19 Mayıs 2004 Çarşamba 00:00
Radikal CHP'liler kazan kaldırdı
CHP'nin "derin kanadını" oluşturan 30 milletvekili bir deklarasyon yayınlayarak "Olağanüstü seçimli kurultay" istedi.

CHP Milletvekilleri, Parlamento'da düzenledikleri basın toplantısında "CHP'nin İktidar Yürüyüşü" başlıklı bir deklarasyonu kamuoyuna açıkladı. "Hareketin Sözcüsü" olduğunu bildiren CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu tarafından okunan bildiride 4 ana başlık halinde istekler sıralandı.

"Cumhuriyet kaygısı" söylemi

Cumhuriyetin geleceği konusundaki kaygıların AKP iktidarının uygulamalarıyla giderek arttığı öne sürülen deklarasyonda, demokratikleşmenin önünün açılamadığı, kamu yönetiminin rüşvet ve yolsuzluktan kurtulamadığı, işsizlik, yoksulluk, yatırımsızlık ve üretimsizliğin ekonomiye egemen olduğu bildirildi.

Deklarasyonda özetle şu istekler sıralandı:

1) Güçlü Örgüt Demokratik ve Katılımcı Yönetim için Tüzük Değişikliği.

2) Demokratiklesme ve Ekonomik Gelişmede Öncülüğümüzü Yeniden Elde Edeceğiz.

Bu başlık altında "12 Eylül rejiminin anayasal, yasal v~|~e kurumsal yapısının kalıntılarının demokratikleşme yoluyla temizlenmesini gerekli görüyoruz" görüşüne yer verildi.

3) Parti içi demokrasiyi ve üyelik hukukunu güvenceye alan yeni bir Siyasi Partiler Yasası ile temsilde adaleti ve yönetimde istikrarı sağlayacak yeni bir Seçim Yasası hazırlanması.

Derviş'le bağlantı

Deklarasyondaki görüşlerin CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in görüşleri ile örtüştüğünü belirterek, "Deklarasyon hazırlanırken kendisiyle temasınız oldu mu?" diye soran bir gazeteciye Kesimoğlu, "Hayır, görüşmedik. Bu görüşleri savunan herkesbu çatı altında yer alabilir" karşılığını verdi.

Başlarken dağıldılar

Bu arada deklarasyonda imzası bulunan Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz sinirli bir şekilde salondan dışarı çıktı. "İmzamı çekin, ben yokum" diyen Tüysüz'ü, peşinden dışarı çıkan İstanbul Milletvekili Hasan Aydın ikna edemedi. Tüysüz, basın toplantısına katılmayarak TBMM Basın Bürosu'ndan ayrıldı.

CHP'de kazan kaldıran 30 milletvekili

Deklarosyanda imzaları bulunan milletvekilleri şöyle:

"Adana: Atilla Başoğlu, Ziya Yergök, Amasya: Mustafa Sayar, Ankara: İsmail Değerli, Yakup Kepenek, Muzaffer R. Kurtulmuşoğlu, Mehmet Tomanbay, Çorum: Feridun Ayvazoğlu, Denizli: Mustafa Gazalcı Edirne: Nejat Gencan, Hatay: Züheyir Amber, İstanbul: Hasan Aydın, Ahmet Güryüz Ketenci, Kemal Kılıçdaroğlu, Berhan Şimşek, İzmir: Hakkı Akalın, Muharrem Toprak, Hakkı Ülkü, Kırklareli: Mehmet S. Kesimoğlu, Malatya: Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Muharrem Kılıç,Mersin: Ersoy Bulut, Hüseyin Özcan, Sivas: Nurettin Sözen, Şanlıurfa: Mehmet Vedat Melik, Turan Tüysüz (imzasını geri çekti), Tekirdağ: Erdoğan Kaplan, Mehmet Nuri Saygun, Tunceli: Hasan Güyüldar, Yalova: Muharrem İnce."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137