21 Ekim 2008 Salı 00:00
Prof. Dr. Haydar Baş'a dönecekler
Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirlerinin tüm dünyada seslendirildiğini belirten Prof. Dr. Xosrov Kerimov, "Hocamızın fikirlerinden istifade ediyorlar ama onun adını dile getirmiyorlar. Eminim ki bu uzun sürmeyecek ve hepsi itiraf edeceklerdir" dedi. ~|~

 

Bursa'da geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen "Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ne Dayalı Çözümler" ekseninde "Global Krizden ve Terörden Kurtulmanın Çözüm Yolları" başlıklı sempozyuma Azerbaycan'dan katılan Bakü Devlet Üniversitesi bilim adamlarından Prof. Dr. Xosrov Kerimov sunumunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezi Milli Ekonomi Modeli'ne atıfta bulunan Prof. Kerimov, "MEM bizi birleştiren bir ışıktır. Ve biz Haydar Baş'ın ışığına koştuk. Işık ilk önce düşünceyi aydınlatır. Bu modelle tanıştıktan sonra benim düşüncem o kadar güçlendi ki bu vesile ile Prof. Dr. Haydar Baş'a bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Aciz kaldığımız sorulara MEM cevap veriyor
"Bu sempozyum şüphesiz problemlerin hallini göstermek için yapılan bir toplantıdır. Ve sadece burada oturanlar için değil, burada oturmayanlar ve tüm insanlar için hayırlı olan bir forumdur. Bundan dolayı da kıymetli hocamız Haydar Baş'a yine teşekkür ediyorum." diyen Prof.Dr. Xosrov Kerimov tebliğinde şunları söyledi: "Ben önce kendi uzmanlığımla alakalı olan bir meseleyi gündeme getirmek istiyorum. Bakü Devlet Üniversitesi'nde iktisadi teori üzerine ders verirken bazen talebelerin sorduğu çetin sualler karşısında aciz kalırsınız. Tek aciz kalan ben değilim, bu suallerin karşısında çağdaş ekonomi bilimi de aciz kalmaktadır. Burada iktisatçı arkadaşlarım çok iyi bilirler ki, ekonomi biliminin birinci sayfasını açtığınızda orada bu ilmin halledemediği dört problemden bahsedilir. Ekonomi biliminin halledemediği bu dört problemin çözümü hususunda başvurulacak model olarak Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ilk önce gelmektedir. Bundan dolayı bu modele teşekkür bir borçtur."

Çatışmayı durdurup barışı sağlıyor
"Kapitalizmde devletleştirmeyle özel mülkiyet arasında derin zıtlıklar vardır" şeklinde konuşan Prof. Dr. Xosrov Kerimov, "Bu nasıl halledilmelidir?" sorusuna şöyle cevap verdi: "Marksistler bunu halletmeye çalıştılar ve özel mülkiyeti ortadan kaldırdılar. Sonuçta özel mülkiyetin yok edilmesi insanların şahsi teşebbüs hissini de ortadan kaldırdı. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde devletleştirme ve özel mülkiyet barıştırılır. Hangi elle? Sosyal Devlet eliyle. MEM bir sosyal devlet ilmi anlayışını ortaya koyuyor. O devlete yeni fonksiyonlar veriyor ve bu fonksiyonlarla devletleştirmekle özel mülkiyet arasındaki çatışmalara son verilmiş oluyor."

MEM, hem iş verir, hem de aş
"Prof. Dr. Haydar Baş'ın modelinde devlet hem aş verir hem de iş verir" diyen Prof. Kerimov şunları söyledi: "Prof. Dr. Haydar Baş'ın eğildiği sosyal devlet meselesine muayyen başka bakışlar da var. Ben hem Azerbaycan hem de Rus literatürünü araştırdım. Rusya iktisadi raporu adlı bir çalışmada Rus ilimler akademisi üyesi Bogomolov'un  bir makalesini gördüm. Burada sosyal devlet nasıl olmalıdır? diye bir soru gündeme getiriliyordu. Onun fikrine göre sosyal devlet sosyal harcamaları çok olan devlettir. Bu Rus bilim adamının ifade ettiği şey Haydar Baş'ın sistemine göre ise devletin veren elidir. Devletin alan eli nerede? Burada sosyal devlet anlayışına bir taraflı bir bakış var. Haydar Baş'ın sosyal devlet anlayışı ise bir başka ilimdir.
Devlete sistemli bir bakışla yaklaşmaktadır. Haydar Baş'ın modelinde şimdiye kadar devlet tarafından yerine getirilmeyen üretim ve tüketim fonksiyonunu yerine getirir. Yani Prof. Dr. Haydar Baş'ın modelinde devlet hem aş verir hem de iş verir."


Adını anmadan Haydar Baş'ın fikirlerinden istifade ediyorlar

"Haydar Baş'ın fikirleri hayati ve yaşayan fikirlerdir" şeklinde konulan Prof. Dr Kerimov, "Milli Ekonomi Modeli, bu manada ilmimizde ve hayatımızda tamamıyla yeni bir anlayıştır. Bu meselelerden bahseden çok adam var. Bu eserleri incelediğimde görüyorum ki Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezlerinden etkilenmiş oldukları hemen sezilmektedir. Mesela Bogomolov ve onunla beraber Rusya'nın iki görkemli âlimi, Buzgalin ve Kavganov ve yahut da Nobel ödüllü Stiglitz'in fikirleri var. Tüm bu fikirlerde Haydar Baş'ın tezlerine yakınlaşmaya başladıklarını görüyoruz. Bütün bu gerçekler, Haydar Baş'ın fikirlerinin hayati fikirler olduğunu ve yaşayan fikirler olduğunu bize haber vermektedir. Geleceği olan fikirlerdir. Ama beni üzen bir mesele var. Hocamızın fikirlerinden istifade ediyorlar ama onun adını dile getirmiyorlar. Prof. Dr. Haydar Baş'ın adını anlamalarına egoizmleri engel oluyor. Ama eminim ki bu uzun sürmeyecek ve hepsi itiraf edeceklerdir" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100