20 Mart 2008 Perşembe 00:00
Rota belirsiz
Kapatılma davalarına yönelik 'mini anayasa değişikliği paketi' için MHP'den istediği desteği alamayan AKP'de kafalar karıştı. Bazı AKP'liler, "Başsavcının yetkilerini... ~|~

Kapatılma davalarına yönelik 'mini anayasa değişikliği paketi' için MHP'den istediği desteği alamayan AKP'de kafalar karıştı. Bazı AKP'liler, "Başsavcının yetkilerini kısıtlamaya yönelik paketi hemen çıkaralım" derken bazılarının da, "Bu kadar aceleci olmayalım. MHP'den istediğimiz destek gelmedi. Bu düzenleme zıtlaşmaya da neden olabilir. Dikkatli olalım" dediği öğrenildi.

AKP'li hukukçular ve grup başkanvekilleri, kapatma davasının açılmasının ardından toplantı üstüne toplantı yapıyor. TBMM'de bir araya gelen AKP'liler ne yapılacağına yönelik yol haritasını belirlemeye çalıştı.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'na kapatma davası açmak için TBMM'den izin alma şartını getirerek yetkilerini kısıtlamayı ve Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısını artırarak lehlerine bir yapının oluşmasını planlayan AKP'de, MHP'den tam destek gelmemesi kafaları karıştırdı. Anayasa'nın 68. ve 69. maddelerinin de içinde bulunduğu 10'dan fazla formül üzerinde çalışan AKP'liler arasında, "Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kararı da önemli. Onu da bekleyelim" diyenlerin olduğu öğrenildi.
Mini paketin referanduma götürülüp götürülmeyeceği konusunda da mutabakat sağlayamayan AKP'de bazı isimlerin de, "Bu kadar aceleci olmayalım. MHP'den istediğimiz destek gelmedi. Bu düzenleme zıtlaşmaya da neden olabilir. Dikkatli olalım" düşüncesini dile getirmeye başladığı belirtildi. 

Mini Anayasa paketi
AKP'de hukukçuların üzerinde çalıştığı mini Anayasa paketinin bu hafta tamamlanması bekleniyor. Pakette, 'dava açılmadan önce, davanın kabûl şartlarında ve karar aşamasında', partiler lehine üç ayrı sigorta getirilmesi planlanıyor. AKP heyeti, ana hatlarıyla Anayasa'nın 68, 69 ve 149. maddelerini değiştirecek üç maddelik bir paket üzerinde duruyor. AKP davasını üç aşamada etkilemesi planlanan değişiklikler şöyle:
* Anayasa'nın 68. maddesinde, siyasi partilerin tüzük, program ve eylemleri konusunda öngörülen, 'Sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz' ifadesinin çıkarılması düşünülüyor. AKP dosyasıyla ilgisi olmayan bu hükmün, 'Soğuk savaş döneminden kaldığı' gerekçesiyle kaldırılması planlanıyor.
* 69. maddedeki değişiklikle Yargıtay Başsavcısı'nın doğrudan dava açma yetkisi kaldırılıyor. Diğer savcıların, milletvekilleri hakkında fezleke düzenlemesi gibi Başsavcı'nın da parti hakkındaki fezlekeyi bir kurula sunması öngörülüyor. Kurul olarak, TBMM komisyonları ile TBMM Genel Kurulu üzerinde duruluyor.
* Kapatma davası için gerekçe gösterilen eylemler hakkında, 'Kesinleşmiş mahkûmiyet kararları bulunması' şartı getiriliyor. AKP hakkındaki iddianamede suçlananlar hakkında kesinleşmiş hiçbir mahkûmiyet kararı bulunmuyor.

Kapatma kararı zorlaştırılacak
* 149. maddedeki değişiklikle, Anayasa Mahkemesi'nin kapatmaya karar verebilmesi için 'beşte üç çoğunluk (7'ye 4)' yerine 'dörtte üç çoğunluk (8'e 3) veya doğrudan oybirliği' şartı getirilmesi tartışılıyor. Oybirliği isteyen partiler, aynı maddede, 'Anayasa Mahkemesi başkan ve 10 üye ile toplanır' hükmünü dayanak gösteriyor.

Anayasa engeli
Bazı hukukçular ise yeni değişikliklerin AKP davasına uygulanamayacağını savundu. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Anayasa'nın 138. maddesindeki, "Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisi'nde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz" hükmünü hatırattı. Özok, "Bu maddede çok açık. Bu davayı etkilemesi hiçbir şekilde mümkün değildir" dedi.
 
Bahçeli destek vermedi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki günkü grup toplantısında, AKP'nin kapatma davasının ardından ortaya attığı yargının yetkilerinin sınırlandırılması girişimine sıcak bakmadığını açıklamıştı. Bahçeli, "Bu meşru olmaz, ateşin üzerine benzinle gitmek olur" diye konuşmuştu.
MHP grup toplantısında konuşan Bahçeli, kapatma davalarında siyasi parti tüzel kişiliği yerine kişilerin sorumlu tutulması önerisini tekrarlamıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137