçisinin emeğini ve alın terini ecnebiye peşkeş çekmektir. Milli Ekonomi Modeli'miz, bu büyük peşkeşe son verecektir" dedi.

Tarımdaki büyük soyguna son
Türk çiftçisinin ürününün ve emeğinin karşılığında devlet tarafından TL basılmasının bir devlet görevi olduğunun altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş "Çiftçiye ürün bedeli ödemek üzere, kendi ürününün karşılığında ecnebiden faizli para dileneceğine, sen, niye TL basmıyorsun, niye kendi emisyonunu genişletmiyorsun? Türk çiftçisinin ürünü ve emeği karşılığında neden Türkiye Cumhuriyeti devletinin bağımsızlık niteliğinden doğan senyoraj hakkını devreye koymuyorsun? Elin ecnebisi, senin ürününün karşılığında kağıdını para yapıyor da, sen neden kendi ürününün karşılığında TL'ni basmıyorsun? 25?30 yıldan beri, yüce milletimize ve çiftçimize bu ihaneti reva görüyorlar. Çünkü IMF ve AB'li şeflerine böyle taahhüt vermişler. BTP, Milli Ekonomi Modeli ile işte bu oyunu bozacak; Türk çiftçisinin ürün ve emeği karşılığında TL'sını devreye koyacak, çiftçi hak ettiğini alacak. Köylü de, çiftçi de, esnaf da, yani herkes abad olacaktır" şeklinde konuştu.

BTP iktidarında Türk çiftçisinin ürünü ve emeğinin, asla AB'ye, IMF'ye ve sair ecnebilere peşkeş çekilmeyeceğine dikkat çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Türk çiftçisi, ürününün fiyatını bizzat kendisi belirleyerek ürettiğinin karşılığını devletinden alacaktır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137